• 09-07-2024, 14:05:52
  #1
  Merhabalar, şimdi yavaştan yazılım öğrenmek istiyorum ve hangi yazılım alanında kendimi geliştirmeliyim bilmiyorum. Aklımda 2 alan var. Biri web sitesi yazılımı, diğeri mobil uygulama yazılımı. Siz yazılımcı arkadaşlara sorum şudur Sizce Web sitesi üzerine mi yoksa daha çok mobil uygulamalar üzerine mi yazılım öğrenmem benim için daha mantıklı? Açık bir şekilde konuşmak gerekirse gelecekteki mesleğim olmasını ailemi falanda geçindirebileceğim bir mesleğim olsun istiyorum. Yani her alanın da kendine göre bir kazancı vardır. Fakat tasarımdan örnek vermek gerekirse piyasada artık 50₺ ye logo yapanda var 5000₺ ye yapanda var ve bu ailesi olup, çok çok iyi bir şirkette olmayan bir grafik tasarımcının bu devirde geçinmesi için çok zor. Kısacası hem çalışma açısından rahat, hem de ilerdeki gelirim için rahat bir yazılım alanı hangisi acaba? Şimdiden değerli fikirleriniz için teşekkür ederim.
 • 09-07-2024, 14:12:45
  #2
  Benim tercihim mobil uygulamadan yana olurdu
 • 09-07-2024, 14:13:58
  #3
  Uygulama işinde çok gelişmediğin sürece kazancın az olur. Tabiki forumdaki bazı arkadaşlar gibi sağlam uygulamalar yapıp bu uygulamaları açık kaynak kodlu satarsan güzel para kazanabilirsin.

  Web sitesi üzerine ise kendini Wordpress, SEO, ve Google ADS konusunda geliştir. Wordpress site işlerinden güzel para kazanabilirsin. Tabiki yandan PHP bilgin sağlam olmalı..

  Sunucu işi var bide sunucu işini de kendini geliştirir isen Wordpress tema yap ve PHP ile lisansla.. Daha sonradan WHMCS falan kullanabilirsin yada ilk başlar için bir PHP eklenti hazırlayabilirsin ödeme döngüsünün falan gösterildiği.. Kurduğun siteleri kendin lisanslar kendi sunucunda tutarsın ek olaraktan o sayede sunucudan da para kazanırsın.
 • 09-07-2024, 14:14:07
  #4
  FatBotter.com
  Bence javascript öğrenerek başlamalısınız. Javascript öğrendiğinizde tüm kütüphanelerini anlamak ve kullanmak çok daha kolay olacak. Ayrıca tarayıcıdan anlık olarak yazdığınız kodun etkisini de görmek sizi daha çok motive edecektir. Javascript ile hem web uygulaması hem de mobil uygulamalar geliştirebilirsiniz.
 • 09-07-2024, 16:10:30
  #5
  Yapay zeka birçok sektöre zarar verdiği gibi elbette bu alana da zarar verecek.

  Mobil Dünya ve siber güvenlik kavramı varlıklarını sürdürmeye devam edecekler.