Bundan 10 yıl önce Trendyol'da satışa başlamış bir mağazadan biri ile sohbete başladık. Bir Facebook grubunda Trendyol'da komisyon indirimi almış mağaza işletenimiz var mı diye sormuştum. Seviyesinin şimdilik 5 ancak izin verilirse 10. seviyeleri bir çırpıda görecek olduğunu kendine has üslubuyla ifade edince biraz da ben bu tavrı törpülemek zorunda hissettim kendimi.
Nedense kendimizin matematiğini bile anlamakta zorluk çekerken bir başkasının matematiğini değerlendirmek ne kadar doğru olacaktır? Bilemiyorum. Bilebildiğim tek şey maliyet masrafım ve kazanacak olduğum paradır.
Bu çıkış noktasında şu mağaza şu kadar kazanıyor, bu kadar masraf ödüyor şeklinde kafamı boş yere yormuyorum.
Fön Makinesi ürün grubuna ne komisyon ödüyorsun diye sordum. İddialı iddialı, biraz da küçümseyerek sen 17.5 komisyon öderken ben 12 den pazarlık ederim dostum... Şeklindeki cevaba, bugün yine hangi günah işledim de bununla sınanıyorum diye Allahıma seslendim.
Sonra da , sen git patronun varsa o gelsin diyince biraz da geveleyecekken engelledim. O arada da 125 ortak arkadaş var elbette karşılaşırız bir yerde deyince bir WhatsApp mesajı Facebook'ta engelledin, bak bulurum seni diye yazmaya başladı.
Yazışma tarihimiz de 10 Şubat 2024.
Bir kaç yıldan beri uzak durduğumu belirtip 2020 yılı komisyon ortalamasını da attım. %7 ile %9 arasında olduğu gözüküyor. Birbirinden farklı iki mağaza 100 liralık ürün satsa biri 12 lira komisyon ödeyecek diğeri 8 lira ödeyecek. Yeniden sahalara dönecek olsam da %3'ten fazla komisyon demeyeceğimi de belirtince, adam iyice dellendirdi beni. Kavgaya gelecekken bu defa başladı farklı çark çevirmeye ki WhatsApp'tan da engelledim.
Ekran görüntülerini düzenleyip atınca ne kadar mizah dolu olduğuna tebessüm edersiniz.
Velhasıl sahalara dönerken danışmanlığını yaptığım firmanın komisyon oranı ürünlerimize göre en yüksek %4 Ortalam ise %3'ün çeyrek bile üstünde değil.
Kooperatif kurup mağazamızı açınca oranlar böyle oldu. Ya sizin komisyon oranlarınız nasıl?