• 11-07-2024, 01:34:21
  #1
  Üyeliği durduruldu
  Babişko Asuman ve Asuman gibilere sevgilerle.
  https://www.instagram.com/reel/CoJq4...JpNmtrODVnNG9x
 • 11-07-2024, 04:08:13
  #2
  Bu konuda bende birşeyler anlatmak isterim.

  - Eğitim ve kariyer konusundaki ilk haksızlığımı lise yıllarında yaşadım. Sağlıkla ilgili sorunlarım sebebiyle 19 gün okula gitmedim, okulun idarecilerinin haberi vardı, dönüşte her türlü rapor sunmama dahi aldırış etmediler, bana 1 derse dahi girme okuldan atarım seni dedi müdür. O 19 gün + 20 günde raporlu şekilde şehirdışında geçirdiğim zamanlarda yapılan ortak yazılılara müdürün talimatıyla tekrarı yapılmadı, sınavlara girmedim. Ve onlardan 0 almış sayıldım. Hocalar benden yana olsada müdür bey ne derse o oldu. 4 dersten kaldım. Bütünleme sınavına bile beni sokmadılar, kime itiraz edersen et, ilçe milli eğitim müdürü bile onların adamıydı. 3'ten fazla zayıfı olan 7 kişiyi bütünlemeye soktuğu halde onlar dersleri yine geçemediler ama müdür bey kendi köylüsü olduğu için onlara sınıfı geçirtti. Matematik ve Kimya haricindeki bütün derslerim en az 4 olmasına rağmen ben kaldım. Ben kimseye beddua etmedim ama müdür beyin çocuğu oldu ve tedavisi mümkün olmayan bir hastalığı var.

  - Ben mühendisim, yeterince kadro açılmadığı için ve KPSS'de yeterli puanı alamadığım için düz memurluk tercih ettim, nasıl bir fırıldak yapıldıysa tercih ettiğim kuruma 4 kişi alınıyordu, atanan 1 kişi haricindeki geri kalan kişilerin puanı benden düşüktü. Ben atanamadım. Benim maddi olarak işe ihtiyacım olmadığı için herkes şikayetçi olsan ne olacak vs, onlara birşey olmaz diyerek kimseden şikayetçi olmamam konusunda beni yönlendirdiler. Evet torpil yapıyor işkura gittim, müdür malum partiye üye misin diye sordu, partiyle istişare edip ona göre adam alıyorlarmış. Torpille hiçbir işe girmek istemedim. CV bıraktım ne arayan ne soran oldu.

  - KPSS'ye tam 3 defa girdim, ilk 2'sinde 5-6 ay çalıştım. İkincide 7 kadroyu 0.1 puan ile kaçırdım, 11 kadroya puanım yetiyordu ama 1'er kişi aldıkları için tercih etmedim. Çevremde herkes torpil var diyerek ağlıyor, isyan ediyor ve başarısızlığını ''torpil var'' avuntusuyla gideriyor. Bende yeterli puanı alsamda atanamam diye düşünüyordum çevremde, arkadaşlar vs. sınava bile girmiyor, girmekte istemiyordu.

  Nasıl Başardım;
  Üçüncü sınava 25 gün kala hiç çalışmadım. Nasıl oldu bilmiyorum, bana bir gaz geldi. Dedim ben gerizekalı değilim, 10-15 puan daha alsam bu iş bitiyor. Yapanlar nasıl yapıyor onlar benden daha mı zeki vs. diye kendimi doldurdum. 5-6 ay çalışıp başaramamıştım 25 günde nasıl olacak hiç düşünmedim. 25 gün gece gündüz uyumadım, içtiğim çay, kahvenin haddi hesabı yok. Günde belki 2 saat uyumuşumdur. Bütün konuların özetlerinin tekrar tekrar üstünden geçtim, 1.500'e yakın soru çözdüm, 5.000 genel kültür sorusu ezberledim. Gerçekten kafayı yemiştim, beynimin içi dönüyordu ve o kadar sıkılmıştımki intiharın eşiğine geldim. Sınav günü hastaydım o kadar uykusuzluğa alışmışımki sınav gecesi erken yatsamda uyuyamadım. Kalbim sancılanıyor ve nefesim daralıyordu. Sınava girdim ve çıktım, o kadar kolay geldi ki sanki soruları daha önce çözmüşümde üzerinden geçiyormuşum gibi hissettim. Sınav sonucu açıklandı 87 puan almışım. Çok yüksek mi evet değildi ama kadro sayısı arttırılmış ve bu puanla istediğim ili ve ilçeyi seçebilecektim. Bende öyle yaptım, ilk tercih geldi.

  Umutsuzluk, ümitsizlik ve çaresizlik çok kötü birşey ama tamam torpil vardı ama ben torpile rağmen başardım, herkes başarabilir. Biz Atatürk'ün gençleriyiz başarmak zorundayız herşeye ve herkese rağmen. Atandığım kurumda bana torpille mi buraya geldin dendi çünkü kendi memleketimi tercih etmiştim ve ilk tercihe geldi. Umarım emek verip, çalışıp çabalayan, kalben isteyen herkes istediği mevkiye gelir.

  İyi geceler.
 • 11-07-2024, 08:40:34
  #3
  Benzerini bende yaşadım,
  konya da bir üniversitede araştırma görevliliği başvurusuna gittim. Bekleme sırasında birisi geldi akademisyendi okulda gel genç senle bi muhabbet edelim dedi girdi koluma biraz yürüdük.
  Dediki,
  -nerden geldin
  -ankaradan
  -bak genç sana bi babalık bi kardeşlik yapıcam şu kapıların üzerindeki isimlere bak bunlar akademisyenlerin odası
  -soy isimler benzer hep değil mi
  -evet
  -buraya kadar yorulmuşsun masraf etmişsin, bu ülkede düzen böyle tanıdığın birisi yoksa günün kalanını burda harcama alınacak kişi belli, hatta işe başladı bile.

  İkinci deneyimim,
  Bir başvuru yaptım bi bakanlığa mülakat gününü bekliyorum. Bi arkadaşımla muhabbet ederken yarın mülakatım var dedim. Bakanlığı kadroyu filan söyledim. Arkadaşım dediki, benim iş yerimden bi arkadaşımın eşi o göreve başladı. Vay arkadaş dolmuş kadroya mülakatmı yapıolarmış dedi baya bi güldü. Bide bana dediki ben bakıyım seni bi yere yerleştiririm dedi. Dedim yok abi hakkımla girebiliosam gireyim öbürtürlüde özel sektörde sürünmüyorum nasıl olsa iyi kötü geçinip gidiyorum dedim.