Amazon Arbitraj ile tanışın! - R10.net
 • 09-05-2021, 03:45:43
  #1
  Merhaba,
  Bu konuda sizlere Amazon Arbitraj ile ilgili bildiklerimi ve fikir alışverişi yapmamız için bir ortam yaratabilmesi için bu konuyu açıyorum.

  Amazon kendi içerisinde çok büyük bir dünya aslında, bir çok ülkede aktif olarak hizmet veriyor.
  Şirket büyüklüğü hayal edilemeyecek kadar büyük.
  Bu kadar büyük bir ekosistemin içerisinde birden fazla satış modeli bulunmakta.
  Bağlantılardan iş modellerinin detaylı anlatımına ulaşabilirsiniz.
  1-Private label(kendi markanızı oluşturma): https://www.r10.net/amazon/2808934-a...l-gelisti.html
  2-Dropshipping: https://www.r10.net/dropshipping/240...oru-cevap.html
  3-Arbitraj: Aslında bildiğimiz ticaret, kelime anlamı fiyat farklarından yararlanmak amacıyla kazanan para demekti sanırım.

  Amazon arbitraj nedir, nasıl yapılır?
  Öncelikle hedef pazarlada genellikle amazon.com/amazon.ca halı hazırda aktif satışı olan ürünleri tespit ediyoruz.Private label gibi sıfırdan bir liste oluşturup buna lansman/reklam çalışması yapmıyoruz.Hazır yorumu ve satışı olan listenin altında bizde satıcı olarak girip buybox almaya çalışıyoruz.

  Buybox:Amazon'daki aynı ürünün birden fazla satıcı tarafından satıldığı durumlarda listing (ürünün listemelesi) çoklanmaz, bunun yerine ürünün kaç satıcı tarafından satıldığı görüntülenir. BuyBox ürün alıcı tarafından sepete eklendiğinde hangi satıcının ürününün satılacağıdır.
  Bu iştede ki en güzel şey, aktif olarak satışı olan ürünler olduğu için satılır/satılmaz gibi bir kaygımız olmuyor.

  Satışları nereden görebiliriz?
  Birden fazla program var, bende beş adet var hepsinin ekran görüntülerini fikir vermesi adına yüklüyorum.

  1-Junglescout

  2-Helium10

  3-Sellersprite

  4-Viral Launch


  Fazlasıyla ücretli yazılım bulunmakta yeterki siz satın almak isteyin
  Yukarıdaki yazılımlar bende mevcut fakat arbitraj için kullandığım iki yazılım:
  Junglescout - Helium10
  VE!
  En önemlisi Keepa
  Keepa olmadan Arbitraj işinde başarıyı yakalamak çok zor, bu yazılım listenin her gün fotokobisini çekiyor diyebiliriz.Bütün geçmiş bilgileri görebiliyoruz analizi bilen bir kişi için bulunmaz bir nimet!

  Yazılımları tanıttık, ürünlerin satış fiyatını öğrendik. Keepa üzerinden geçmiş satış rakamları, satıcı sayısı , buybox dağılımı , stok dağılımı , BSR geçmişi vs. bir çok analizimizi yaptık.

  Ürünleri bulalım!
  Aynı ürünü Türkiyede daha ucuza bulmalıyız, bunun için çok farklı yöntemler/yazılımlar var bende şuan iki bin yakın Türkiyede ucuz Amerikada pahalı satıp kar edebileceğimiz ürün listesi mevcut yani aslında bu sayıyı on bin çıkartabilirim ürün bulmak bu işin en kolay kısmı.
  Ürünler Amazon listesinde ki görseller ile birebir aynı olacak ve bizim ürün maliyeti ve kargo maliyetimizden sonra para kazandıracak. Buda artık işi yapan kişinin işe ne seviyede özendiğine bağlı aynı ürünü ben 30TL'ye alırken bir başkası iyi bir pazarlık, araştırma veya doğru toptancı/tedarikçiden 20TL alabilir.

