• 10-05-2024, 18:39:48
  #1
  Şirketini Kur ve Yönet
  Merhabalar yeni düzenlemelerle birlikte vergisel anlamda bazı yeni kanunlar gelecek ve Gelir idaresi başlanlığı bunların başında da Kripto paraya BSMV gibi bir işlem vergisi getirmeyi planlıyor. Kripto varlıklarda kazancın yurtdışına kaçışını önlemek için tevkifat yani vergi kesintisi yoluyla vergi getirilmesi düşünülüyor.


  Kripto paralara vergi konusu tüm dünyada uygulanmaya başlamışken başta ABD olmak üzere büyük devletlerin vergi almaya başlaması başta dolar ve Euro olmak üzere rezerv paralar için tehdit oluşturan kripto varlıklardan vergi alınması için öncelikle tanımlanması gerekiyor. ABD gibi ülkelerde yasadışı yolla bile olsa elde edilen kazancın vergisi kişisel olarak beyanname ile beyan edilip ödendiği için kripto paradan elde edilen gelir kısmi de olsa vergileniyor. Ancak Türkiye gibi kişisel beyanname ile vergisini ödemediği için bu alandan elde edilen gelir neredeyse hiç vergilenmiyor.

  Gelir İdaresi Başkanlığı, kripto paraya birisi şu anda oranı yüzde 5 olan Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) gibi düşük oranlı bir işlem vergisi getirmeyi planlıyor.
  Aynı zamanda tıpkı tahvil, borsa gibi menkul sermaye iradı sayılması gerektiği düşünülen kripto varlıklarda kazancına da ek vergi getirilmesi planlanmakta.
  Bazı ülkelerde uygulanan vergi oranları tutarlara göre değişmekte ve bazı istisnalar bulunmakta , sizce bizim ülkemizde istisna limiti olmalı mı veya vergi oranı kaç olmalı ?
 • 10-05-2024, 18:43:02
  #2
  WordPress Elementor Dev.
  Bilgilendirme için teşekkürler
 • 10-05-2024, 18:43:10
  #3
  Yazılım Hizmeti
  Bı kripto paramız vardı kâr ettiğimiz artık onuda kâr etmeden kullancaz gibi duruyor. Esnaflara sesleniyoruz kripto hesap açın ödemeleri o şekilde yapalım çok daha mantıklı.
 • 10-05-2024, 18:44:38
  #4
  Heh şimdi tam oldu, tüyü de diktiler.
 • 10-05-2024, 18:45:16
  #5
  Kripto İçerik Üreticisi
  sistemi hala oturtamadılar umarım doğru dürüst bir vergi getirirler ve acı bir şekilde geçmişe dönük vergilendirme yapmazlar malum kasanın durumu ortada. Son 4 yıldır bu vergi muhabbeti dönüyor ama artık gelsin hayırlısıyla da bir yolumuza bakalım. Vergi gelirse kripto ile araç vb. Şeylerin alımının önünüde açabilirler
 • 10-05-2024, 18:45:34
  #6
  Borsa şeklinde al- sat üzerinden olacaksa amenna kabul edilebilir. Ancak kalkıpta para çekmede uygulayacaklarsa o zaman büyük ve saçma sapan bir sıkıntı oluşur.
 • 10-05-2024, 18:45:45
  #7
  Şirketini Kur ve Yönet
  tersinemuhendis adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Bı kripto paramız vardı kâr ettiğimiz artık onuda kâr etmeden kullancaz gibi duruyor. Esnaflara sesleniyoruz kripto hesap açın ödemeleri o şekilde yapalım çok daha mantıklı.
  esnaflardan çok farklı tepkiler gelebilir bu fikre
 • 10-05-2024, 18:46:55
  #8
  diğer ülkelerde gördüğünüz vergi oranlarını 5'le çarpın welcome to turkey.
 • 10-05-2024, 18:49:41
  #9
  Yazılım Hizmeti
  worksd adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  esnaflardan çok farklı tepkiler gelebilir bu fikre
  Hocam bankalara büyük darbe vurmuş oluruz.
  Neden derseniz. Bugün örnek veriyorum 100₺ lik alışveriş yaptınız ve kartla ödediniz. O esnaf aynı şekilde ödemesini kartla yapıyor bu zincir bu şekilde devam ediyor ve tek kazanan bankalar oluyor. Günün sonunda o 100₺ bankanın oluyor buna emin olun.. bu hükümet bu nakit sorununu cozmedigi sürece insanlara odiyemiycegi krediler kredi kartları verdiği sürece bu enflasyon düşmez hocam. Önce hükümet bu işe bir dur diycek. Adam asgari ücretli 1m kredi çekmiş ???? Yani aklım mantığım almıyor hangi banka neyine güvenerek veriyor.. sonra enflasyon şöyle diye halk ağlıyor. Olan sana bana bize oluyor çok üzücü bir durum. Kripto varlıklarda bı nebzede olsa paramızın değerini koruyorduk şimdi onuda yapamiycaz gibi duruyor..