• 07-07-2024, 19:55:05
  #1
  Arkadaşlar merhaba, 1 ay önce Makedonya'ya taşındım ve 10 gün içerisinde oturum kartımı almış olacağım. Mart ayı itibariyle işlemleri başlatmıştım ve bu süreç içerisinde yapılması gereken her şeyi öğrendim. Tanıdığım bir avukat var resmi işlemleri onunla hallediyorum, barınma hizmeti için çalıştığım bir arkadaşım da var ve buna ilaveten şehri gezdirecek rehber tanıdığım da var. Eğer Makedonya'ya taşınma niyetiniz varsa danışmanlık konusunda yardımcı olabilirim, Bu konu forumda talep görürse bununla ilgili daha kapsamlı bir konu açmayı düşünüyorum . Bu konuyu biraz da potansiyeli ölçme gibi düşünün yani. İyi günler.
 • 07-07-2024, 20:00:44
  #2
  Makedonya'nın Türkiye'ye göre avantaj ve dezavantajlarını anlatabilir misiniz?
 • 07-07-2024, 20:02:02
  #3
  Makedonya da yaşam nasıl, oturum almak için ne gibi şartlar olmalı bu tip konulardan kısaca bahsederseniz tabi ki talep görecektir.
 • 07-07-2024, 20:03:42
  #4
  ENESTALHABRAND adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Makedonya'nın Türkiye'ye göre avantaj ve dezavantajlarını anlatabilir misiniz?
  ++ bu gibi şeyler eklerseniz konuya daha çok kişi ilgilenir bence
 • 07-07-2024, 20:10:29
  #5
  ENESTALHABRAND adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Makedonya'nın Türkiye'ye göre avantaj ve dezavantajlarını anlatabilir misiniz?
  Hocam dezavantajlarını yazayım önce;
  1. Burası ticari olarak zayıf bir ülke, iş kurma ve iş yapma potansiyeli düşük, benim gibi internet veya sosyal medya'dan kazancınız varsa ve evden çalışıyorsanız sorun yaşamazsınız ama diğer türlü sıkıntılı.
  2. Türkiye gibi her an her şeye ulaşma şansınız pek yok burada işler çok yavaş ilerliyor ve insanlar çok rahat davranıyor.
  3. Üniversite okuyacak olanlar için eğitim kalitesi düşük ama ilköğretimde iyiler, halkın çoğunluğu İngilizce biliyor.

  Avantajlarına gelince;
  1. Ülke geneli çok sakin ve huzurlu, Türkiyedeki sinir, stres ortamından çok uzak huzurlu bir ortam var.
  2. Bazı sektörlerde fiyatlar çok uygun, Örneğin Araba fiyatları, elektronik ürünler, mobilya sektörü gibi.
  3. Balkanların tam ortasında kaldığı için diğer Balkan ülkelerine çok yakın ve rahatlıkla giriş çıkış yapabilirsiniz.
  4. İşinizi gücünüzü yaptığınız sürece kimse size karışmaz, halkın arasında kaynar gidersiniz.
  5. Benim için en önemli olan konu kriminal olaylar yok denecek kadar az. Gece yarısı bile sokaklar çok güvenli, İnsanlar burada kurallara bağlı yaşamayı öğrenmişler (Devlet korkusu da var sonuçta komunizm'den gelme bir devlet yapısı var),
  6. Eğitim açısından baktığımızda da bizim eğitşm sisteminden farklı olarak İlköğretimde daha basit müfredatla ilerliyorlar ve ortaokul yaşlarında mesleki yönlendirmeyi yapıyorlar. İngilizceyi hemen hemen herkes iyi derecede öğreniyor.
  7. Makedonya, Avrupa Birliğine aday bir ülke ve günden güne gelişiyor, adaylık süreci hızlandıkça buraya gelmek ve buraya yerleşmek te zorlaşacaktır. Bu konuyu açma sebebim de biraz da bu yüzden.

  Şimdilik aklıma gelenler bunlar sorular geldikçe farklı yönleri de aktarmaya çalışırım.
 • 07-07-2024, 20:13:04
  #6
  Çok güzel insanlar tanıdım, Doğası , havası türk çarşında ki çayı benim için özel bir yerdir. 😊
 • 07-07-2024, 20:13:07
  #7
  Arkadaşlar ben şirket kurarak geldim buraya, dedğim gibi Türkiye'den tanıdığım bir Avukat arkadaşım vardı burada (Kendisi Makedonya Türkü) ve resmi işlemleri sorunsuz bir şekilde halletti. Şirket kuruluşu yaklaşık 1 haftada gerçekleşti. Yaz ayları burada işler yavaşladığı için belki süreç biraz uzayabilir. Şirket kurulum için gerekli evrakları arzu eden olursa ayrıva yazarım. Şirket kuracak olanların adli sicil kaydı olmaması gerekiyor Türkiye'de bunu da başta belirteyim.
 • 07-07-2024, 20:15:59
  #8
  Mesajım bulunsun.
 • 07-07-2024, 20:16:26
  #9
  Makedonya nüfusunun yaklaşık yüzde 5'i burada doğup büyümüş olan Türk nüfusundan ibaret, Yaklaşık %25-30 civarında da Arnavut kökenli Müslüman nüfus var, Türk çarşısına gittiğiniz zaman her yerde Türkçe konuşulduğunu duyarsınız. Avrupa'dan farklı olarak burada kendinizi gurbette hissetmezsiniz. Ben Makedon nüfusunun yoğun olduğu bölgede yaşıyorum. Buralar daha sessiz ve sakin Türk tarafı daha hareketli ve kalabalık.