  Ürünlerin tedarikçisini bulduktan sonra dikkat edilmesi gereken önemli noktalar var;
  1-Ürün Amazon'da sadece marka sahibi tarafından mı satılıyor yoksa, farklı satıcılar var mı?
  2-Ürünlerin ambalaj ve özellikleri birebir Amazonda ki gibi mi?
  3-Ürünü satın alırken faturada yazan adres isim/soyisim ile Amazon business adresinde yazan bilgiler birebir tutarlı olmalı ve faturada minimum 10 adet olmalı.
  Bu üç madde sizi olası mağaza kapatılmalarında koruyacak ve mağazayı kısa sürede açmanız için yeterli olacaktır.

  Tedarikçimiz hazır ise, maliyet hesabımını yapmamız gerekiyor, cebimizden iki kere para çıkacak diğer masraflar satış yaptığımızda tahsil edilecek.
  1-Ürün maliyeti : Eğer doğru tedarikçiyi bulursanız, yani ürün 3-4 kere el değiştirmediyse mevcut kurdan dolayı genelde satış fiyatının 5/1 fiyatı oluyor.
  2-Kargo : Son dönemde aşırı bir artış olsada hala bu iş yapmak için uygun. Express (1-3 gün) KG/DESİ 5$ Deniz KG/DESİ 1,75$ bu fiyatları bütün firmalardan alabilirsiniz, gönderim arttıkça direk fedex/dhl ile çalışılırsa fiyatlar daha aşağı çekilecektir.
  Konunun sonunda iki farklı örnek ürünün maliyet ve detaylı analizini görsel olarak yapacağım.İlk önce işi anlayalım.

  Ürünleri Hazırlayalım, Gönderelim!
  Maliyetimiz kurtarıyor, kâr edebiliyorsak sıra geldi ürünleri Amazona göndermekte!
  Private label gibi yüzlerce göndermenize gerek yok, dropshipping gibide hiç ürünleri görmemek yok
  Minumum 10 adet olacak şekilde istediğiniz sayıda ürün gönderebilirsiniz yani cebinizde binlerce lira olmasada bu işi sermayeniz 10 adeti karşılıyorsa yapabilir onunla doğru orantıda kazanç sağlayabilirsiniz.

  Ürünler hazır olduğunda Amazon'da Shipping plan oluşturuyoruz ve bize ürünleri Amazon Fullfilment Centerlerda tanıyabilmek için FNSKU barkod veriyor, bu barkodları ürünlerimize ve kolimize yapıştırıyoruz artık Amazona ürünler gittiğinde ürünlerimizi tanıyabilecek.
  Sonrasında anlaşmalı kargo firması ile (Shipentegra,Navlungo veya başka biri) anlaşmalı kargoları ile onların Fullfilment merkezlerine gönderiyoruz ürün Amerika/Canada veya başka bir ülkeye yola çıkıyor! Express kargolar genelde 5 gün içerisinde Amazon depolarına ulaşıyor, Amazonun bunları işleyip stoklara sokması toplamda 2 Hafta sonrasında satışa hazırız.

  Ürün stoklara girdiğinde halı hazırda satan bir liste olduğu için buybox aldığımız anda satışlar başlıyor, satış olunca Amazon ürünü müşteriye gönderiyor 14 gün sonra ödemeyi size yapıyor.Bu kadar basit, kolay bir iş aslında tabi ticaretin getirdiği riskler olumsuzluklar olacaktır ama en temel şekilde bu şekilde bir süreç.

