Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası'ndaki (VOB) işlem hacmi geçen 5 yılda 100 kat artış gösterdi.

VOB'un yeni logo ve reklam kampanyasının tanıtıldığı 5. yıl kutlamasında konuşan VOB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli de canlılığı, cesareti ve dinamizmi temsil eden koyu kırmızı renkli yeni logolarının VOB'un “Ben de varım” iddiasını yansıttığını belirtti.

2005 yılında VOB'un toplam işlem hacmi 3 milyar lira iken, bu yıl 300 milyar liraya ulaşmasını hedeflediklerini dile getiren Kestelli, “VOB'un 5 yılda 100 kat büyüdüğünü görmek gerçekten mutluluk verici” dedi.

Kestelli, VOB'da işlem gören kontrat sayısını çoğaltmayı hedeflediklerini ifade ederek, “Bu noktada hisse senedine dayalı vadeli işlem sözleşmeleri çıkarmak için hazırlıklarımızı tamamladık. SPK'nın onayını bekliyoruz. Biz Türkiye'deki vadeli işlemlerin doğru adresinin VOB olduğunu düşünüyoruz. Yeni vadeli işlem sözleşmeleri ve işlem yöntemleri üzerine de yoğun bir şekilde çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

İMKB'YE YAKLAŞIYORUZ

VOB Genel Müdürü Çetin Ali Dönmez ise VOB işlem hacminin yavaş yavaş İMKB'ye yaklaştığını, bunun kötü bir şey olmadığını belirtti.

Adet bazında işlem hacmine baktıklarında 2008'de 54 milyon sözleşme olurken, Ağustos ayı başında neredeyse geçen yılın işlem hacmine ulaşıldığını bildiren Dönmez, dünyada yaşanan krizin kendilerine hiç yansımadığını belirterek, “İşlem hacmi 2008 yılı ile karşılaştırıldığında, yüzde 35 civarında bir artış devam ediyor” diye konuştu.

HİSSE TARTIŞMASINA SON NOKTAYI SPK KOYDU

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Prof. Dr. Vedat Akgiray, Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası'ndaki (VOB) hisse tartışmasıyla ilgili olarak, “İstanbul-İzmir, o borsa-bu borsa... İnanın ki öyle bir hesap bizde olamaz. Herkesin rızası, oy birliği olmadan bir yol çizmek istemiyoruz, hep beraber yapacağız” dedi.

Akgiray, “Biz ticaretin borsalarda olmasını istiyoruz. Çünkü borsaları düzenlemek, denetlemek çok daha kolay. Bizim borsamızda enstrüman çeşitliliği ne kadar artarsa, hacim ne kadar büyürse, bizim işimiz o kadar kolay olur” diye konuştu.

SPK olarak hedeflerinin en kısa zamanda piyasaları büyütmek olduğuna dikkati çeken Akgiray, parasal büyüklüğün değil, çeşitliliğin önemli olduğunu vurguladı. Akgiray, “Piyasa oyuncularına düşen de enstrümanları tasarlayıp ticarete sunmak” dedi.

İMKB, İstanbul Altın Borsası ve VOB olmak üzere 3 borsaları bulunduğunu dile getiren Akgiray, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Borsalarımızın sağlıklı olması bizim işimizi çok kolaylaştıracak. Kriz bize bir şey öğretti; kısa vadeli plan ve hesaplar uzun vadede yıkıcı olabiliyor. Dolayısıyla biz SPK olarak görüşümüzü şöyle şekillendirmeye çalışıyoruz; bütün borsalar bir piyasadır, ortak bir platformdur. Bunların el ele, işbirliği ile beraber büyümesi lazım. Biz şu anda kendi kendimizle rekabet etmeden daha önce, beraber nasıl büyünür ona bakmak lazım. İstanbul-İzmir, o borsa-bu borsa... İnanın ki öyle bir hesap bizde olamaz. Hepsini birden düşünüyoruz. 'Sırf bende olsun, hep bende olsun, ne olursa olsun bende olsun' tartışmasını son zamanlarda ben de basından okumaya başladım. Basında abartılı haberler çıkıyor. Fakat biz bu işi beraber yapacağız. Bu işin hiçbir siyasi yönü yok, coğrafi yönü yok. Tek yönü var, ülkemizdeki borsaların büyümesi.”

Toplantı öncesinde de gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Akgiray, borsaları sağlıklı yapıya kavuşturacak tedbirleri alabilecek zemini oluşturup yürütmek istediklerini söyledi.

Akgiray, “Şu anda hiçbir borsa sağlıklı değil zemin olarak. SPK olarak, 'o kurumun menfaati, bu kurumun menfaati' gibi bir hesabımız olamaz. Borsalar bütün bölgede rekabetçi olsun. 'Şu enstrüman bende olsun, sende olsun', çok küçük bir tartışma. Zamanımı kaybettiğime değmez aslında” dedi.

Piyasaların büyümesi ve enstrüman çeşitliliğinin daha önemli olduğunu belirten Akgiray, “Borsada işlem yapan tüccarlar, üyeler ile üretim arasında dengeli olmayan mülkiyet paylaşımı olmaması lazım. Biz ikimiz rakipsek, mesela bir iş kolunda kararları sırf ben veriyorsam olmaz. Adil rekabete aykırı. Bir de borsaların değerlendirilebilir bir varlık olması lazım” şeklinde konuştu.

Kaynak : Hürriyet