• 09-05-2024, 17:07:30
  #1
  Merhaba, 7 yıl boyunca Etsy'de farklı farklı mağazalardan satış yaptım ve maalesef ki özellikle son 1 yıldır Türkiye'deki mağazaları birer birer kapatıyorlar, ansızın ve sebep yokken bile. Ayrı ayrı, birer birer yaklaşık 20 mağazam kapatıldı. Her mağaza kapandığında sıfırdan başlayıp tekrar tekrar aylarca emek verdim, zorluklar yaşadım ve sonuç olarak bütün emeklerim boşa gitti. Şimdi Etsy'e yeniden girmek istiyorum ama kendi adıma mağaza açamıyorum, bir yakınımın adına mağaza açıp ilerlemeyi düşündüm ama bir kez daha hayal kırıklığı ve kaos yaşamak istemiyorum görünen o ki özellikle türk mağazaları kapatıyorlar. Bu sebeple mağazayı başka bir ülkede açmayı düşünüyorum. Yaklaşık 2 yıl önce amerika'da llc şirket kurdum fakat etsy'de bu şirketin kayıtlı olduğu mağaza da suspend oldu. Sizce hangi yoldan ilerlemeliyim?

  Konuda bilgisi, tecrübesi ve önerisi olan varsa benimle paylaşabilirse minnettar olurum.

  Saygılarımla.
 • 09-05-2024, 17:12:38
  #2
  Kurallara aykırı herhangi bi şey mi yapıyorsunuz yoksa gerçekten durduk yere sebepsizce mi kapatılıyor eğer öyleyse çok saçma
 • 09-05-2024, 17:27:13
  #3
  ak4y adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Kurallara aykırı herhangi bi şey mi yapıyorsunuz yoksa gerçekten durduk yere sebepsizce mi kapatılıyor eğer öyleyse çok saçma
  Ürünlerim fiziksel üretimini yaptığım özgün ürünlerdi. Müşteriler ürünlerden oldukça memnundu. Son mağazamda bir iade için etsy karttan ödeme alamadığı için kalıcı olarak kapatıldı, ödemeyi manuel yapıp itirazda da bulunmuştum ama itiraza yanıt gelmedi.
 • 09-05-2024, 17:37:20
  #4
  Net şekilde etsy kurallarına göre hareket etmen lazım ve evet TR hesaplarına çoktandır bloke gelmeye başladı yeni bir olay değil bu.
  Benim izlediğim yöntemler.
  Kendi satıcılarım var onlar üzerinden etsy hesabı açarak yönetici ben oluyorum farklı browser ve oturumlar ekstra maliyete giriyor. Para onların hesaplarına yatıyor bu arada. Komisyon eşliğinde satışlar devam ediyor. Yabancı birilerini bulman gerekiyor özellikle yabancı ülkede vatandaşlığı olan birilerini.
  Yani şu şekilde vergi vs giriyor araya 1 den fazla hesap döndermen gerekiyor ve hiçbir zaman yakalanmaman gerekiyor.
  Vergi açısından limiti doldurduğun da beklemek yerine diğer hesaba geçiyorsun.

  Edit 2: Şunu da söyleyim parayı göndermeyip kaçanlar oldu. Lİtvanya da evlerine kadar gittik ama elimiz boş döndük.
 • 12-05-2024, 19:32:54
  #5
  Merhaba,

  1. Eğer kalıcı suspend olmadıysa, farklı bilgiler ile farklı sunucu üzerinden LLC şirket ile tekrar hesap açabilirsiniz ama çok dikkat etmeniz gerekiyor.
  2. Farklı ülkelerde bireysel banka hesabı açıp, VPS üzerinden hesaplar açabilirsiniz.
  3. Aile bireyleriniz ABD'de şirket kurarak, şirket bilgileri ile ETSY hesabı açabilir.
 • 19-05-2024, 22:31:22
  #6
  Hocam isterseniz iletişime geçelim, bizim elimizde ABD lokasyonlu açılmış mağazalar var. Ancak mağazayı biz de çok zor açıyoruz ve inanın TR ile alakalı en ufak bilgi bile girsek Suspend oluyor. mail adresi, ip, adres bilgisi telefon hattı vs ne varsa ABD üzerinden yaptığımızda sorun olmuyor. Ve biz mağazamıza tamamen uzak masaüstü ile bağlanıyoruz. Tabi sattığınız ürün ile ilgili güvenmemiz durumunda size mağaza verebiliriz. Konuşmak gerekir.