  Devletin mikro ihracat destekleri:
  Eğer Türkiye'de şirketiniz varsa bu ürünleri mikro ihracat ile ETGB'li gönderirseniz satın alırken ödediğiniz KDV'yi iade alabiliyorsunuz!!
  10bin TL aldığınız ürünlerin birde %18'i devletten geri alabiliyorsunuz!
  Eğer şahıs şirketiniz varsa ihracat yaptığınız için gelirinizin %50'sini ödüyorsunuz hatta 29 yaş altında iseniz 3 yıl boyunca gelir vergisinden 75.000TL'ye kadar muaf tutuluyorsunuz.
  Günün sonunda ihracat yapan bir şirketiniz oluyor

  Konuyu toparlamak adına, Amazon.com/Amazon.ca veya Amazon Avrupada hali hazırda satılan ürünleri tespit ettik ve bu ürünleri trendyol,hepsiburada gibi yerlerde araştırdık bariz bir fiyat farkı varsa toptancısına ulaşmaya çalışıyoruz sonrasında şirketimize minumum 10 adet olacak şekilde satın alıp ürünleri FNSKU barkodları yapıştırıp Amazona gönderilmek üzere anlaşdığımız kargo şirketine gönderiyoruz.Sonrasında şirket Amerika Amazon depolarına gönderiyor ve süreç bundan sonra Amazona ait satış ve iadelerde bütün aksiyonu Amazon alıyor biz bu arada yeni ürünler bulmaya devam ediyoruz

  Örnek Ürün-1

  Türkiye satış fiyatı : 20TL bu fiyatın içerisinde 3TL trendyol komisyonu ve kargo dahil.Toptanda alacağınız fiyatı tahmin edebilirsiniz


  Amazon satış fiyatı : 12.88$ (106TL) - bu fiyatın içerisinde Amazon FBA ve Amazon komisyonu dahil.

  20TL'ye satın aldığımızda kar edebiliyor muyuz?


  hellium10 - Profitability Calculator ile hesaplanmıştır (ücretsiz özellik)


  https://sellercentral.amazon.com/hz/...dex?lang=en_US
  Amazon Profitability Calculator ile hesaplanmıştır (Türkiye'den Amerika kargo dahil değildir, fiyat farkı ondan dolayı olmakta)

  Ürün kaç adet satıyor?


  Varyasyon analizi ( Birden fazla boyutta satışı yapılıyor bizim ürünümüz : 4 inches x 5 feet )  Ürün yazılıma göre ayda 2 bin adet satıyor ve 3 varyasyon var.

  -Satmak istediğimiz %68 ile en fazla satılan ürün yani ortalama 750-1250 arası satış rakamı olacağını tahmin edebiliriz.

  -Listede 10 adet satıcı var ve en düşük fiyat veren 12,88 diğerleri daha yüksek ve amazon depolarından gönderim yapmıyorlar Amazon kendi gönderim yapmadığı ürünlere buybox vermeyi sevmiyor çünkü Amazon Prime diye bişey var bu çok ayrı bir konu binlerce kişi prime üyeliği için amazona aylık para ödüyor ve ücretsiz kargo başta olmak üzere bir çok fırsattan yararlanıyor. Özetle Amazon deposunda olan ürünü daha çok sattırır  -Bu listede rakip olarak sadece 12,88$ satan satıcı olabilir diğerleri FBM(fullfilmen by merch) yaptığı için ve fiyatları çok yüksek olduğu için rakip olamazlar.
  3 aylık detaylı analizi(keepa)


  -Buraya baktığımız da, geçen aylarda ürün 10,42$ kadar düşmüş bu olumsuz etkileyebilir hemen bu fiyattan tekrar kâr hesabı yapıyoruz.


  Evet fiyat 10,42$ olsa bile bizim 2.35$ kâr olacak, illaki bu fiyata düşecek değil ama risk alınabilir.

  SONUÇ:
  Bir satıştan masraflarımız düştükten sonra, 4.44$ (36TL) para kazanabiliyoruz.
  -Ürün trendyol'da satış fiyatından hesaplanmıştır, direk satıcı ile görüşülüp satın alınırsa bile trendyol komisyonlarından dolayı fiyat farkı olacaktır.
  -KDV iadesi hesaba katılmamıştır.
  -Daha iyi bir kargo anlaşması ile KG/DESİ 5$ daha düşük veya Gemi ile 1,75$ gönderim yapılabilir.

