Eğitim sistemi hakkında merak ettiğim bir şey var - R10.net
 • 14-01-2021, 17:43:15
  #1
  Merak ettiğim konu şu , ben liseden geçen yıl mezun oldum ve ortamını bilirsiniz az çok dersler işlenir mi işlenmez mi şuan ise dershaneye gidiyorum ve 4 yılın konularını bir yıl içerisinde işliyoruz ve temeli olmayan birisi bile düzenli çalışma ile iyi bir yer kazanabilir devletin şunu neden yaptığını çok merak ediyorum eğitim süreleri neden bu kadar uzun liseden mezun olmak 12 yıl çok fazla bir süre yani bu öğretilen bilgiler daha kısa sürede öğrenebiliriz bence özellikle lisede bunun uygulanması gerekli ben 12. sınıfta sabah 7'de evden çıkıyordum akşam 18.00'da eve giriyordum ya mantık dışı bir şey resmen ben ne ara sınava hazırlanacağım saat 22.00'da uyusam yemek dinlenme derken bana 2 saat kalıyor ne yapabilirim ki o süre içerisinde ve okulda hiçbir dersi işlemiyorduk boşa zaman öldürüyorduk ortaokulda da durum böyle bazı aileler okulu kreş olarak görüyor hep tatillerde şunu dediklerini duymuşsunuzdur okullar açılsa da rahatlasak yani çok fazla gereksiz dersler var din kültürü olsun resim dersi olsun müzik dersi olsun bu derslerde hiçbir şey yapılmıyor tamamen zaman öldürmek amaçlı dersler benim fikrim şu yönde ortaokullarda sadece temel derslerin işlenmesi gerekiyor (matematik, tarih, fen, türkçe) iki sınıfın dersleri bir yılda bitebilir ve öğrencilerde zorlanmaz ve okul saatleri azalır ama aileler bu duruma karşı çıkabilir şöyle bir şeyde yapılabilir bence okullarda zanaat öğretilmesi gerekiyor boş kalan saatler içerisinde lisede bu durum yapılıyor ama ortaokulda maalesef böyle bir şey yok benim bir çok arkadaşım maddi durumlardan dolayı liseyi okumadı ve şimdi kuryelik yapıyorlar ama ortaokullarda bir zanaat hadi onu da geçtim bence lisede olduğu gibi her yıl 1 ay falan bir yerde çırak olarak çalışması zorunlu tutulmalı 8 yıl okuyorsun masraf yapıyorsun ama liseden mezun olmadan hiç kimse seni işe almıyor veya bir el becerin olmuyor daha çok fazla değiştirilmesi gereken şey var ama sadece buraya yazdıklarımla kalacak bunlar buraya bunları yazmam bir ifade etmiyor sadece düşüncülerimi paylaşmak istedim
 • 14-01-2021, 17:48:53
  #2
  Tamamen kapitalizm mantığı. Bizim zamanımızda lise 4 yıla çıkalı birkaç sene olmuştu. Lise son sınıfta sabahtan yalandan okula gelip, 2. derste defter kapatıp dershanelere gidiyorduk. O dershaneler özel okul oldu, değişen pek bir şey yok. Belki sermaye el değiştirmiştir o zaman dershanelerin çoğunun FETÖ'cü olduğunu düşünürsek.

  Okumaya karşı değilim, üniversite mezunuyum ama insanların robot gibi de yetişmemesi lazım içindeki cevhere güveniyorsa. Herkes kendi yolunu kendi çizebilmeli.

  Zorlama bir gelecek tasarısı yerine ticaret kafası olanın ticaret yapmasını, sanatçı ruhu olanın sanatla ilgilenmesini yeğlerim. Ama keşke öyle olabilse. Sistemin çarpıklığı zaten su götürmez.
 • 14-01-2021, 17:50:26
  #3
  İlber Ortaylı bir hayat nasıl yaşanır okumanızı rica ediyorum çok şey katmıştı bana
 • 14-01-2021, 17:51:18
  #4
  Hocam 12 senede yeterince öğrenseniz düzenli bir şekilde paragraflara ayırarak yazardınız herhalde Şaka bi yana 4 senede işlediklerinizi dersanede 1 senede öğrenmiyorsunuz, pekiştiriyorsunuz. Öğrendiklerinizi sindirmeniz için gereken bir süre vardır, her bilgiyi arka arkaya sıralayamazsınız. Daha verimli olabilir mi her zaman olabilir.
 • 14-01-2021, 17:56:44
  #5
  expixer adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Hocam 12 senede yeterince öğrenseniz düzenli bir şekilde paragraflara ayırarak yazardınız herhalde Şaka bi yana 4 senede işlediklerinizi dersanede 1 senede öğrenmiyorsunuz, pekiştiriyorsunuz. Öğrendiklerinizi sindirmeniz için gereken bir süre vardır, her bilgiyi arka arkaya sıralayamazsınız. Daha verimli olabilir mi her zaman olabilir.
  Haklısınız ben sayısal bölümündeyim oldum olası sözeli sevemedim yazma kurallarını biliyorum ama ne gerek var ki burada kullanmaya birde dediğim gibi dershanede tüm konuları bir yıl içerisinde işliyoruz hocalarımız konuyu sıfırdan anlatıyor tabi 4 yılın konuları bitmez böyle ama sadece sınavda çıkma ihtimali yüksek yerleri işliyoruz gereksiz bir bilgi işlemiyoruz isterseniz programımı atabilirim ve dediğiniz gibi arka arkaya tabi ki bir şey anlaşılmaz ama iki yılın dersleri bir yıl içerisinde çok rahat bitebilir bence benim düşüncem bu tabi ki