Gösteriliş Ayarları

Toplam 2314 adet konudan sayfa başı 1 ile 28 arası kadar konu gösteriliyor

Kategori Moderatörleri
Yeni Mesaj Yok
Yeni Mesaj Var
Kilitli
Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 19:24:04.

Sosyal Medya Danışmanlığı


Sosyal medya son yıllarda gündem belirleyen, kişilerin farklı kitlelerle etkileşim kurmasını sağlayan platformlar olmuştur. Sosyal medya danışmanlığı hizmetine tüm kurumlar ve işletmeler ihtiyaç duyuyor. Sosyal medya danışmanlığı nedir ve ne iş yapar gibi çok farklı konularda bilgi sahibi olmak için R10.net erişimlerini yapabilirsiniz. Yapacağınız erişimlerde sosyal medya ile ilgili çok farklı konulara soru cevap şeklinde ulaşabilirsiniz. Konu hakkında bilginiz olmadığı tüm durumlarda R10.net üzerinden aradığınız bilgileri hızlı bir şekilde bulabilirsiniz.

Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir?


Sosyal Medya Danışmanlığı, ürün, hizmet ve markanın sosyal medya platformları üzerinden profesyonel olarak tanıtılmasını ve hedef kitlelerin etkilenmesini sağlayan hizmetlerdir. Kısıtlı bilgi ve dokümanlarla şirket ya da marka hakkında algı yönetimini sosyal medya üzerinden yapan kişilere de sosyal medya danışmanı denir. Daha çok sosyal medya üzerinden kişilerin firmaya ait algılarının olumlu yönlendirilmesini sağlar.

Sosyal Medya Danışmanı Görev Ve Sorumlulukları Nelerdir?


Sosyal medya danışmanlarının görevi, dijital pazarlama konusunda markaya olan algıların doğru yönlendirilmesidir. Sosyal medya ajans firmalarına bağlı ya da bağımsız olarak çalışırlar ve hizmet verdikleri işletmelere karşı sorumludurlar. En önemli görevleri, sosyal medya platformlarında reklam çalışmaların yönetmek ve dijital pazarlamanın gelişmesine katkı sunmaktır.

 • Sosyal medya danışmanlarının görevleri şunlardır.
 • Şirketlerin, markaların, ürünlerin sosyal medyadaki varlıklarının doğru yönetilmesini sağlamak,
 • Dijital pazarlamanın geliştirilebilmesi için şirketin sosyal medyada görünür olmasını sağlamak,
 • Marka bilinirliğini artırabilmek için hedef kitleye ulaşmaya ve yeterli takipçi sayısına ulaşmak,
 • Müşteri sürekliliğini sağlayacak faaliyetleri yönetmek,
 • Sosyal medyada, müşteri isteklerine uygun stratejiler oluşturarak paylaşımlar yapmak,
 • Sosyal medya faaliyetlerinin düzeli olarak raporlanmasını sağlamak ve analizler yapmak,
 • Sosyal medya paylaşımlarından elde edilen yararların tespit edilmesi,
 • Sosyal medya analizlerini yaparak izlenecek yolları belirlemek
 • Sosyal medya danışmanları, görev yaptığı kurum adına sosyal medya hesabı oluşturur ve bu hesapları en etkili bir şekilde yönetir.
Sosyal Medya Danışmanı Nasıl Olunur?


Sosyal Medya Danışmanı olabilmek için yüksek öğretim bölümü bulunmamaktadır. Ancak reklam, tanıtım, pazarlama ve halkla ilişkiler bölümü mezunları sosyal medyada kendilerini geliştirerek sosyal medya danışmanı olarak çalışabilirler. Özel kurumlar tarafından düzenlenen sosyal medya danışmanlık sertifika programlarına katılmak konu hakkında bilgi sahibi olmayı ve kendini geliştirmeyi sağlar.

Sosyal Medya Danışmanlığı Nasıl Yapılır?


Sosyal medya danışmanlığı hizmetleri verebilmek için sosyal medya hesapları yönetimi hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Çeşitli niteliklere sahip olanlar, sosyal medya analizlerini iyi yapar ve kitlere, zamana göre içerikler oluşturarak paylaşımlar yapar. Reklam ve pazarlama ajansları bünyesinde çalışanlar farklı şirket ve kurumlara sosyal medya danışmanı olarak hizmet verir. Kurum adına oluşturulan sosyal medya hesaplarını anlık olarak takip eder ve analizler yaparak doğru yönetilmesini sağlar.

Sosyal Medya Hizmeti Nedir?


Sosyal medya platformları, günümüzde, işletmelerin, kurumların, marka ve kişilerin hedef kitleleri ile daha hızlı iletişim kurmasını sağlıyor. Sosyal medya ağları üzerinden hesap oluşturarak kitleleri etkilemek için paylaşımların yapılmasına sosyal medya hizmeti denir. Bu hizmetler doğru yönetildiğinde marka bilinirliği ve pazarlama konusunda büyük fayda sağlayacaktır.

Sosyal Medya Danışmanlığı Ücretleri


Sosyal medya danışmanı olarak çalışanlar için standart bir maaş oranı yoktur. Alınan ücretler, sosyal medya hesapları yönetilen işletme ya da kurumlarla yapılan anlaşmalara göre belirlenir. Çok sayıda sosyal medya platformu olduğu için hangisi ve hangileri için hizmet verileceği alınacak ücretleri belirler. Sosyal medya danışmanı ücretlerinin ortalama 5 bin TL üzerinden olduğu, hizmet verilen firmaya göre bu ücretin daha da yüksek olabileceği biliniyor.

