• 04-04-2024, 09:05:43
  #1
  Arkadaşlar merhaba, Devecioğlu'ndan ütü masası aldım ancak ütü masası tam oturaklı olmadığı için hafiflikten sallanıyor. Bu ütü masasının sallanmasını engelleyecek taban aparatı veya bir fikir öneriniz varsa benimle paylaşırsanız şimdiden teşekkür ederim.
 • 04-04-2024, 09:20:00
  #2
  biraz yük uyğyularsan eğri tarafı düzelir.
 • 04-04-2024, 10:52:55
  #3
  Bu cevap, konu sahibi tarafından kabul edilebilir bir cevap olarak işaretlendi.
  o sallantının sadece ayakların yere tam oturmamasından kaynaklandığını sanmıyorum. bu soruyu sorduğuna göre bu yeni alınmış bir ütü masası. bugünlerde herşeyi o kadar kötü üretiyorlar ve ürettiriryorlar ki inanamazım. bu masanın ayaklarının be bağlantı noktalarının esnememesi ,belirli bir yük altında eğilip burılmaması gerekir. benzer sorun sandalyelerde hatta ahşap diye satılan sandalyelerde de oluyor. mafis ağaç yerine kullandıkları kompozit malzemeler normal olarak sandalyeye binen yük altında esniyor, şekil değiştiriyor. bakarsan sağlam görünüyor ama oturunca garip garip davranışlar sergiliyor.

  sen ütü yaparken farklı noktalara farklı açılarla zemine dik olmayan güçler uyguluyorsun. belki masanın üzerine güç uygulamıyorsun ama o ütüyü iterken uyguladığın güçler masanın ayakları boyunca yere kadar iletiliyor. menteşe yerine uyduruk geçme teller, atıyorum yarım milimetrelik profiller yerine 0.3 milimetrelik profiller de kullandıkları için masa hareket ediyor. ayrıca malzeme dandik olduğu için ürünün kendi ağırlığı da yok. yani tasarımdaki mühendislik sıfır...

  bunları nasıl üretiyorlar bilyormusun... ben gördüm... bir tane ütü masası kestiriyor gözüne, satın alıyor, parçalayıp bir atöleyeye götürüyor, "bu parçalardan yap" diyor. yaparken daha ucuz daha ince daha hafif malzeme kullanmasını söylüyor. yani aslında tasarım güzel ama malzeme dandik...

  işin özü.... bu devirde böyle şeylerle çok karşılaşıyoruz ve karşılaşmaya da devam edeceğiz. her konuda, her alanda... pek birşey yapabileceğini sanmıyorum.

  ah... bir de... masanın üzerine fazla abanırsan ayakların kağıt gibi kıvrılıp katlanıp keskin bir şekilde yamulacağından neredeyse eminim. düzeltmeye çalışırsan, ki elinde bile yapabildiğini göreceksin, o malzeme kat yerinden yırtılacak.

  benden söylemesi....