• 27-01-2022, 11:36:52
  #1
  3 hafta önce babamın çevirmeye takılıp adliyeye bilişim suçlarından götürülmesiyle şok yaşadık. Benim sahibinden hesabımı 2020 yılında çalmışlar. Daha sonra ismini bir kadın ismine çevirip "epilasyon cihazı" satışı yapmışlar ürünü yollamayıp parayı almışlar. Benim hesapta ev telefonuda kayıtlı olduğu için ben ve babamı o yüzden şüpheli sıfatıyla yakalama kararı çıkarmışlar. Daha sonra pazartesi savcılığa gittik. İfademi verdim hesaba yıllardır girmediğimi söyledim. Benim bir alakam olmadığını belirttim. Ödeme almadığımı banka hesaplarımın incelenip kontrol edilmesini filan istedim. Zaten bütün hesaplarım incelenmiş. Ödeme başka bir banka hesabına gitmiş. Ayrıca benim hesaptaki telefon numaram eski kullandığım numaraydı. Bu numarayıda bir suriyeliye vermiş operatör şirketi. İfademi verdikten sonra bir şüpheli daha olduğunu henuz dava açılmadığını soruşturma aşamasında olduğunu söylediler. Avukatla görüştüm ama 8-12 bin tl arası fiyatları değiştiği için şuanlık bir avukat tutamadım. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim sonuçta banka hesaplarıma para gelmedi ama benim hesabım kullanılmış. Avukat için erken mi sahibinden bu gibi durumlarda nasıl yol izliyor.
 • 27-01-2022, 11:51:33
  #2
  Öncelikle geçmiş olsun.

  Anlattığınız kadarıyla; doğru tespitler yapıldığı sürece sizin ceza almanız mümkün değil. Hem hesap sizin değil, hem numara sizin değilse, avukata falan gerek yok. Şimdilik, en azından dava açılana kadar bekleyin. İddianame düzenlendikten sonra tekrardan gözden geçiririz. İddianame'nin nasıl düzenleneceği, sizi şüpheli olarak gösterip göstermeyecekleri ve delillerin ne olduğuna bakarak avukata ihtiyaç duyulup duyulmayacağına karar verebiliriz.
 • 27-01-2022, 11:55:23
  #3
  anladığımdan değil ancak anlattığın kadarıyla yaşadıklarıma benzer hususu yakın tarihte yaşadım

  ifade sonrası incelemeleri yapıyorlar
  kısa bir süre sonra evinize dosyanın sizinle alakalı olmadığını belirten bir tebligat gönderiyorlar ve olaydan çıkıyosunuz

  ben aynı olayı yaşamadım ancak benzer olayda böyle bir yol izlendi
  geçmiş olsun , avukatların %90 lık kesimi yürüyen tefecidir bunu çok net söyleyebilirim.
  dikkatli olun avukat konusun da , bana kalırsa ihtiyacınız yok bu arada
 • 27-01-2022, 12:18:28
  #4
  Savcının hazırlayacağı iddanameye göre hareket etmek lazım. İddanama gelsin özelden yaz hocam. Adresin güncel mi konrtol et. Uyap vatandaş girişinden de bak ara sıra. Avukatsiz davranmak ciddi hak mahrumiyetine yol açabiliyor. Mesela ben çok bildiğimi sanarak avukatsiz devam ettim %100 suçsuz olduğum bı durumdan hüküm giydim. Üst mahkeme bilmem ne uğraşıyorum.
 • 28-01-2022, 20:52:04
  #5
  Para banka üzerinde yollandıysa çok kolay izlenebilen bir durum. Olayın sana kadar bile gelmemesi lazım ama işte bizim memleketin halleri. Merak etmek gerçekten dolandıran olmadığın için hiç bir problem çıkmaz. Boşa avukata felan paranı verme.