Gösteriliş Ayarları

Toplam 3846 adet konudan sayfa başı 1 ile 28 arası kadar konu gösteriliyor

Kategori Moderatörleri
Yeni Mesaj Yok
Yeni Mesaj Var
Kilitli
Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 20:44:51.

WordPress SEO, Güvenlik & Bakım


Web sitelerinde sunduğu kullanışlı ve kolay içerik yönetim sistemlerinde olan Wordpress, dünyanın en iyi platformlarından birisidir. Wordpress altyapısı, web sitelerinde SEO başarısının yüksek olmasını sağlıyor. Wordpress SEO ve site güvenlik, bakım eklentilerinin yönetimi konusunda birçok bilgiyi R10.net üzerinden bulabilirsiniz. Wordpress SEO nedir? Güvenlik ve bakım eklentileri nasıl kullanılır? Faydaları nelerdir? gibi birçok konu ile ilgili soru – cevaplara R10.net üzerinden ulaşabiliyor, kısa sürede ihtiyacınız olan bilgiyi bulabiliyorsunuz.

WordPress Nedir?


Wordpress, dünya genelinde en çok tercih edilen açık kaynaklı içerik yönetim sistemi olarak kullanılır. Wordpress yazılımı herkese ücretsiz olarak sunulur ve uygulama paketini indirenler kurulum işlemlerini yaparak istedikleri web sitesinin kurulumunu yapabiliyor. Altyapı sistemi MySQL ve PHP yazılım dili ile oluşturulmuştur. Sahip olduğu birçok eklenti ile web sitelerinin oluşturulmasını, değiştirilmesini ve kullanım amacına göre düzenlenmesini sağlıyor. Wordpress 2003 yılında yapılan çalışmalar sonucu açık kaynak kodlu içerik yönetim sistemi olarak ortaya çıkmıştır. Kullanıcıların işlem yapabilmesi için kodlama bilmesine gerek yoktur ve isteyenler blog sayfalarını hemen oluşturabiliyor.

WordPress Seo Nedir?


Dijitalleşmenin giderek geliştiği ve arttığı günümüzde, internet siteleri kendi aralarında büyük bir rekabet içerisindedir. Web sitelerinin arama motorlarında üst sıralarda yer almasını ve daha ön plana çıkmasını sağlayan teknik çalışmalara SEO denilmektedir. Wordpress SEO, Wordpress tabanlı web sitelerinin daha ön plana çıkmasını sağlayan SEO destekli altyapı süreçlerinin oluşturulmasıdır. Wordpress seo, geliştirilen eklentiler ve araçlar sayesinde, herhangi bir kodlama yapılmadan web sitesinin arama motorları için optimize edilmesini sağlar. Wordpress siteler, seo dostu içerik yönetim sistemlerine sahiptir ve arama motorlarında çok çabuk popüler olurlar. Wordpress eklentileri arasında yer alan Yoast Seo eklentisi, sitelerin optimizasyonunun tek tıkla yapılmasını sağlıyor.

Wordpress Hız Optimizasyonu Nedir?


Web siteleri için yapılan SEO çalışmalarının en önemli amacı, site hız optimizasyonunun yapılması ve yüklemelerin daha kısa sürede yapılmasını sağlamaktır. Wordpress hız optimizasyonu ile Google üst sıralarında yer alan hızlı bir siteye sahip olursunuz. Hızlı bir siteye sahip olmak kullanıcı deneyimi avantajı sağlarken erişim trafiğinin daha fazla olması sağlanır. Wordpress hız optimizasyonu çalışmaları için hosting seçimi yapılarak çalışmalara başlanır.

Wordpress Hız Optimizasyonu Nasıl yapılır?


Wordpress sayesinde kodlama bilmeden iyi bir web sitesine sahip olabilir ve eklentiler sayesinde tüm optimizasyonlarını yapabilirsiniz. Google arama motorunda üst sıralarda yer almasını sağlayabilmek için SEO eklentileri ile hız optimizasyonu yapılır.

Wordpress hız optimizasyonu işlem adımları şunlardır;

