Selamlar herkese,
Nisan ayında bir aile dostumun Youtube kanalını yönetmeye başladım. İçerikleri aile dostum, teknik işleri ise ben halletmeye çalışıyorum. Katıl butonunu yeni açtık. Uzun süredir r10'a girmemiştim, biraz vakit geçirdikten sonra adsense hakkında problem yaşamış bir çok üye gördüm. Bu durum vergilendirme konusunda beni kaygılandırdı. O yüzden sizlere sorularımı sormak istedim. Cevaplayabilirseniz çok sevinirim.

1- Adsense'den ikinci PIN isteğimizde bulunduk. Hala gelmedi. 15 gün daha gelmezse bir kere daha isteyeceğiz. Bu sürecin sonunda üçüncü PIN'de gelmezse ne olacak? Online olarak onaylayabilecek miyim?
2- Google banka hesabını doğrulamak için küçük bir mevla yolladı. Onu rakamı yazıp, banka hesabını doğruladık. Bu durumdan dolayı herhangi bir kazanç banka hesabına çekilmemiş olsa bile kaygılanmalı mıyım?
3- Bu zamana kadar biriken parayı banka hesabına çekmedik. Şahıs şirketi ya da limited şirket kurmadık. Kazanç rakamları düşünüldüğünde kurmamız gerekecek sanırım. Bunun vergilendirilmesi nasıl olacak? Hangi ay parayı bankaya çektiysek, o ay yüzde 18 KDV mi beyan etmek zorundayız?
4-Katıl butonuyla katılan üyelerden yüzde 18 KDV alınıyor. Burada alınan KDV'yi her ay ödemem gerekenden düşebilir miyim?
5- Amerika da ikamet eden yakınlarımız var. Vergilerden daha az etkilenmek için yakınlarımız üzerinden süreci yönetebilir miyiz?
6- Üyelerden gelen ücretin gelir vergisi ve KDV hariç sadece %59'u bize kalıyor. Youtube KDV'yi alıyor üyelerden, kendi yüzde 30'unu kalan fiyattan alıyor. O zaman ben burada ödenen KDV'yi ödemem gerekenden düşebilmem gerekmez mi?


Okuduğunuz için teşekkür ederim.