  Ürünün 750-1250 arası satış rakamı olduğunu tahmin ettik ve bir adet potansiyel rakibimiz vardı.
  Aylık satış rakamının 300 adetini bizim yaptığımızı varsayarak;
  $4.44 * 300 = 1332$ = 10.947TL
  Allah bereket versin, belki 6 saat ürün bulma ile uğraş 3-4 saat ürünleri paketleme sonrasında 10bin tl kazanç.

  Bir kaç saat boş vaktim vardı, zamanı bu şekilde değerlendirmek istedim dilim döndüğünce detaylı görseller detaylı açıklamalar ile işi anlatmaya çalıştım, bir yerde yanlış bilgi veya hatam olduysa affola.
  Ülkemizin bu zor zamanlarında mevcut dolar kurunu kendi lehimize çevirip bir kaç kişinin yüzünü güldürebilrsek ne mutlu bana.

  Eğer talep edilirse farklı ürünlerinde analizlerini yapabiliriz, hatta bi video dahi çekebiliriz bununla ilgili.
  Tek ricam eğer özel bir hizmet talep etmiyorsanız lütfen özelden mesaj atmayınız herkesin vakti kendine değerli, boş vaktim olduğunda kafa dağıtmaya ihtiyacım olduğunda forumu kullanıyorum sorularınızı konu altına yazarsanız ben dahil elbet yanıtlayan arkadaşlar olacaktır.

  Güncelleme 1 :
  Ben amazon filan anlamam ben diyenler için Trendyol Arbitraj ele alalım trendyol'da mağazası olan yarın hemen bu işi yapabilir tabi Amazon'da olduğu gibi lütfen öyle kar beklemeyin dolar/tl farkından dolayı o paralar kazanılıyor.

  İkea bulaşık kurutma örtüsü : https://www.ikea.com.tr/urun-katalog...ma-ortusu.aspx


  Trendyol : https://www.trendyol.com/ikea/bulasi...chantId=163736


  27,99 alış fiyatı 44,70 satış fiyatı.
  16,71 fiyat farkı gözüküyor.
  Evet kâr gözüküyor gibi; Komisyon, kargo ve kdv göre hesaplamayı yapıp net kâr görelim.


  Sipariş başı 4,23 var, aylık 800 adet satış ve 10 satıcı gözüküyor yani bıraktığı kâr'dan dolayı , kargosuyla uğraşması ve Türk pazaryeri olduğu için ben amazon varken bununla uğraşmam.
  Ama amazona bütçesi yetmeyen bir şekilde para kazanmak isteyen arkadaşlar eğer bütün satışları alabilirse aylık 3400 geliri var
 • 09-05-2021, 03:47:56
  #2
  Güzel paylaşım için teşekkürler, elinize sağlık, birçok kişiye faydası dokunacaktır. @Prowess;
 • 09-05-2021, 03:54:44
  #3
  Çok güzel bir paylaşım olmuş. Emeğinize ve bileğinize sağlık. Şimdi kaç bencil kişiyi kendinize gıcık ettiniz tabi orası muallak
  Teşekkür ederim, böyle güzel bir konuyu paylaştığınız için. İlgileneceklere çok güzel bir ışık olacaktır umarım.
 • 09-05-2021, 03:57:02
  #6
  Merhaba, amazon mağaza ücreti 40 dolar ve dropshoping gibi 90 gün bekledikten sonra mı aktif olmaya başlıyor bu sistemde
 • 09-05-2021, 03:59:18
  #7
  Bu saatte harika olmuş. Aslında belki de benim gibi gözü korkan insanlara yardımcı başlangıç rehberi diyebiliriz, teşekkürler hocam.
R10.net sizlere daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanıyor.R10.net'i kullanarak çerezleri kullanmamızı kabul etmiş olacaksınız.
Detaylı bilgi almak için Gizlilik ve Çerez Politikası metnimizi inceleyebilirsiniz.