Gösteriliş Ayarları

Toplam 1450 adet konudan sayfa başı 1 ile 28 arası kadar konu gösteriliyor

Kategori Moderatörleri
Yeni Mesaj Yok
Yeni Mesaj Var
Kilitli
Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 00:16:54.

Arıza & Teknik Destek

Teknoloji aletlerini kullanmaya başlayanlar, bilgisayar ya da cep telefonlarında meydana gelen çeşitli arızaları farklı yöntemlerle gidermeye çalışıyor. Bilgisayar ya da mobil cihaz üreticileri, cihazlarda meydana gelen arızalardan dolayı çeşitli teknik destek hizmetleri sunuyor.

Birçok sorun, kullanıcı ya da yazılım kaynaklı olabiliyor. Bilgisayar teknik servislerinin neler yaptığı, arıza tespiti ve tamir işlemlerinin nasıl yapıldığı konusunda çeşitli bilgilere R10.net üzerinden farklı kullanıcıların deneyimleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Teknoloji cihazlarının donanım bölümleri ve arıza türleri için R10.net, arıza teknik destek kategori paylaşım sayfasını istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

R10 Arıza & Teknik Destek Nedir?

Bilgisayar sistemlerinde kullanıma bağlı olarak her an çeşitli arızalar meydana gelebiliyor. Kullanmış olduğunuz bilgisayarda meydana gelen arızanın benzeri ile karşılaşan kullanıcıların bulduğu çözümlerin neler olduğunu öğrenmek için r10.net, arıza & teknik destek sayfasındaki paylaşımları inceleyebilirsiniz. Bilgi paylaşım kategorisi olarak hizmet verilen sayfa üzerinde, bilgisayar ve cep telefonu teknik servis hizmeti, arıza türleri, ürün yardımı gibi konu başlıkları yer alıyor. Paylaşımları yakından takip ettiğinizde, bilgisayarınızı ya da cep telefonunuzu kullanırken anlık karşılaştığınız birçok arızayı basit yöntemlerle kendiniz giderebilirsiniz. Bilgisayar arızaları ile ilgili daha çok ses sorunu, ekran kartı ve görüntü sorunları, donanım güncelleme gibi çeşitli konularda birçok bilgiye kısa sürede ulaşabiliyorsunuz. Diğer kullanıcıların R10.net kategori sayfasında yaptığı paylaşımlar, cihazınızı daha doğru kullanmanızı ve daha iyi tanımanızı sağlayacaktır.

Bilgisayar Teknik Servisi Nedir? Ne İş Yapar?

Bilgisayar teknik servisi, bilgisayar sistemleri ve yazılımlarının kurulumu, bakımı, her türlü arıza tamir işlemlerini yapar. Alanında uzman kişilerin çalıştığı kurumlar olarak tüm bilgisayar kullanıcılarına hizmet verir. Bilgisayar teknik servisi, bireysel olduğu gibi kurumsal anlaşma yaptığı işletmelere teknik destek hizmetleri sunar. Arıza ve teknik destek konuları ile ilgili R10.net üzerinden edindiğiniz bilgilerle, teknik servisin neler yaptığını, hangi arıza durumlarında yardım isteyebileceğinizi öğrenirsiniz. Bilgisayar teknik servisi şu konularda müşterilerine destek hizmeti verir;

 • Bilgisayar donamın parçalarını bir araya getirir, kurulumu tamamlar ve sistemin çalışmasını sağlar,
 • Bilgisayarın çalışmasını sağlayacak programların yüklenmesini sağlar.
 • Çalışan tüm sistemlerin verimliliğini denetler ve sorunsuz çalışmasını sağlar,
 • Bilgisayar ve çevre birimleri olan yazıcıların, network bağlantılarının yapılmasını sağlar,
 • Bilgisayarda meydana gelen arızaları tespit eder.
 • Tespit edilen arızaların en kısa sürede tamir edilmesini ve cihazın sağlam çalışır hale gelmesini sağlar,
 • İhtiyaç durumuna göre donanım ve yazılım güncellemelerinin yapılmasını, ihtiyaç duyulan ek yazılımların kurulumunu yapar.

Bilgisayar teknik servis elemanları, gelişen teknolojiye göre kendilerini geliştirir ve yeni cihaz modelleri, yazılımlar hakkında bilgi sahibi olur. Alanında uzman olan servis elemanları bilgisayarlarda meydana gelen arızanın neden kaynaklandığını hemen tespit eder.

Bilgisayar Donanım Arızası Nasıl Tespit Edilir?

Bilgisayar donanımlarında meydana gelen arızalar, çalışan sistemin çökmesine neden olur. Bunun birçok nedeni vardır. Donanım arızaları yazılımsal ya da fiziksel olabilir. Hard disk, ram, işlemci ya da ekran kartının fiziksel olarak arızalanması, o parçanın çalışmamasına dolaysıyla bilgisayarın hiç açılmamasına neden olabilecektir. Donanım arızaları, bilgisayarın hiç açılmamasına, çalışırken donmasına ya da mavi ekran hatasının oluşmasına neden olabilir. Bilgisayarlarda günlük rutin işlerin haricinde yoğun işlemler yapıldığında bellek sorunları yaşanabiliyor. Bilgisayar donanım arıza tespiti için şunlar yapılabilir.

 • Ram testi,
 • Ekran kartı testi,
 • Hard disk testi,
 • İşlemci testi,

Uzun süre kullanımdan dolayı bazı donanımların kullanım ömrü dolabiliyor. Test programları kullanılarak, donanım arızası meydana gelmeden çeşitli tespitler yapılabilir.

