• 13-02-2024, 12:47:18
  #1
  Merhaba;

  Bu bir sitem değil aslında yalnızlığımı dile getirmek. İnsan ne kadar evli olursa olsun herşeyini anlatamıyor. Gerçekten bu hayat çok zor olmaya başladı. Benim gibi binlerce insan vardır muhakkak.

  Şimdi çoğu kişi diyecek bunu niye bize anlatıyorsun kardeşim. Çevremde ne bir dostum ne de bir arkadaşım var bunları konuşabilecek eşime anlatsam onu üzmek istemedim canı sıkılmasın diye. O yüzden R10 benim de bir arkadaşım, dostum olduğu için anlatmak istedim.

  2004 yılında kemik iliği kanserini atlattım çok şükür. Sağlığını kaybedince insan daha fazla kendine ve ailesine önem veriyor. Maddiyatı o yıldan beri bıraktım. Kazandığım her paranın sadece kağıt parçası olduğunu anladım. Var ise de yok ise de o anda harcar. Herkese maddi manevi yardım yaparım. Çünkü Rabbim herkesin rızkını veriyor.

  Ancak gün geçmiyor ki bu maddiyat canımı sıkmasın. Neden bu kadar önemli herkes için para. Ne ailemden destek alabiliyorum ne de eşimin ailesinde çünkü onlarda da yok. Çok şükür 2nci tüp bebek denememizde çocuk sahibi olabildik ve kızım doğunca tekrar anladım ki bu hayatda benim için para mutluluk değil. En önemli Sağlık , Huzurlu bir aile.

  Kaç yıldır borçla harçla bir kaç kez araç sahibi olabildim ama borcum var iken huzursuz oluyorduk her seferinde araçları satıp borcumu kapattım. Çünkü banka da olsa kişide olsa borçlu kalmayı sevmiyorum.

  Şuan tek maaş ile çalışıp, 6 ayda bir kiraya zam gelip maaşıma yılda 1 kere zam gelmesi ile geçinmek çok zor oldu. Ve kızım büyüdükçe dünyalık bir malımızın olmadığını hissettikçe çok üzülüyorum. İnsan artık şunu düşünüyor. Nasıl bir babasın bir araban yok bir evin yok ne için çalıştın bunca sene diyor ama bunu ne kızıma nede kimseye anlatabilirim, kazandığımız bütün parayı sağlığa, evliliğe giderlere harcardığımı. Ve bu soru artık etraftan duymaya başlayınca insan daha fazla canını sıkıyor.

  Hani diyorlar eşin çalışsın katkı sağlasın diye. Düşündüm ama 3,5 yaşındaki kızımı şuan için kreşe versem servis + kreş masrafı zaten eşimin alacağı paradan fazla oluyor ne anladım ben bu işten?

  Hani aylık kazandığım paradan fazla harcamayım diyorum bu devirde mümkün mü? Eksiden gelen bakiye ile günlük masraflar hep katlayarak gidiyor.

  Ek iş yapmak istiyorum bir eğitim, bir yatırım yapayım bir şeyler alıp satayım diyorum yine karşımıza para çıkıyor. Bir insan kendini nasıl düzlüğe çıkartabilir ?

  Okuyup dinleyen herkese teşekkür ederim Allah'a emanet olun.
 • 13-02-2024, 12:51:09
  #3
  Zor, nüfusun büyük çoğunluğu bu durumda maalesef. Yapmanız gereken ilk şey kendinizi suçlamamanız. Yapabilseniz yapardınız değil mi? Kendinizi sorumlu ya da suçlu görmekten vazgeçin. Bu durum bireysel hatalarınız ya da beceriksizliğinizin sonucu değil. Toplumun büyük kısmı, bir başkasının hatasını bu şekilde ödüyor maalesef.
 • 13-02-2024, 12:52:49
  #4
  Sadece çalışmak ile tekne yürümüyor malesef hocam, hele hele birinin altında çalışmaktan.

  Ticarete atılın kendinizi geliştirin, aldığımı yerim para kağıt parçası gözü ile bakarsanız zaten kaybederseniz.

  Sadece bu sorun sizde değil herkes te mevcut.
  Gemisini kurtaran kaptan.
 • 13-02-2024, 12:53:33
  #5
  Kimsenin kimsesi yoktur bu hayatta. Herkes tek başınadır maalesef.

  İyi insanlarla karşılaşmak vardır ama.

  Allah iyi insanlarla karşılaştırsın.
 • 13-02-2024, 12:54:29
  #6
  Üstadım öncelikle yaşadığınız durumlar için çok üzgünüm. Bu devirde evin kira ise, baban zengin değilse, eşin de çalışmıyorsa ve bir destekçin, arkanda bir el yoksa.. Allah yardımcın olsun. Borcumun çok olduğu dönemlerde ben de elimdekileri satayım kafamı rahat ettireyim diyordum ama biraz dişimi sıkınca rahatladım.. Rabbim size de ferahlık versin inşallah.

  Akşamları işten çıktıktan sonra gideyim çalışayım diyor insan fakat sabahtan akşama kadar eziliyorsun zaten akşam da 3-4 saat başka bir işte çalışsan ne evine ne çocuklarına vakit ayıramazsın.. Rabbim yar ve yardımcın olsun..
 • 13-02-2024, 12:54:52
  #7
  Artık ek işler bilgisayar başından gidiyor

  akşamları TV izleme sohbet etme öldü insanlar ya sosyal medya da yada ek iş kovalıyor bilgisayar başında

  Rabbim yardımcınız olsun

  R10 güzel bir alanda konu tutturursanız yol alabilirsiniz

  birde siyasi olarak her yeri avantacılar kaça göçekler paralı satılan vatadanşlıklar sarmış ülkecek zor zamanlardayız
 • 13-02-2024, 12:56:37
  #8
  Maalesef sizin gibi bir çok insan aynı durumda. Her ne kadar biz de iş için cebelleşsek de geçim sıkıntısı ciddi anlamda artmış bulunmakta. Daha önce affedersiniz hayvanların pislediği boş arsalar araziler şimdilerde hayatımız boyunca çalışarak edinemeyeceğimiz meblağlara satılmaya çalışıyor. Bu aşamalarda her ne kadar kendim de istemesem kimseye tavsiye etmek içimden gelmiyor olsa da, çıkış yolu olarak farklı bir ülkeyi öneriyorum. Farklı ekonomik olarak sorun yaşamayacağınız ülkeler için başvurularda bulunun gerekirse ailenizle birlikte kaçak bile olsa kalabileceğiniz bir yer bakmanızı tavsiye ederim. Ki bildiğiniz gibi Amerika ülkesine kaçak girin insanların bir çoğu ülkede kalıp birikim yapmaya başladılar. Tanıdığım birinden örnek vereyim 3 ayda ailesini bütün giderleri hariç 300.000 TL gönderdi düşününki bu meblağ için Türkiye'de yıllarca harcama yapmadan çalışmanız lazım.
 • 13-02-2024, 12:57:14
  #9
  Rabbim önce manevi güç versin ondan sonra inan gerisi geliyor. Bir babanın parasız kalma hakkı var, sağlık sorunu yaşama hakkı var ama çökme hakkı yok.

  O yüzden önce psikolojik ve manevi anlamda güçlenip önüne bakman lazım.

  R10 gibi bir platformda isen gerçekten bir şekilde para kazanabilirsin çünkü az çok digital dünyadasın.

  Tanışmasakta dertleşmek istersen istediğin zaman haberleşebiliriz.