• 19-01-2023, 16:33:53
  #1
  Selamlar,
  Bir arkadaşım aklında ki e-ticaret projesi için marka tescili yapmak istemiş ve bunun için bir aracı şirket kullanmışlar. Marka şuanda tescil edilmiş olarak gözüküyor fakat aracı olan firma 5 yıl içinde Kullanım Beyanı yapmak gerekebilir ve bunun içinde ek ücret ödemeniz gerekir demişler.

  Bu açıklamaya istinaden bilgi sahibi olan arkadaşlara 2 soru sormak istiyorum.
  1-) Kullanım beyanı tam olarak nedir? Nasıl yapılır? Aracı şirkete ihtiyacımız var mı? (Google'da araştırdım fakat net sonuçlar bulamadım.)
  2-) Aracı şirket şuanda markanın vekili olarak gözüküyor. Bu vekilliği nasıl iptal edebiliriz? Çalıştıkları aracı şirketin, markaları ile ilgili herhangi bir işlem yapmasını istemiyor arkadaşım.

  Konu ile ilgili bilgisi olanlardan yardımlarını talep ediyorum. Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.
 • 19-01-2023, 16:42:06
  #2
  Selamlar kız arkadaşım avukat ve marka ve patent vekilliği eğitimi bulunuyor dilerseniz ücretli yardımcı olabilir ilgilenirseniz wpden yazabilirsiniz.
 • 19-01-2023, 16:59:03
  #3
  oezpirinc adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Selamlar kız arkadaşım avukat ve marka ve patent vekilliği eğitimi bulunuyor dilerseniz ücretli yardımcı olabilir ilgilenirseniz wpden yazabilirsiniz.
  Hocam, arkadaş aracıyı ortadan kaldırmak ve daha uyguna işlem yapmak istiyor siz ise ücretli aracı öneriyorsunuz
 • 19-01-2023, 17:03:37
  #4
  oezpirinc adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Selamlar kız arkadaşım avukat ve marka ve patent vekilliği eğitimi bulunuyor dilerseniz ücretli yardımcı olabilir ilgilenirseniz wpden yazabilirsiniz.
  Teşekkürler hocam ama zaten arkadaşım şuanda bir aracı ile çalışıyor ve bu aracıyla çalışmayı kesmek istiyor. Ek olarak bahsettiğim 2 madde için başka biri ile çalışmak gerekmiyor diye düşünüyorum.
  Vekilliğin iptali işlemi ile ilgili işlemlere ulaştım sayılır. Sadece Kullanım beyanı ile ilgili bilgi sahibi kişilerden bilgi talep ediyoruz.
 • 19-01-2023, 19:36:39
  #5
  Konu ile ilgili cevaplarımı yaptığım uzun araştırmalar sonucunda buldum. Başka birilerinin de ihtiyaç duyması halinde bulduğum cevapları sizlerle paylaşıyorum.

  1-) Kullanım beyanı tam olarak nedir? Nasıl yapılır? Aracı şirkete ihtiyacımız var mı?=> 10/ 01/ 2017 tarihinde yürürlüğe girmiş olan 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu’ nun 9. Maddesinin 1. fıkrasında “Tescil tarihinden itibaren beş yıl içinde haklı bir sebep olmadan tescil edildiği mal veya hizmetler bakımından marka sahibi tarafından Türkiye’de ciddi biçimde kullanılmayan ya da kullanımına beş yıl kesintisiz ara verilen markanın iptaline karar verilir. ” hükmü bulunmaktadır. Yani ilgli Sınai Mülkiyet Kanunu ve AB marka hukukunda markayı kullanmamak ya da uzun süre kullanımına ara vermiş olmak iptal nedeni olmaktadır. Türkiye’ de marka tescil başvurularına bakıldığında sadece kullanılan markaların tescil ettirilmediği; ileride kullanılacağı düşünülen markaların ya da sadece kullanılan markaya benzerliği olan markaların da tescil ettirildiği görülmektedir. Yani kullanılmayan markaların çok fazla tescil ettirildiği görülmektedir. Marka sicilinde ortaya çıkan bu aşırı kirlenmenin önüne geçmek için Sınai Mülkiyet Kanunu’ na markanın kullanılmaması durumunda iptaline izin veren 9. maddeyi yürürlüğe koymuştur. Bu madde ile sicildeki kirliliğin önlenmesi ile birlikte aynı zamanda kullanılmayan markaların kullanılmak istendiğinde ortaya çıkan adaletsiz durumun da önüne geçilmesi mümkün olmuştur. Yürürlüğe giren bu yönetmelikle markanın tescillenmesi ile sağlanan korumanın tescilin yapılma amacına ters kullanılması engellenmek istenmektedir. Kullanım beyanı ile ilgili nasıl bir işlem yapmamız gerektiğine dair bilgi marka patent kurumunun sitesinde yer alıyor.

  2-) Aracı şirket şuanda markanın vekili olarak gözüküyor. Bu vekilliği nasıl iptal edebiliriz?=> Marka patent kurumunun internet sitesi üzerinden sisteme giriş yaptığınızda altta vekillik işlemleri adı altında bir bölüm yer alıyor. O bölüm üzerinden vekil atama, yetki değişikliği veya vekillik bitirme işlemleri gibi birçok vekil işlemlerinizi yürütebiliyorsunuz.