Ekşi Mayalı Ekmek / Ekşi Şeyler - R10.net
 • 13-09-2020, 19:26:31
  #1
  Merhaba arkadaşlar, bir süredir gönül verdiğim ekşi mayalı ekmek sevdasını elimden geldiğince herkesle buluşturmak adına bir girişim içerisindeyim. Ekmeklerim toplamda 24 saate yakın mayalanıyor. Mayalama için kendi yapmış olduğum mayalama dolabını kullanıyorum; bu sayede yaz kış farketmeksizin ilk mayalamayı 27 derecede, ikinci mayalamayı ise +4 derecede yapıyorum. Yani anlayacağınız ekmeklerim uzun bir üretim prosesinden geçerek taşta pişiyor. Un olarak taş değirmende çekilmiş doğal yerli unlar kullanıyorum. Köy ekmeğimin %10'u dinkel(kızılbuğday) içermekte. Mayasını ise %50 çavdar unu kullanarak hazırlamaktayım. İçeriğinde un,tuz ve su dışında herhangi bir şey bulunmamaktadır. Hiçbir şekilde katkı maddesi içermemektedir. Su olarak arıtma suyu, tuz olarak ise MAYI marka doğal kaya tuzu kullanıyorum.

  www.shopier.com/eksiseyler
  https://instagram.com/eksi_seylerr


  Haftada 2 gün pişirme günüm. Salı ve Perşembe. Detayları shopier bağlantımdan görebilirsiniz. Antalya içi elden teslimat isteyenler özelden ulaşabilir. Kargo ücreti 8 TL olmakla birlikte 60 TL üzeri siparişlerinizde kargo ücretsiz.

  Tavsiye ettiğim tüketim süresi ve şekli:


  Ekmeklerim Antalya'nın sıcağında 3 gün oda ısısında, 3 hafta buzdolabında, 3 ay süreyle ise derin dondurucuda saklanabilir. Buzluğa atılacak ise mutlaka dilimlenmesi gerekiyor. Ekşi mayalı ekmekler dilimleyip tavada veya tost makinesinde kızartarak (1 dilimin her yüzü 1'er dakika yeterli) tüketilince daha lezzetli olduğunu söyleyebilirim. Bu sayede ilk piştiği anki gibi kabuk tekrar çıtırlaşıyor.


  Sizlere standart ekmekten pahalı gelebilir ancak internette ekşi mayalı artizan ekmek fiyatlarına bakarsanız benimkilerin çok daha uygun kaldığını göreceksiniz. Fiyatın standart ekmekten fazla olmasının sebebi uzun süreçlerden ( gluteni en sindirilebilir hale getirmek için) geçerek pişmesi ve kaliteli hammaddeler kullanılması. • 14-09-2020, 08:59:02
  #3
  blackmamba24 adlı üyeden alıntı
  Çok güzel görünüyor,Hayırlı olsun yakın zamanda deneyeceğim mutlaka.
  Teşekkürler. Denemek isteyenler isteyenler genelde tanışma paketinden satın alıyor