Patronu nasıl kafalarım ? - R10.net
 • 14-01-2021, 20:19:13
  #1
  Arkadaşlar öncelikle merhaba. Yeni bir işe kalite kontrol sorumlusu olarak girdim. İş kısaca plastik enjeksiyon üzerine ve bu yeni girdiğim yere aynı sektörden 3 yıllık tecrübe ile geldim. Yani daha önce de birebir aynı işi yapan bir firmadan geliyorum. Her neyse bizde bir tane üretim müdürü var küçümsemek gibi olmasın ilkokul mezunu, hiç bir şeyden anlamayan, enjeksiyonun , kalıbın e sini bilmeyen, laf kalabalığı yaparak ve patronu kafalayarak bu mevkilere gelmiş birisi. Mevzuya gelelim. Patron enjeksiyon işine yeni atıldığı için ve haliyle kalıptan anlamadığından, kalıpları isviçre de bu işin mercedes i olan firmadan değil de, türkiye de kalıp yapan fakat bu sektörün hiç kalıbını yapmamış ilk defa yapacak olan bir kalıpçıyla anlaşıyor. Tabi yurt dışı fiyatlarının da tuzlu olması bir etken. Ben işe girdiğim günden beri kalıpta, kaliteciler bilir, et kalınlığı problemi var ve sürekli sıkıntı yaşadığımızı gerek mail, gerek ise yüz yüze patrona anlatıyorum. (Et kalınlığı = Plastikte belirlediğiniz bir toleransın, belirlenenden daha aşağıda gelmesi gibi düşünün. Yani kalın çıkması gereken malzeme ince çıkıyor gibi gibi ). Ben bu sorunu sürekli hatırlattığımdan dolayı patron rahatsız olacak ki bugün 4 lü bir toplantı yaptı. Toplantı da yurt dışında belirttiğim firmadan kalıp almayı düşündüğü fakat ölçülen et kalınlıklarında, kumpasla ölçüm yapıldığından ve kişiden kişiye el hassasiyeti farklı olacağından bu ölçümleri müdür dediğim şahısın da yapmasını istedi ve duruma göre teyit edip kalıp almaya karar vereceğini söyledi. Ne kadar sinirlendim anlatamam. Bu müdür dediğim kişinin de bırakın kumpas kullanmasını, kurumsal mailleşme nasıl olur onu bile bilmiyor. Ben normalde gerçekten çok iyi niyetli ve çıkarları düşünmeyen bir insanım. Fakat 26 yaşımda olduğumdan ve iş hayatında edindiğim tecrübelere göre istediğin konuma gelmek için , 1 dilin iyi dönecek , 2 iyi yalan söyleyeceksin , 3 iyi yalakalık yapacaksın. Benimde kişilik karakterim el vermiyor. Dolayısıyla bu iş yerinde tutunamayacağımdan ziyade gelecek göremiyorum. Fakat tr deki bütün iş yerlerinin bu sistemle çalıştığını, her iş yerinde, koltuğunu sağlamlaştıran bir yalakanın olduğu bilincindeyim. Siz değerli büyüklerimden akıl istiyorum. Sizin iş yerinde şunu bilseydim kesinlikle yapmazdım dediğiniz bir şey var mı? Bu patronu nasıl kafalayabilirim. Sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederim.
 • 14-01-2021, 20:21:21
  #2
  Patrona sinirlenmenin sonu işsizliktir. Sokaklar onlarla dolu. Yapman gereken tek şey yapman gereken şeylerdir. Fazlası ya da azını yapma. Ne isteniyorsa senden tam olarak onu yap. Çünkü her iki durumda da kaybeden olursun.
 • 14-01-2021, 20:23:41
  #3
  İş yeri askerlik gibidir. Her şeyi bil ama yapma. Sen ne kadar koştursan da bir gün yanlış yaparsın tüm emeklerin gözardı edilir, pişman olursun.

  Onun için iyi niyetle bile olsa oranın düzenini değiştirmeye çalışma. Çark nasıl gidiyorsa öyle devam et. Gelecek yoksa da iş bulmadan ayrılma.

  Özel sektörün %90 ı aynı emin ol. Patron tek şeyi ister, ucuz olsun karı çok olsun. Helal yapılmış lafla yapılmış umrunda olmaz.

  İyi niyetli olma dostum üzülürsün benden söylemesi. İşini yap akşam evine git.
 • 14-01-2021, 20:25:18
  #5
  Bazen patronlar işi bilmediğini bildiği halde sırf güvendiği için müdürleri yanlış kişi olsa bile seçebiliyor. Ve o kişi gaza getirme veya hiyerarşi sağlaması adına sana söyleyeceği şeye müdürü aracı yapabiliyor. Tabi ki hiçbir zaman ezdirme durumuna girmemek lazım ama tek örnekle karar almamanı öneririm. Bahsettiğin konu tekrar başına gelir mi? Yaşadığımız süreç zor. İnsanlar gergin. Bence bekle biraz, gözlemle. Bilir kişi olmak dışında patronuna güven ver. Ama aynı zamanda müdürünü de takmadığını gösterme. İşe yaramayan müdürlerin tek yaptığı şey ispiyonlamaktır. Bunu bilerek lehine çevir bence Umarım bahsettiğin konu dışına çıkmamışımdır.
 • 14-01-2021, 20:26:25
  #6
  Is tanimin ne gerekiyorsa onu yap ve kendini ispatla. Konuda uzman oldugunu ispatladiktan sonra da bir sekilde patronla konusursun.
  Ayrica "dilin iyi donmesi" kotu bir ozellik degildir. Kendini ifade edemiyorsan kotu bir ozelliktir.
  Patronnun boyle bir sey soylemesine de "asiri sinirlendirdiyse" bence bir psikologla gorus, sinir ve ofke kontrolu konusunda destek al.
 • 14-01-2021, 20:27:11
  #7
  neto adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  İş yeri askerlik gibidir. Her şeyi bil ama yapma. Sen ne kadar koştursan da bir gün yanlış yaparsın tüm emeklerin gözardı edilir, pişman olursun.

  Onun için iyi niyetle bile olsa oranın düzenini değiştirmeye çalışma. Çark nasıl gidiyorsa öyle devam et. Gelecek yoksa da iş bulmadan ayrılma.

  Özel sektörün %90 ı aynı emin ol. Patron tek şeyi ister, ucuz olsun karı çok olsun. Helal yapılmış lafla yapılmış umrunda olmaz.

  İyi niyetli olma dostum üzülürsün benden söylemesi. İşini yap akşam evine git.
  gerekeni yazmış.
 • 14-01-2021, 20:27:12
  #8
  Bildiğin işi öğretme kimseye Bırak onlar uğraşsın, sen verilen görevi yerine getirmeye bak
 • 14-01-2021, 20:30:56
  #9
  Onlar için problem yoksa aynı şekilde devam edin.
  Ziraat Bankasında staj yaparken her sabah bütün personele pastaneden bir şey alırdım. Tek tek herkese sorar ona göre almaya giderdim. Bizim de yalaka bir abimiz vardı kendisini sevmezdim fakat ayıp olmasın diye gittim sordum.
  Abi pastaneye gideceğim bir şey ister misin dedim. Kendisi istediklerini söyledi sonra da müdür beye sordun mu diye sordu. Sordum abi dememe rağmen bir de ben gidip sorayım dedi gitti tekrar sordu.
  Sonra da istemiyormuş semih tamam dedi. Bu tür kişiler zaten kaliteyi düşürür menfaatleri için her şeyi yaparlar
Yukarı