İnternet ortamında gizlilik - R10.net
 • 30-06-2020, 23:17:55
  #1
  (tamamen meraktan soruyorum)

  siber suçlarla mücadele memur arkadaşlarının beni asla yakalayamayacağı bir yok yöntem varmıdır. yoksa en fazla ne kadar anonim olunabilir? webMaster arkadaşlar cevaplıyabilirse sevinirim.
 • 30-06-2020, 23:20:19
  #2
  Gizlilik diye bir şey yoktur sadece süreci uzatabilirsiniz (diye düşünüyorum)
  Seni hatırlayan son kişi de öldüğünde, hiç yaşamamış olacaksın.
 • 01-07-2020, 01:04:51
  #3
  Minstarin adlı üyeden alıntı
  (tamamen meraktan soruyorum)

  siber suçlarla mücadele memur arkadaşlarının beni asla yakalayamayacağı bir yok yöntem varmıdır. yoksa en fazla ne kadar anonim olunabilir? webMaster arkadaşlar cevaplıyabilirse sevinirim.
  Bu dediğinizi usb dongle ile yapan yazılımlar var dongle takılı olduğu sürece iz bırakmazsınız ama şuan nerde var bilmiyorum bu sistemin önceden kullanmıştım.
 • 01-07-2020, 01:17:57
  #4
  Ne kadar anonim olabileceğin, nasıl bir suç işleyeceğine bağlı. Örneğin Facebook'tan birine küfredeceksen VPN yeterli, tabii küfredeceğin kişi siyasi biri ya da Ankara'da dayısı olan biri değilse. Ama atıyorum kredi kartı dolandırıcılığına gireceksen önlemleri biraz daha artırmalısın. Yine de büyük vurgun yapmazsan ve yabancıların kartlarını hackleyip kullanırsan birkaç aşamalı gizlilik yeterli olur. Log tutmadığına inandığın bir VPN'le (asla hangisi log tutmuyor kesin olarak bilemezsin, tutmuyoruz derler ama yalan!) anonim bilgilerle alınmış yurtdışı VDS'e, açık hatla internet çektiğin ve yine faturası kendi üzerine olmayan bir telefonla girmek gibi.

  Ama örneğin devlete karşı suç işleyeceksen ya da devlet sitesi falan patlatacaksan bunlar yeterli değil.

  Başa dönecek olursam verdiğim örneklerden de anlayacağın üzere tam olarak gizlilik yoktur. Siberin ne gibi yöntemler kullandığını burada anlatmam doğru olmaz. Olan sadece, bazı suçların faillerinin tespiti için o suçun araştırmasına değecek mahiyette bir çaba göstermenin gerekli olduğunu görmediklerinden birtakım dosyalar sonuca varmadan kapanıyor. Garibim veletler de ooo biz büyük hekırız, dünyanın içinden geçeriz yiaaa diye kendini bir halt sanıyor.

  Bir şeyleri daha açık yazmak isterdim ancak ne yazık ki bunu yapmak imkan sağlamak olacağından kısa tutuyorum.
  some rise by sin, and some by virtue fall.