SPAM'den tamamen kurtulun ve Mail Hakkındaki Önemli Soruların Cevapları | Sabitlenebilir - R10.net
 • 16-10-2020, 13:55:22
  #1
  Selamlar, günümüzde artan spam mailler ve gerekli önlemlerin alınmaması nedeniyle çok önemli ve kritik e-postalarınız karşı mailbox'ta spam klasörüne düşebiliyor; bu da gerek maddi gerek manevi olarak kayıplara sebep oluyor, spame düşen bir kurumsal mailin itibarı var mıdır?

  Eğer "Ben anlamam, hazırı yok mu?" derseniz @onuralpaksu; 'ya ait sunucuda yapılan testler sonucu hiçbir inboxta spame düşülmemiş ayrıca yeni açılan bir mail Gmail'de hiç spame düşmeden direk Inbox'a düşmüştür.

  Hazır değil de kurumunuza yönelik ayrı ve bağımsız bir posta kutusu istiyorsanız da kullandığınız panel ve/veya yazılımlara göre farklı ayarlamalar olmakla birlikte bir mail sunucusunun spame düşmemesi için gerekli ayarlar aşağıdaki gibidir:

  DMARC Policy: Bir TXT kaydıdır, none verilebilir veya hatalı maillerin %5'i reject edilebilir.
  SPF: Maili gönderen sunucunun doğruluğunu ve güvenilirliğini kanıtlar. Bir TXT kaydıdır.
  DKIM: Hem TXT hem sertifika kaydı gerektiren bu doğrulama yönteminde, public(halka açık) ve private(özel, gizli) anahtarlar kullanılır. DNS bölgesine girilen TXT kaydı ile public key halka açık bir şekilde yayınlanır ve iletilerin doğruluğu tasdiklenir.
  PTR: Internet, yapısı gereğince hem DNS'lere hem IP adreslerine ihtiyaç duymaktadır. DNS sunucusuna attığımız istekte sitenin ip adresini isteriz, peki ya ip adresini verip sitenin domainini istersek? Reverse DNS olarak da geçen PTR kayıtları, 1960'larda yayınlanan ARPA protokoküne uygun bir şekilde tersine kayıt sunar.(1.2.3.4 ip adresi için 4.3.2.1.in-addr.arpa şeklindedir ve ağ yöneticiniz tarafından değiştirilebilir bir yapıdadır) PTR kaydının önemi; sunucunun size ait olduğunu, gönderen domainle uyumlu olduğunu veya ilişkili olduğunu anlatmakla beraber SPAM mail atanların en az kullandığı DNS kaydıdır.

  Sorular:

  Peki bu ayarları yapınca spame düşecek miyim?
  Cevap: Belki, mail sunucusu yazılımınız da çok ince ayarlara ihtiyaç duyabilir ve bunu herkes yapamayabilir; bu yüzden doğru kişilerle çalışmak veya hazır sistemleri kullanmak iyi bir tercihtir.

  Doğru kişileri veya Hazır Sistemleri nasıl bulacağım?
  Cevap: Ben iş almıyorum ama sorduğunuz kişilerin yetkinliğini ücretsiz bir şekilde söyleyebilirim, amaç Türk Webmasterların gelişmesi. Hazır sistemlerde ise üstte belirttiğim şekilde @onuralpaksu; tavsiyemdir, sistemi tarafımca kontrol edilip bazı ayarlar düzeltilmiştir.

  Ben sizden hizmet almak istiyorum, mümkün mü?
  Cevap: Hayır, ama durumun kritikliğine göre de inceleme yapabilirim.

  Neden bu bilgileri ücretsiz bir şekilde yayınlandınız? Şimdi herkes bunları yapacak ve bu önlemler etkinliğini yitirecek!
  Cevap: Bunlar zaten bilinen önlemlerdir ama dediğim gibi mail sunucusu yazılımınızda da yapılması gereken bazı çok ince ayarlar her zaman sizi diğerlerinden bir adım önde tutar.

  Hangi mail sunucusu iyidir?
  Cevap: Postfix veya Exim kolay, esnek ve detaylı bir kullanım sunabilir. Zimbra da son zamanlarda yaygınlaşmıştır..

  X/Y/Z firmasından mail sunucusu almalı mıyım?
  Cevap: Hayır, daha doğrusu firmadan firmaya değişir. Bazı firmalar daha fazla para kazanmak ve IP'lerini temiz tutmak için mail servisini ayrıca satar ama yaptıkları sadece aynı sunucudan ek bir mail sunucusu hesabı açmaktır. Onun yerine kendi mail sunucunuzu konuşlandırmanız veya üstte bahsettiğim gibi firmalarla çalışmanız daha verimli olacaktır.

  Daha fazla ayar var, hepsini anlatabilir misiniz?
  Cevap: Maalesef, hem karakter limiti yüzünden hem de SPAM'le normal bir mesajın ayırt edilebilmesi için bazı şeylerin daha az yaygın olması gerektiğinden anlatamam.

  Başka bir sorum var, sorabilir miyim?
  Cevap: Elbette, konuya yazdığınız her yanıta cevap vereceğim.

  Bu içeriğin asıl yazarı kim?
  Cevap: Bizzat benim, yani "yalinyalniz" ve sadece R10.NET üzerinde kalması kaydıyla paylaşıyorum, DMCA talepleri ve hukuki işlem uygulama hakkım saklıdır ve ağır yaptırımlar gerektirir.
  Yalın YALNIZ. Mail Adresim