 • Hosting seçimi: Hosting paketi ve lokasyonu site hızı 1. Derecede etkileyen unsurlardan birisidir. Hosting seçimleri ziyaretçi trafiğine ve ihtiyaca uygun seçilmelidir.
 • Tema seçimi: Site tasarımında kullanılan temaları yapıları site hızını etkileyen büyük faktörlerden birisidir. Tema seçimi özenli yapılmalıdır.
 • Cache eklentisi: Wordpress’te tüm eklentilerin kodlama bilmeden kullanılmasını sağlayan eklentidir. Sağlamış olduğu basit işlemlerle sitenin maksimum hız çıkması sağlanır.
 • Görsel optimizasyon: wordpress’te görsel optimizasyon yapmak çok kolaydır. Görsel temaların boyutunun doğru ayarlanması web sitesi hızını arttıracaktır. Görsel optimizasyonunun yapılmasını sağlayacak çeşitli eklentiler kullanılabiliyor.
 • GZIP sıkıştırması: Web sitelerinde kayıtlı dosyaların boyutları büyük olduğunda sitenin açılış hızı düşük olacaktır. Wordpress, cache eklentileri ile dosyaların gzip teknolojisi ile sıkıştırılmasını boyutunun küçültülmesini sağlar.
 • Php versiyonu: Wordpress yeni sürümlerinin kullanılması, yeni teknoloji imkanlarından faydalanmayı ve site hızının artmasını sağlar. Php sürümü hız optimizasyonu işlemlerini kolaylaştırır.
 • Gereksiz tema ve eklentiler: Wordpress araçları içerisinde çok fazla eklenti vardır. Kullanılmayan ve site için gereksiz olan eklentiler, siteye yük oluşturacak ve hızını etkileyebilecektir. Gereksiz tema ve eklentileri kaldırmak hızı artıracaktır.
 • İçerik dağıtım ağı (CDN): İçerik dağılımının ihtiyaca göre yapılması hızlı erişimi sağlar.

Wordpress hız optimizasyonu doğru yöntemlerle yapıldıktan sonra sitenin hız testi yapılır. Hız testini yaptığınızda, yapılan optimizasyon çalışmalarının sağladığı faydalara görmeye başlarsınız.

WordPress Hızını Yükseltmek Neden Önemlidir?


İnternette hızlı yüklenen siteler kullanıcılar tarafından her zaman daha çok tercih edilir. Hızlı yüklenen sayfalarda daha fazla zaman geçirilir ve bu sitenin arama motorundaki değerini arttırır. Arama motorları kullanıcı memnuniyetini dikkate alır ve en çok ziyaret edilen siteleri ön plana çıkartır. Wordpress site hızını yükseltme, web sayfasının daha hızlı açılmasını ve kullanıcı memnuniyet seviyesinin artmasını sağlar. Bu siteler arası rekabetin başarılı olmasını ve arama motorunda istenilen konumla yer almayı da sağlayacaktır. Web sayfalarının düşük hızlarda açılmasının çeşitli nedenleri vardır. Açılış hızı düşük olduğunda oluşan trafik oranı giderek azalacaktır. Bu web siteleri için olumsuz olarak kabul edilir. Wordpress hızının arttırılması, rakiplerin önüne geçmeyi ve Google tarafından daha kolay indekslenerek üst sıralarda gösterilmeyi sağlar.

WordPress Site Hızlandırmanın Avantajları


Dijital platformlarda çok sayıda web sitesi yer alıyor ve her firmanın bir web sitesi vardır. Marka bilinirliğinin ve satış oranlarının arttırılabilmesi için siteye erişimlerin arttırılması gerekiyor. Bunun için Wordpress site hızının istenilen seviyeye yükseltilmesi çalışmaları yapılmalıdır. Wordpress sitenin hızı arttırıldığında birçok avantajı birlikte getirecektir. Ziyaretçiler, 3 saniyeden daha az sürede açılan sayfaları tercih ediyor ve bu sayfalarda daha uzun süre zaman geçiriyor. Ziyaretçi sayısı arttıkça ve ziyaret süresi uzun olduğunda birçok avantaj sağlanacaktır.

Wordpress site hızlandırma çalışmalarının avantajlarından bazıları şunlardır;

 • Google ve diğer arama motorlarında sitenin yeri üst sıralara yükselir.
 • Ziyaretçiler siteye istedikleri her zaman daha hızlı ulaşır.
 • Müşteri, kullanıcılarınız sitenizde keyifle gezinebilir.
 • Hedef kitle profilinizde hızlı artış görülür.
 • Kullanıcı sitenizde fazla vakit geçirir ve içeriklerden memnuniyet duyar.
 • Google ve diğer arama motorları botları sitenizi daha hızlı indeksler.
 • Geri dönüşüm performansınız yüksek olur ve rakip sitelerden daha önde yer alırsınız.

Wordpress site hızlandırmalarının yapılabilmesi için çeşitli teknikler kullanılır. Site hızının test edilmesi ve hızın yükseltilebilmesi için Wordpress eklentilerinin doğru kullanılması, site kalitesi açısından önemlidir ve bu birçok avantaj sağlıyor.

Wordpress Güvenlik Önlemleri


Wordpress, 2003 yılında piyasaya sürüldükten sonra dünya genelinde webmasterlar tarafından en fazla tercih edilen içerik yönetim sistemi olarak kullanılıyor. İnternette yer alan web sitelerinin %30’u Wordpress tabanlı sitelerdir.

