• 18-01-2023, 01:10:31
  #1
  Herkese merhaba değerli R10 ailesi.
  Daha önceki konularda ve yorumlarımda belirttiğim gibi, ne kadar kazanırsak kazanalım gün be gün enflasyon sayesinde kazançlar değer kaybediyor.
  Bundan dolayı geçenlerde bir konumda söylediğim gibi enflasyonda nasıl ki ürünlerin fiyatlarına zam geliyorsa hisselerde de anlamsız artışlar olabiliyor. Bende ürünlere harcama yaptığımız gibi, enflasyondan etkilenmeyen ya da az etkilenen hisselerin alınmasını ve bunun gözle görülür şekilde hem kazançlı çıkabileceğimizi + paramızın değerini de koruyabileceğimizi düşündüğümü söylemiştim.

  Bu konu altında;
  forumda da sürekli ''şu kadar paranız olsa ne yapardınız'' soruları soran arkadaşların da ufak tefekte olsa kazançlar elde edebileceği, ilgilenen kişilerle hisselerin değerlendirmesini yapıp, şirketleri, yatırımları araştırarak temel ve teknik analiz yardımlarıyla da ''yatırım tavsiyesi vermeden'' kendi fikirlerimizi paylaşalım derim.


  Şimdi gelelim fasulyenin faydasına..
  Yakın zamanda seçim olacak ve önceki yıllardaki seçim zamanlarındaki paranın borsadaki hareketlerine göre bir araştırma yaptım.
  Araştırmalarımda paranın seçim öncesinde borsalara kaydığını ve borsanın her seçim öncesinde yükselişte yada pozitif yönde olduğunu gördüm.
  Seçim sonrasında ise %15-%50 oranında düşüş olduğu araştırmalarımdaki grafiklerde vardı. (Yatırım firmaları ya da internette seçim öncesi borsa durumları şeklinde araştırırsanız bahsettiğim durumlara ait grafiklere ulaşabilirsiniz.)


  Yani kısacası şu an için kısa bir sürede karımızı toplama ihtimalimiz var.
  Ama borsada daha önce işlem yapanlar bilir ki, temettü zamanı yaklaşan hisseler tehlike arz eder. NEDEN? Çünki herkes temettü almak için temettü öncesinde hisseye hücum yapar ve temettü açıklandıktan sonra yani bilmeyenler için; şirketin kar mı zarar mı yaptığını açıklaması. temettü açıklandıktan sonra kar payı dağıtıldığı için hisse düşer.
  Bu hisseleri özel olarak önceden belirleyip, sonrasında yatırım yapmalısınız. Yanlışlıkla dün aldığınız hisse yarın temettü dağıtırsa 2 gün sonra zararla kalabilirsiniz.


  En basit olarak cuma günü 1.5k denemelik attığım hisseden bugün 115 tl kardayım.
  • Tek hisseye girmeyin
  • Sepet oluşturun
  • Kazançlarınız kayıplarınızı kapatsın
  • İyi araştırın
  • Kaybetmeyi göze aldığınız bütçede yatırım yapın
  • HİÇBİR BORSA OYUN DEĞİLDİR, KUMAR DEĞİLDİR. BORSA; SABIRSIZLARIN KAYBETTİKLERİNİ SABIRLILARIN KAZANDIĞI YERDİR.


   GÜNCELLEME: Klasik cuma düşüşü oldu ve pazartesi portföyümde de düşüş yapmış olan 3 hisseyi alt fiyattan tekrar alarak elimdeki lot sayısını arttırmış ve maliyetimi de düşürmüş olacağım. Gıda hisselerinden bu hafta karı alıp haftaya düşüş olan hisseleri alt fiyattan toplayacağım.

   Kripto tarafında bir yükseliş yaptı fakat uzun sürmeyecek, çünkü bitcoin biz uzun vadeli yatırımcılarına tekrar düşük seviyelerden alım fırsatı sunacak. Beklentim 15k ve altına düşmesi.
   Altcoin üzerine yatırım yapmış ve zararda olan R10 yatırımcıları şimdi ve tekrar düşüş zamanında yapacağı tek şey alt fiyatlardan alım yapıp maliyetini düşürmek olacaktır.

