• 16-04-2019, 01:06:27
  #1
  İyi akşamlar herkese. Yaklaşık 1 yıldır üniversiteden mezun olduğumdan beri evimden çalışmaktayım. 3 yıla yakın süredir freelance olarak çalışma tecrübesine sahibim. Artık evde çalışmaktan sıkıldığım için birkaç yere başvuruda bulunmuştum. Bugün bir reklamcı aradı ve baskı operatörü olarak görüşmek istediğini söyledi. Gidip görüştüm, daha önce baskı makineleri ile çalışmadığımı, işin sadece tasarım konusunu bildiğimi ve Adobe programlarıyla ileri seviye bilgi tecrübesi edindiğimi söyledim. Onlar da asgari ücret ile dijital baskı operatörlüğü yapmamı istediler. Baskı operatör uzmanı ile birlikte işi öğrenirsin, arada bir yukarıda tasarımlarımızı halledersin. Belki 3-5 ay sonra yukarıda tasarımcımız olarak çalışırsın, biz çok kişiyi yetiştirdik vs. vs. Bu işe yıllarını vermiş ve bu tür deneyimlerden geçmiş varsa aranızda, sizce başlamalı mıyım?

  Canımı sıkan tek nokta 2 araç ile gidiyor olmam.

  İş detayı:
  Çalışma saatleri hafta içi: 09:00 18:30
  Cumartesi 09:00 13:00 - Pazar Kapalı
  Asgari ücret maaş
  Baskı operatörü
  Âyinesi iştir kişinin lâfa bakılmaz, Şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde.
 • 16-04-2019, 01:12:47
  #2
  "Belki" kelimesi geçen her yerden uzak dururum. Size de öneririm.
 • 16-04-2019, 01:26:21
  #3
  Bu tarz yerlerden uzak dur hocam birkaç ay sonra burada bunaldım yeter gibi konular açmak zorunda kalma böyle bir işe girip
  Yaşam çok hoştur ama biçimden yoksundur. Sanatın işi ona biraz biçim vermektir.
 • 16-04-2019, 01:28:00
  #4
  Biraz çay çorba işlerine bakarsın, e eline yapışmayacak ya kullandığın makinenin etrafını sabah akşam paspas atıp temiz tutarsın, gelirken patronun simidini poğaçasını da unutma, kağıt geldi koş TEZCREATIVE bi el at da kamyoneti indir. Filanca yerden davetiye alınacak onu getiriver. Kartvizitleri de müşteriye teslim ediver.

  Hocam koşarak uzaklaş. Benden söylemesi.
 • 16-04-2019, 01:31:21
  #5
  Ufak bir dükkan şeklinde değil de, baştan aşağı büyük bir şirket gibiler. Üst katlarında tasarımcıların olduğu bir kısım var, alt katta ise işte basmı makineleri vs. Yeni açılmış bir yer sanırım, 6 çalışan arıyorlar. Baskıda kendini geliştirirsin hem vs. gibi söylemlerde bulundular. Temiz bir yer gibiydi ama her ne kadar temiz de olsa, üst katta ki tasarımcılardan neyim eksik ki? diyor insan.
  Âyinesi iştir kişinin lâfa bakılmaz, Şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde.
 • 16-04-2019, 09:38:49
  #6
  Hocam kamu kurumları dışında kimse şurada bilgisayar başında otur, 12 olunca molaya çık bir saat ye-iç sonra tekrar gel akşam 5 de evine git demez. Özel sektör böyle maalesef. Yeri gelince görevin dışında ki işlere de yardımcı olmanı isteyecekler. Ben mesela grafik tasarım okumadım. Babamın mesleği reklamcılıktı. Ufak yaştan oraya git-gel programları öğrendim. Hatta Adobe serisini hiç kullanmıyordu. Ps ve ai kendi kendime öğrendim. 23 yaşına kadar babamla beraber çalıştım. Dış ticaret bölümünü bitirdim. Sonra askere gidip geldim. 3-4 ay kafa dinledim. Baktım bizim iş yerinde gelecek yok (işler pek iyi değildi) Babam emekli zaten. Ben de nişanlı olduğum için, orada dursam masraflarımı karşılayamayacaktım. Ve en önemlisi sigortam olmayacaktı. Birkaç ay yatırsam kış geldiğinde fazla iş olmayacağı için sarkacaktı. Grafiker olarak başka bir firmada işe başladım. Neredeyse üç ay olacak. Asgari ücretle başladım. 17 günlük maaşımı aldım ve ikinci ay maaşımı 2100 tl olarak aldım. Yani ikinci aydan 80 tl zam aldım. Önce sebat etmek lazım. En azından aylık telefon faturam, internet faturam çıktı diyorum. Yaza doğru 2500 tl alırım sanırım. Çünkü burada birçok şeyi yeni yeni öğrendim. Baskı makineleri kullanımı, uv baskısı, lazer kullanımı. Yeri geliyor kendi işimi burada yapıyorum satıyorum. Oradan da kâr elde ediyorum. Demem o ki evde bir yere kadar geliştirirsin kendini. Sırf tasarım olarak düşünme. Yarın öbür gün makineleri kullanmaya başlayınca patron seni bırakmak istemez. Evet bizim yaptığımız iş vasıfsız bir iş değil. En azından 2500-3000 TL olmalı işe başlangıç ücreti. Ancak ülke durumu, şartları ortada. Diğer yandan çoğu işe göre rahat bir sektör. Aynı maaşla dışarıda yaz-kış demeden çalışan o kadar insan var ki. Ben şükrediyorum. Her şeyin bir zorluğu var. Bana kalırsa başla derim. En azından deneyimin olur, sigortan yatar.
  Yüksekte yer tutanlar, aşağıdakiler kadar emniyette değildir.
 • 16-04-2019, 09:43:58
  #7
  Ben'de çok yerde ayakçılık yaptım öğrencilik zamanımda hatta sırf yol yemek parasına çalıştığım oldu ama bana tecrübe oldu. Anlattıklarına göre tecrüben gayet yeterli bence bazı şeyleri aşmışsın artık benim tavsiyem daha iyi bir yer bulana kadar bekle kendini kullandırma, ihtiyacın varsa çalışmanı öneririm tabiki evden çalışmaktan iyidir.