Sosyal Medya Danışmanı Olarak Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler


Sosyal medya danışmanı olmak isteyenler kendilerine çalışma alanı bulabilmek için bilgi ve yeteneklerini kanıtlamaları gerekiyor. Bunun için iş tecrübesi ya da çeşitli kurslara katılarak aldığı sertifikaları gösterebilmelidir. Sosyal medya danışmanı olarak çalışmaya başlandığında, hesapların doğru analiz edilmesine ve hazırlanacak içeriklerin hedef kitleyi etkileyecek şekilde olmasına dikkat edilmelidir.

Sosyal Medya Danışmanı Çalışma Alanları


Sosyal medya denildiğinde insanların günlük kullandıkları popüler sosyal medya platformları akla geliyor. Şirketler, sosyal medya danışmanı hizmeti alırken, dünyanın her yerinde kullanılan en popüler sosyal medya ağı hesaplarının yönetilmesini istiyorlar.

Sosyal medya danışmanlığı hizmetlerinin verildiği alanlar şunlardır;

 • Facebook,
 • İnstagram,
 • Twitter,
 • Linkedin,
 • Pinterest,
 • Youtube,
 • Google+,
 • Foursquare,

Popüler olan ve dünyanın her yerinde milyonlarca kullanıcısı bulunan bu sosyal medya ağları, şirketler tarafından reklam ve pazarlama amacıyla kullanılıyor. Sosyal medya danışmanları bu mecralarda kendilerini geliştirir ve işletmelerin hesaplarını yöneterek istenilen faydalan elde edilmesini sağlarlar.

Sosyal Medya Danışmanı Olmanın Avantajları


Sosyal medya danışmanlığı birçok kişi için bir meslek ve para kazanma aracıdır.

Sosyal medya danışmanı olarak çalışmanın sağlayacağı avantajlar şunlardır;

 • Serbest meslek kategorisinde olduğu için evinizden ya da iş yerinizden çalışabiliyorsunuz.
 • İş yükünü kendiniz belirleyebiliyor ve günlük ayarlama yapabiliyorsunuz.
 • Çalışma saatleri, verilecek hizmetler ve alınacak ücretlere siz karar veriyorsunuz,
 • Dijital sistemler üzerinden dünyanın her yerindeki kişi ve işletmelerle çalışabiliyorsunuz,
 • Kendi işinizin patronu durumundasınız,
 • Sürekli olarak yenilik isteyen bir iş olduğu için sürekli yeni araştırmalar içerisinde olursunuz.

Sosyal medya danışmanı olarak çalışmak isteyenler bu avantajlara sahip olurlar. Yapacakları işe ve alacakları ücretleri kendileri belirler.

Sosyal Medya Danışmanlığının Dezavantajları


Her işte olduğu gibi sosyal medya danışmanlığında da çeşitli avantajlar ve dezavantajlar vardır. Bu kişiye ve yapılan işe göre değişir. Sosyal medya alanında sürekli kendisini geliştiren ve yeniliklere açık olanlar birçok dezavantajı kısa sürede avantaja çevirebilir.

Sosyal medya danışmanlığının dezavantajları şunlardır;

 • Esnek çalışma saatlerinden dolayı bazı işlerin yetiştirilebilmesi için günlük hayattan ödün vermek zorunda kalınır,
 • Ajans olarak hizmet veriyor ve kadronuz yoksa tüm işleri tek başınıza takip etmek zorunda kalacaksınız,
 • Sosyal medya danışmanlığı hizmetleri verilirken zorlanılan anlarda es geçme lüksünüz yoktur ve işi en iyi şekilde tamamlamalısınız,
 • Daima yenilikçi olmak ve sosyal medya yeniliklerine açık olmalısınız,
 • Dezavantaj olarak karşısına çıkan sorunlar için çözüm bulmadığınız zaman bu başarınızı olumsuz olarak etkileyecektir. Başarısızlık işinizden olmanız demektir.
Sosyal Medya Danışmanında Olması Gereken En Önemli 6 Yetenek:


İyi bir sosyal medya danışmanı olabilmek için bazı nitelikleri sahip olmak gerekiyor. Sosyal medya gelişmelerini takip etmek ve yenilikçi olmak önemlidir. Sürekli analizler yaparak zayıf ve güçlü olunan yanlar tespit edilmeli ve zayıf yönler güçlendirilmeye çalışılmalıdır.

İyi bir sosyal medya danışmanında olması gereken 6 önemli yetenek şunlardır;

 • Hizmet veriline kurum ya da işletmenin İşini ve ulaşmak istediği hedef kitleyi anlayabilmek,
 • Markalaşma adımlarını takip etmek ve marka bilincini oluşturarak devamını sağlamak,
 • Etkileşimi ve satışları artıracak çözümleri bulmak için yeni çalışmalar yapmak,
 • Sosyal medya platformlarının nasıl çalıştığını çok iyi bilmek,
 • Ücretli sosyal medya reklam kampanyalarını oluşturup yönetme yeteneğine sahip olmak,
 • Başarı ve performans analizi yaparak rapor oluşturabilme yeteneğine sahip olmak,
R10.net Sosyal Medya Danışmanlığı Uzmanları ve Konuları


Sosyal medya danışmanı ve danışmanlığı hizmetleri ile ilgili oluşturulan forum konularına R10.net ile hemen ulaşabilirsiniz. Sosyal medya konularını araştırmaya zamanınız olmadığı durumlarda, alanında uzman sosyal medya uzmanlarına R10.net üzerinden ulaşabiliyorsunuz. https://www.r10.net/sosyal-medya-danismanligi/ linkini kullanarak yapacağınız erişimlerde, sosyal medya yönetiminde devrim, sosyal medya yönetimi, sosyal medya danışmanlığı gibi çok farklı başlıkla oluşturulmuş konuları bir arada bulabileceksiniz.