İnternet Servis Sağlayıcımı Nasıl Öğrenebilirim? - R10.net
 • 15-09-2020, 03:25:26
  #1
  İnternet Servis Sağlayıcımı Nasıl Öğrenebilirim?
  İngilizcesi Internet Service Provider (ISP) Türkçesi İnternet Servis Sağlayıcı (ISS) olan ISS müşterilere internet hizmeti vermektedir. Bu internet hizmetini çevirmeli, dsl, adsl, vdsl, fiber gibi birçok çeşidi olan internet servis sağlayıcısını Türkiye'de Türk Telekom, Superonline, D-Smart Net, Uydunet, Millenicom, Turknet, Vodafone, Kablonet gibi firmalar vermektedir.
  Birçok kişi internet sağlayıcısını öğrenmek istemektedir. Bazen modemde internet servis sağlayıcısının adı yazabilir fakat bazı modemlerde internet servis sağlayıcısının adı yazmaz. Bu durumlarda internet servis sağlayıcısını öğrenmek için çeşitli yöntemler bulunmaktadır;
  • En kesin yöntem faturayı kontrol etmektir. Faturada internet servis sağlayıcısının adı yazacaktır.
  • Fakat faturayı bulamıyorsanız ve mailleri kontrol ettiğiniz halde internet servis sağlayıcısı hakkında bir bilgi sahibi olamıyorsanız bu durumda kullanılan modemin marka modeline göre ara yüze giriş yapıp gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. Fakat bu bilgilerin öğrenilmesi için IP adresi, kullanıcı adı ve şifre gibi bilgileri bilmeniz gerekecektir.
  IP adresini öğrenmek oldukça kolaydır. Google'a IP sorgula yazdığınız vakit çıkan ilk sonuca tıklamanız halinde IP adresini kısa bir sürede öğreneceksiniz. Bundan sonra yapacağınız adım ara yüze girmek için şifreyi öğrenmek olacaktır. Şifre genellikle modemin altında yazmaktadır. Fakat bu şifreyi değiştirmiş ve hatırlamıyorsanız o zaman yapacağınız çözüm modeme reset atmak olacaktır. Bu sayede modem şifresi yeniden modemin altında yazmış olan şifre olmuş olacaktır.

  Son olarak kullanıcı adına gelecek olursak internet servis sağlayıcılarının birçoğunda kullanıcı adı admin olmaktadır. Bunun dışında kullanıcı adı genellikle boş bırakılmaktadır. Tüm bu bilgileri girdiğiniz vakit modem ara yüzüne başarılı bir şekilde gireceksiniz. Modem ara yüzünde bağlantı bilgilerine bakmanız yeterli olacaktır böylece internet servis sağlayıcısını öğrenebilirsiniz.
  Bazı durumlarda örneğin modeminiz Türk Telekom'un modemi olsa dahi internet servis sağlayıcınız başka bir firmadan sağlanıyor olabilir. Bu sebeple yalnızca modeme bakarak internet servis sağlayıcısını öğrenmek doğru bir yöntem olmayacaktır. Emin değilseniz modem ara yüzüne girip internet servis sağlayıcısını öğrenmek en kesin yöntemlerden bir tanesidir. Faturalarınızı bulamıyorsanız bundan başka bir alternatif zaten bulunmamaktadır.
  Onayınızı Almadan İş Yapmayınız | 0 554 **3 84 *8
 • 15-09-2020, 05:06:21
  #2
  ISP'sini bilmeyen birisi bence bu foruma zaten giremez, girmemeli. Faydalı bir konu olmuş.
  Mantıklı düşün, imkansızı iste.