Wordpress eklentileri ile en iyi güvenlik önlemleri uygulanıyor ve güvenlik önlemleri şunlardır;

 • Kişisel Güvenlik: Bilgisayarlarda alınması gereken tedbirlerin başında kişisel güvenlik önlemleri yer alıyor. Ziyaret edilen siteler, kullanılan harici uygulamalar çeşitli olumsuzlukların ve güvenlik açıklarının oluşmasına neden olabilir. Kişisel güvenlik, Wordpress güvenlik önlemlerinin başında gelir.
 • Güvenilir Hosting Kullanın: Web sitelerinin hacklenmesi, hosting sunucularındaki güvenlik açıklarından kaynaklanıyor. Hacklenme gibi sorunlarla karşılaşmamak için güvenilir ve sağlam altyapılı hosting kullanımına önem verilmelidir.
 • PHP Sürüm Güncelleme: Wordpress kurulumu yaparken kullanılan versiyonun daha sonra güncel versiyonlarla güncellenmesi gerekiyor. Php sürüm güncellemesi ile web sitesinin daha kullanışlı ve işlevsel olması sağlanabilir.
 • Admin Panelinizi Gizleyin: Wordpress kurulumlarında admin paneli giriş adresinde değişiklik yapılabilir. Admin paneli gizlenmediğinde ve yolu değiştirilmediğinde güvenlik açığı oluşabilecektir. Wordpress eklentileri ile admin paneli yolunu değiştirebilir ve gizleyebilirsiniz.
 • Zor Şifreler Kullanın: İnternet sistemlerinde en iyi güvenlik önlemlerinden birisi tahmin edilmesi zor şifre kullanımıdır. Şifrelerinizi oluştururken, büyük harf, küçük harf, rakam ve özel karakter seçeneklerini kullanmalısınız. Basit şifreler sitenizin hacklenmesine neden olabilir.
 • Nulled Tema ve Eklentilerden Uzak Durun: Wordpress ücretsiz kullanılabildiği için dünya genelinde kullanıcısı çok fazladır. Siteleri hacklemek isteyenler, Wordpress nulled tema ve eklentilerini kırarak kod eklemesi yapıyor ve sitelerin hacklenmesini sağlıyor. Eklenti seçimlerinde bu tema ve eklentilerden uzak durmak gerekiyor.
 • Temanızı ve Eklentilerinizi Sürekli Güncelleyin: Wordpress güncellemelerinden faydalanmak ve eklenti eksikliklerinin giderilmesi için sürekli güncelleme yapılmalıdır. Tema ve eklenti güncellemeleri oluşabilecek güvenlik açığı sorunlarının ortadan kaldırılmasını sağlar.
 • WordPress Sürümünü Gizleme: Wordpress sürüm bilgisinin gizli tutulması, siteye sürün üzerinden yapılacak olan saldırıların engellenmesini sağlayacaktır. Uzun süre aktif olarak kullanılmayan wordpress siteleri için en iyi güvenlik önlemlerinden birisidir.
 • Hotlink Koruması Uygulama: Web sitesinde kullanılan temaların, başka webmaster tarafından link kullanılarak siteden çekilmesi işlemi hotlink olarak tanımlanır. Temalarınızın ve sitenizde yer alan resimlerin çalınmasını önlemek için hotlink koruması uygulamaları kullanılmalıdır.
 • WordPress Dosya Düzenleme Kapatma: Wordpress tema düzenleyici bölümünden sitede yer alan tüm dosyalara erişimler yapılabilir. Dosyalara erişim yapıldığında değiştirme işlemleri kolaylıkla yapılabilecektir. Site hacklenmelerine karşı dosya düzenleme erişim yetkileri kapatılmalıdır.
 • WordPress Dosya İzinleri Düzenleme: Wordpress dosya izinleri yanlış ayarlandığında sanal saldırılara davetiye oluşturacaktır. Bunun için dosya izinleri doğru ayarlanmalıdır. Yeni eklentiler yüklendiğinde, dosya izinleri kontrol edilmeli ve gerekli durumlarda yeniden ayarlama yapılmalıdır.
 • WordPress htaccess Güvenliği: Wordpress sitesinde yer alan çok önemli dosyaların güvenliğinin arttırılabilmesi için çeşitli tedbirler alınmalıdır. Htaccess dosyasına giriş yapılarak, kod değişikliği yapılır ve dışarıdan çalışmaya kapatılabilir. Yapılacak değişiklikler sızmaları önleyecektir.

Wordpress güvenlik önlemleri için kullanılacak yöntemler çok fazladır. Her yöntem veri güvenliğini sağlayacaktır.

Wordpress Güvenlik Eklentileri


Wordpress tabanlı sitelerde kullanılan güvenlik eklentileri, güvenlik açıklarının kapatılmasını ve sanal saldırılara karşı daha güvenli olmasını sağlar.

