GAZZE’DE

ÇOCUKLARA YÖNELİK PSİKOLOJİK
REHABİLİTASYON PROJESİFİLİSTİN VE GAZZE HAKKINDA GENEL BİLGİ


1948 yılında Filistin toprakları üzerinde İsrail devletinin kurulmasından bu yana meydana gelen Arap-İsrail savaşları ve İsrail'in giriştiği tek yanlı saldırılar sonucunda, hemen hemen tüm Filistin toprakları İsrail'in işgali altına girmiş, bu topraklarda yaşayan insanların büyük çoğunluğu diğer Arap ülkelerindeki mülteci kamplarında yaşamak zorunda kalmışlardır. Özellikle Gazze, İsrail’in uyguladığı ekonomik ambargodan oldukça etkilenmiş durumdadır. İsrail’in 2009 Ocak ayında gerçekleştirdiği saldırılarda da bölgede büyük can kaybı yaşanmış ve ağır bir yıkımla karşı karşıya kalınmıştır.

PROJENİN GEREKÇESİ

İsrail’in Gazze’ye yönelik son saldırılarından özellikle çocuklar psikolojik olarak çok etkilenmiş durumdadır. Onların çevreleriyle sağlıklı iletişim kurabilmeleri, toplumsal ilişkilerde ve eğitim hayatlarında karşılaştıkları zorlukları aşabilmeleri için sosyolojik ve psikolojik desteğe ihtiyaçları vardır.

PROJE BİLGİSİ

70.000 nüfuslu Nuseyrat bölgesinde 7-15 yaşlarındaki yaklaşık 300 çocuğa, konusunda uzman kişiler tarafından psikolojik destek verilmesi ve çeşitli sosyal faaliyetler çerçevesinde rehabilite edilmeleri planlanmaktadır. Psikolojik destek, sağlık taraması ve tedavi ile sosyal faaliyetlerden oluşan projenin uygulama süresi altı aydır.

HEDEF GRUP

7-15 yaş arasında 300 çocuk.

PROJENİN UYGULAMA SÜRECİ

1. İHH’nın Gazze temsilciliği tarafından projede görev alacak kadronun oluşturulması
2. Eğitim Bakanlığı iş birliğinde Nusayrat bölgesindeki ilköğretim okullarında sağlık taraması yapılması
3. Fiziksel tedaviye ihtiyacı olan çocukların belirlenerek tedavilerinin yaptırılması
4. Özel psikolojik desteğe ihtiyacı olan çocukların belirlenerek tedavilerinin yaptırılması
5. Eğitim seviyeleri yaşıtlarından geride olan öğrencilerin belirlenmesi ve bu öğrenciler için takviye kursları düzenlenmesi
6. Tüm öğrencilere yönelik temel bilgisayar eğitimi verilmesi
7. Çocukların tamamını kapsayan psikolojik rehberlik programının uygulanması
8. Hedef grubun tamamına yönelik piknik, çeşitli yarışma programları, gezi programları gibi sosyal aktiviteler düzenlenmesi

PROJE MALİYETİ

46.000 $