   Terse düşmüş hisse ya da coin yatırımlarınızın satış olmadığı sürece ve sabırla beklediğiniz sürece kazanacaksınız.
   Hisse tarafında yatırımı olan ya da yakında yatırım sürecine hazırlanan hisselere ve yaz döneminde yükselişini analiz ettiğiniz hisseleri portföyünüze eklemek mantıklı olacaktır.

   Yatırım tavsiyesi değil, kendi fikirlerimdir.
 • 18-01-2023, 01:13:50
  #3
  borsa zor bir alan.mahallemizde borsadan ihya olup ev alanda var.bir ev parasını kriptoya yatırıp batıranda. lakin borsa birazcıkta his meselesi,uzmanlıkta bir yere kadar
 • 18-01-2023, 01:15:40
  #4
  Geçen hafta düşüşler yaşandığında 18 tane hisseye sepet usulü giriş yaptım. Çok şükür sürekli yeşil ışık yanıyor 2030’a kadar satmamayı düşüniyorum mevlam ömür verirse.
 • 18-01-2023, 01:16:11
  #5
  Hocam paylaşımınız için teşekkür ederim, bir süredir borsayla uğraşıyorum, ufak tefek kazançlar elde edebildim, ama hala bilmediğim kavramlar var, birisini de siz açıklamışsınız: temettü.
  temettü açıklanacak şirketlerin bilgisine nereden ulaşabiliriz, yani xxyyz hissesi almayı düşünüyorum, ne zaman temettü açıklanacağını öğrenebilme imkanım bulunur mu?
  teşekkür ederim
 • 18-01-2023, 01:17:18
  #6
  AnkeeBut adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Geçen hafta düşüşler yaşandığında 18 tane hisseye sepet usulü giriş yaptım. Çok şükür sürekli yeşil ışık yanıyor 2030’a kadar satmamayı düşüniyorum mevlam ömür verirse.
  Seçim öncesi ve sonrası sepet yapmayı planlıyorum. Sonrasında düşüşler olacaktır, düşüşler olduğundan tekrar alttan daha uyguna alarak ortalama maliyetimizi düşürebiliriz.
 • 18-01-2023, 01:18:30
  #7
  Türkiyede borsada oyunlar dönüyor sosyal medyada kanıtlı olarak açıklanan olaylara göre, küçük yatırımcı yem ediliyor. Bunu defalarca kez görüyoruz sosyal medyadaki iddialarda. Bilinçli hareketler yapılıyor. Açıklanan ifşalanan bir sürü olay çıktı yakın zamanda.
 • 18-01-2023, 01:20:08
  #8
  dediğiniz yükselişler zaten 6-7aydır hakim borsada, son haftadaki düşüşe rağmen yine de çok yüksek bu değerler. Hiçbir yatırım aracı kalmadığı için zaten herkes borsaya giriş yapmış durumda o yüzden tehlikeli bence yeni girişler için
 • 18-01-2023, 01:20:50
  #9
  myildirim43 adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Hocam paylaşımınız için teşekkür ederim, bir süredir borsayla uğraşıyorum, ufak tefek kazançlar elde edebildim, ama hala bilmediğim kavramlar var, birisini de siz açıklamışsınız: temettü.
  temettü açıklanacak şirketlerin bilgisine nereden ulaşabiliriz, yani xxyyz hissesi almayı düşünüyorum, ne zaman temettü açıklanacağını öğrenebilme imkanım bulunur mu?
  teşekkür ederim
  Rica ederim, bazı yatırım firmaları sitelerinde açıklıyor, bazılarını da tradingview grafiklerinde E olarak çıkıyor diye biliyorum. Temettü uzun vadeli yatırımlarda çok karlı bir seçenek ama kısa vadeli girişlerde bahsettiğim gibi dikkatli olmakta fayda var.

  Örneğin THYAO geçen sene mart ayında temettü dağıtmış, bu sene de 9 martta dağıtacak yanılmıyorsam. küçük bir miktar giriş yaptım, amacım birikim faizinden kazandığımı katlamak. Şu an planladığım gibi gidiyor ama 9 marttan önce çıkacağım