En iyi wordpress güvenlik eklentileri arasında şunlar yer alıyor;

 • BulletProof Security: Web sitelerinin güvenliklerinin hızlı ve basit işlemlerle sağlanması için kullanılan Wordpress eklentisidir. Eklenti, web sitesinde firewall oluşturur, admin paneli giriş ve çıkışlarının takip edilmesini sağlar.
 • All In One WP Security & Firewall: En etkili Wordpress güvenlik eklentilerinden birisidir. Siteye sahte adresler üzerinden saldırı yapılmasını önler. Veri tabanını korur ve ddos ve bot saldırılarına karşı koruma oluşturur.
 • Sucuri Security: Sitede bulunan üyelerin hareketlerinin takip edilmesini sağlar. Yapılacak saldırılara karşı web sitesinin güvelik ayarlarının daha güçlü olmasını sağlar. Site içerisindeki trafiğin anlık takip edilmesini ve raporlanmasını sağlar.
 • WordFence Security: Web sitesine yapılacak olan bot ya da ddos saldırılarında hemen haberdar olmanızı sağlayan güvenlik eklentisidir. Wordpress eklentisi olarak kullanıcıyı her zaman mail ile bilgilendirme yapar.
 • iThemes Security (formerly Better WP Security): Wordpress eklentileri içerisinde güvenlik için en çok önerilen eklentilerden birisidir. Sitedeki kullanıcıların aktivitelerinin takip edilmesini ve güvenlik önlemlerinin alınmasını sağlar.

Wordpress tabanlı site kullananlar, güvenli önlemleri için güncel güvenlik eklentilerini kullanmalıdır. Önceden yüklenen eklentiler güncellenmelidir.

Wordpress Hız Eklentileri


Wordpress tabanlı web sitelerinin hızının arttırılması, kullanıcı deneyimlerinin daha iyi duruma gelmesini sağlar. Ayrıca Google ve diğer arama motorlarında sitenin daha kolay bulunmasını ve kullanıcıların kolay erişim yapmasını sağlar. Wordpress tarafından sürekli geliştirilen ve güncellenen hız eklentileri şunlardır.

 • Hyper Cache: Site hızlandırma için yazılan ve düşük kaynaklı hosting paketlerinde yer alan web siteleri için uygun hızlandırma eklentisidir. Farklı web tabanlarında da çalışabilen bir eklentidir.
 • WP Fastest Cache: Web sitelerinde kullanılan html kodlarının büyük oranda sıkıştırılmasını ve sitenin daha hızlı açılmasını sağlar. Arama motorları hızlı açılan sitelere daha fazla değer verdiği için web siteleri açısından önemli bir eklentidir.
 • WP Optimize: Wordpress altyapı siteler veritabanını detaylı temizleme yapar ve gereksiz verilerin oluşturduğu yoğunluğu ortadan kaldırır. Kullanım kolaylığı ile web sitesi yöneticilerine işlem yapma kolaylığı sağlar.
 • Clean Options: Wordpress sitelerine yüklenen ve daha sonra kaldırılan bazı eklenti ve uygulama kalıntıları veri tablosunda şişme oluşturuyor. Gereksiz veri kalıntıları hızı olumsuz etkileyebiliyor. Bu eklenti ile kalıntılar temizlenerek site hızı arttırılıyor.
 • WP Super Minify: Web sitelerine yapılacak olan sayfa yüklemelerinin hızını arttırır. Sitelerde kullanılan javascript ve css dosyalarını bir araya getirerek dosya ve eklentilerinin boyutlarını küçültüyor. Hafif bir eklentidir ve site hızına yüksek katkı sunar.

Web sitelerin hızının arttırılabilmesi için dosya boyutlarının küçültülmesi ve dosya atıklarının temizlenmesi gerekir. Hızlandırma eklentileri sayesinde mümkün olan en yüksek hız performansı elde edilir.

R10.Net Site İçi Wordpress SEO, Güvenlik & Bakım Konuları


R10.net ile Wordpress SEO, güvenlik ve bakım konuları hakkında güncel bilgileri ulaşabilirsiniz. Wordpress kurulumu ve eklentilerinin sağladığı avantajların bilinmesi, web sitelerinin daha iyi yönetilmesini sağlıyor. Wordpress SEO hizmetlerini R10.net’te bulabilirsiniz. https://www.r10.net/wordpress-seo-guvenlik-amp-bakim/ erişimlerinde, Wordpress genel kategori sayfasında, Wordpress SEO hizmeti, güvenlik ve bakım ayarları, hızlandırma, cpu kasma, SEO eklentileri kurulumu ve ayarları gibi çok farklı başlıklardan oluşan bilgilere ulaşabilirsiniz