• 03-07-2022, 20:21:08
  #1
  Merhaba. Arkadaşlar benim iki sorum var;

  1. Sorum; kanalım için 5 - 10k dan fazla izlenen video tutmuş sayılıyor. Attığım videolar ortalama 500 - 1k izleniyor. Dikkatimi çeken konu şu. Bir videom tuttuğu zaman onun arkasından yani 1 2 gün sonra başka tutacak bir video daha yükleyince ilk tutan videonun youtube de önerilmesi azalıyor, günlük aldığı izlenme aşırı düşüyor. Ne zaman videom tuttuysa arkasından da video yüklediysem aynısı olmuştur. Arkasından video yüklemediğim zaman video eğer 30k izlenecekse 1 ay içerisinde 30k'ya kadar izleniyor (öneriliyor). Bu benim yanılmam mı yoksa gerçekten böyle bir şey var mı? Sırf bu sorun yüzünden son 48 saat görüntülenmem 7k'yı geçmiyor. Acaba youtube kanallara belli bir önerilme sayısı mı koyuyor? Başka video yüklediğinde tıklanma oranı ve ort izlenme süresi iyiyse onu önermeye başlıyor bir önceki iyi olan videoyu önermeyi azaltıyor. Sanki dengeliyor gibi. Bu bana şu açıdan biraz mantıklı geliyor. Belli anahtar kelimelerde aramalarda aynı kanalın arka arkaya kaliteli video da olsa 2 - 3 videosu birden çıkmasın, o anahtar kelimelerde farklı kanallara ait videolar çıksın mantığı mı var acaba?

  2.Sorum; Benim kanalımda UZUN SÜREDİR kullandığım belli etiketler var 7 - 8 adet o etiketleri kullandığım zaman video öneriliyor, ortalama 1 2k izlenme alıyor. Fakat uzun süredir kullandığım etiketlerin dışına çıkarsam daha önce kullanmadığım veya az kullandığım etiketleri kullanırsam o videoyu önermiyor ve 50 - 100 izleniyor. (etiketlerin arasında pr açısından çok fark yok) Hatta bu sürekli kullandığım 7 - 8 etiketin arasına videoyla alakalı başka 3 - 4 etiket daha eklersem daha önce sık kullanmadığım yine 50-100 izleniyor. Videonun izlenmesi için sürekli kullanmakta olduğum etiketleri kullanıyorum. Fakat r10 da "kanalım spamdan dolayı kapandı" yazan kişileri görüyorum aynı etiketleri kullandıkları için kapanmış kanalları. (youtubede aynı etiketleri hep kullanıp kapanmayan birçok kanal da var oda ilginc) Şimdi spama düşmemek için farklı etiketler kullansam video izlenmiyor aynı etiketleri kullanmaya devam etsem spama düşebilirim. Ne yapacağımı şaşırdım.

  Bilgisi olan arkadaşlar aydınlatırsa sevinirim
 • 03-07-2022, 20:37:55
  #2
  1.) Sizin hissettiğinizi birebir ben de yaşadım. Canlı destek üzerinden bu soruyu bir kaç farklı temsilciye sordum. Israr ile böyle bir durum olmadığını politikalara göre anlatmaya çalıştılar. Sonra nedenini kendim buldum. Örnek bir abone sayısı üzerinden anlatayım. Diyelim ki 50.000 aboneye sahipsiniz. 5.000 kişi bildirimi açmış. İlk videoyu paylaştınız diyelim. 1.000 kişi bildirimden izledi. 4.000 kişinin hala bildiriminde yukarıda duruyor. 45.000 kişinin de anasayfanına çıktı 1000 kişi de ordan izledi diyelim. 44.000 kişinin daha anasayfasında o video yer alıyor ya da ara ara o kişilerin anasayfasına çıkıyor.

  Ama yeni bir video daha attınız. Bu defa 5000 kişiye yine bildirim gitti. 4.000 kişinin eski video bildirimi aşağıda kaldı. İzlemeyen 44.000 kişinin ana sayfasında diğer video geçmiş tarihli olduğu için artık yeni video önerilmeye başlıyor. Hali ile sizin kullanıcılarınıza eski değil yeni video öneriliyor. Anlatabildim mi bilmiyorum