Gösteriliş Ayarları

Toplam 8332 adet konudan sayfa başı 1 ile 28 arası kadar konu gösteriliyor

Kategori Moderatörleri
Yeni Mesaj Yok
Yeni Mesaj Var
Kilitli
Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 07:03:47.

Ücretsiz Scriptler


Programlama dillerini kullanarak çeşitli projeler geliştirebilirsiniz. Web siteleri ya da web tabanlı uygulama geliştirmelerinde kullanılan çeşitli scriptler, kod yazma işlemlerini kolaylaştırırken yapılan çalışmaların daha işlevsel olmasını sağlıyor. Yazılım dillerini kullanmaya başlamadan önce script nedir ve ne yapar gibi birçok konuda bilgi sahibi olabilirsiniz. Bunun için aradığınız script türlerini ve hakkındaki bilgileri R10.net’te bulabilirsiniz. Scriptler, kullanılan programlama dillerine ve geliştiricilerine göre ücretli ve ücretsiz olarak piyasada yer alıyor. Ücretsiz scriptler nelerdir ve nasıl kullanılır bilgilerine R10.net üzerinden hemen ulaşabilir, çalışmalarınızda kullanmaya başlayabilirsiniz.

Script Nedir Ne İşe Yarar?


Bilgisayar ve çeşitli uygulamaların oluşturulabilmesi için geliştirilmiş olan programlama dilinde yazılmış hazır kod bloklarına script denilmektedir. Uygulamada yapılmak istenin işlemlerin gerçekleştirilmesini sağlayan tüm kodları içerisinde bulundurur. Ücretsiz scriptler, yapılan çalışmalarda çeşitli nesnelerin oluşturulması ve daha etkili kullanılması işine yarar. Hazır kod yapısı sayesinde komutların doğru yazılmasını sağlar.

Script Kodları Nedir?


Her programlama dilinin kendisine özel çok sayıda script seçeneği vardır. Programlama dilleri ile oluşturulmuş uygulama kütüphanelerine script kodu adı verilir. Hangi dilde yazılmışsa o programlama dili çalışmalarını kolaylaştırır ve daha etkileşimli olmasını sağlar. Script kodları, uygulamaların ve sistemlerin birbiri ile iletişim kurmasını ve kullanıcıların daha kolay işlem yapmasını sağlar.

Yazılım Script Nedir?


Bir uygulama ya da programın hazırlanmasında kullanılan programlama dilleri ile hazırlanmış olan tüm scriptler, yazılım scripti olarak tanımlanır. Programlama dillerinin daha işlevsel olabilmesi için hazır kod blogları kullanılmaya başlanmıştır. Her kod bloğu bir scriptir ve yazılım işleminde kullanıldığı için yazılım scriptleri olarak bilinir. Her yazılım scriptinin özellikleri ve kullanım amacı farklıdır.

Script Metin Nedir?


Web tabanlı uygulamalarda kullanılan her menü ve özellik için farklı scriptler kullanılır. Metin tabanlı işlemlerin yapılması için oluşturulmuş hazır kod blokları script metin olarak adlandırılır. Scriptlerin kullanıldığı dil ile hazırlanmış olması, komut satırlarında uyumlu olarak kullanılmasını sağlar. Ücretsiz scriptler, açık kaynak kodludur ve kullanıcılar tarafından geliştirilebilir.

Script Türleri Nelerdir?


Script türlerinin kullanım alanları çok geniştir ve bilgisayar uygulamalarında çeşitli nesnelerin daha rahat oluşturulmasını sağlar. Komut satırları oluşturulurken hazır kod sistemi ile birçok işlemin daha kısa komutlarla yapılmasını sağlar.

Script türleri şunlardır;

  • Visual Basic Script: Microsoft VBScript programlama dili ile hazırlanan script türüdür.
  • Php Script: En geniş kullanımlı programlama dili olan Php (Hypertext Preprocessor) programlama dili ile yazılan scriptlerdir.
  • Java Script: Netscape tarafından geliştirilmiştir. Dinamik ve etkileşimli sayfa oluşturma imkanı veren script türü olarak kullanılır.
  • Apple Script: Mac OS X betik özelliklerini kullanılan Apple Script, Unıx Shell araçları ile entegreli olarak çalışır. Dosya dönüştürme, değiştirme, yığın işleme, uygulama bağlantılarına veri akışı, belirlenen zamanda işlem yapma ve çoklu işlemleri birleştirme amacıyla kullanılan script türüdür.
  • Shell Script: Shell işletim sistemi bağlantılarını oluşturur.
  • Cgi Script: CGI (Common Gateway Interface), web servisleri ve diğer harici uygulamalar arasında iletişim kurulmasını sağlayacak platformların oluşturulmasını sağlar.
  • Mirc Script: Yalnızca Mirc uygulamasında yani sohbet siteleri için hazırlanmıştır.
  • Nulled Script: Bir script türü değildir ve lisanssız şekilde kullanılan scriptlere genel olarak verilen script adıdır.
R10.net Ücretsiz Scriptler Uzmanları ve Konuları


Programlama dilleri kullanılarak uygulamalar için komut yazılırken, bir işlem için satırlarca komut yazmak zorunda kalabilirsiniz. Geliştirilen script türleri, uzun komutlu işlemlerin birkaç kelimelik kod parçacıkları ile yapılmasını sağlar. Hazır kod blokları olarak tanımlanan ücretsiz script türlerinin neler olduğunu r10.net üzerinden bulabileceksiniz. Ücretsiz script türleri hakkında araştırmaları R10.net üzerinden yapabilirsiniz. https://www.r10.net/ucretsiz-scriptler/ linki sizleri, ücretsiz scriptler, kurumsal web siteleri, arkadaşlık siteleri scriptleri ve tüm script paylaşım kategori sayfasına ulaştıracaktır. Kullanıcılar yaptıkları paylaşımlarla ücretsiz scriptlerin kullanımları hakkında detaylı bilgiler veriyorlar.