Ram testini kendiniz yapabilirsiniz. R10.net arıza & teknik destek sayfasında yer alan kullanıcı deneyimleri paylaşımlarından faydalanarak donanım arızalarını tamir edebilir ya da teknik servis desteği alabilirsiniz. Ram testi için bilgisayarınızda, Başlat menüsü > Yönetimsel araçlar > Windows bellek tanılama işlem adımlarını kullanarak Ram testini yapabilir, donanımsal sorunları tespit edebilirsiniz. Ram testini tamamladığınızda sorunların giderilmesi için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız istenecektir.

Hard disk donanım arızaları, aşırı ısınmaya bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. Ani elektrik kesilmeleri, hard diskin çalışırken hareket ettirilmesi, virüs içerikli yazılımlar, hard diskte bad sector oluşmasına ve sistemin yavaşlamasına ya da tamamen kilitlenmesine neden olur. Bilgisayar teknik servis elemanları, hard disk testi için çeşitli yazılımlar kullanır. Fiziksel onarımlar yapmak zorunda kalınırsa, müdahale edilirken anti-statik bileklik ya da yüzük takılması önemlidir. Bilgisayar donanımlarına yapılacak yanlış müdahaleler arızanın büyümesine neden olabilir. Bilgisayar donanımları ile ilgili yapılacak olan tüm test seçenekleri, meydana gelen sorunun yazılımsal mı, donanımsal mı meydana geldiğinin tespit edilmesini sağlayacaktır. Yapılan tespitlere göre tamir işlemleri uygulanır.

Cep Telefonu Arızaları Nelerdir?

Cep telefonları, son dönemlerin en çok kullanılan cihazlarıdır. Günümüzde hemen herkesin cep telefonu var ve bu telefonlar farklı marka modellere aittir. Cep telefonu arızaları, kullanım süresine ve kullanım şekline bağlı olarak değişebiliyor. Cep telefonlarında sık karşılaşılan arıza türleri ile ilgili R10.net forum paylaşımları, kullanıcıların hangi tür arızalarla karşılaşabileceklerini görmelerini sağlıyor. Çok sayıda kişinin sıklıkla karşılaştığı cep telefonu arıza türleri şunlardır.

 • Telefonda donma yaşanması,
 • Aşırı ısınma sorunu,
 • Hiç şarj olmaması,
 • Cihaz ses sorunları,
 • Dokunmatik ekranın çalışmaması,
 • Kameranın çalışmaması,
 • MicroSD kartı tanımaması,
 • İnternet bağlantı sorunları,
 • Sinyal alamama,
 • Kulaklık takıldığında algılamama,

Cep telefonlarında meydana gelen arızalar, iletişimin yanı sıra internet hizmetlerinden de faydalanamamanıza neden olur. Cep telefonu arıza tamirleri, sorunun tespitine göre yapılır. Sık karşılaşılan cep telefon arızalarından birisi, şarj olmaması ya da şarjdan sonra hemen kapanmasıdır. Bunun nedeni kullanıcının yanlış kullanımıdır. Telefon bataryası ömrünün dolmuş olması, yanlış cihazlarla şarj edilmeye çalışılması, tam dolmadan şarjdan çıkarma ya da tam bitmeden şarja takma telefonun hemen kapanmasına neden olabilir. Orijinal batarya değişimi bu sorunun çözülmesini sağlar.

Cep telefonu MicroSd kartı çalıştırmıyor ve hiç görmüyorsa, donanımsal sorun var demektir. MicroSd dosya yapısı bozulmuş olabilir ya da içerisindeki dosyalara virüs bulaşmıştır. Microsd kart farklı cihazlara takılarak formatlandıktan sonra cep telefonunda tekrardan kullanılabilir. Buna benzer basit tamir yöntemleri r10.net kullanıcı paylaşımlarında yer alıyor ve tüm kullanıcıların öğrenmesi sağlanıyor.

Cep telefonunun kendiliğinden kapanıyor olması donanım sorunlarından ya da yüklü işletim sisteminin güncel olmamasından kaynaklanabilir. Gereksiz uygulamaların kaldırılması, sistem temizliğinin yapılması ve güncellemelerin yüklenmesi bu sorunun çözülmesini sağlayabilecektir. Sorunların devam ettiğini gören kullanıcılar, cep telefonlarının ayar bölümünden fabrika ayarlarına sıfırla seçeneğini kullanarak tüm sistemin yeniden kurulmasını sağlayabilir. Sorun devam ederse, donanım parçalarından bazılarının değişmesi gerekir ve teknik servis desteği alınmalıdır.

R10.Net Arıza & Teknik Destek Konuları

Bilgisayar ve cep telefonunuzda meydana gelebilecek her türlü arıza hakkında kısa bilgi sahibi olmanız, cihazınızı güvenlik kullanmanızı sağlar. Teknik destek konuları ile ilgili her türü soru ve cevaplara R10.net ile ulaşabiliyorsunuz. Cihazlarda meydana gelen sorunlara çözüm arayanlar, kategori sayfasında arıza türü ile ilgili konu başlığı oluşturabiliyor. Konu hakkında bilgisi olanlar, paylaşım üzerinden bilgi vererek kullanıcının sorunları çözmesine yardımcı olabiliyor. https://www.r10.net/ariza-teknik-destek/ link kategorisinde, bilgisayar teknik servisi, bilgisayar ve cep telefonu arızaları, ürün yardımı, teknik destek gibi çeşitli sorunların çözümleri yer alıyor.