• 12-05-2022, 00:38:53
  #1
  Merhaba,

  En çok satışı yapılan ve insanların mağdur olduğu birkaç konuda alıcılara önbilgi vermek istiyorum.

  1-) Domain

  Domain alınırken, aranma hacmine göre domain alınmaz, uzantısına göre domain alınmaz, domain marka değeri taşımıyor ise o domain hiçbir işe yaramaz. Özetle, vay be 100k aranıyor domain alıyım mantığıyla domain aldınız ee sonra? o domain ne işe yarayacak? örnek verelim kırmızı araba 100k aranıyor olsun, kırmızıaraba.com domainini alıp ne yapacaksınız? Cevap? Yok. Site açıp kırmızı araba mı dolduracaksınız? Domain alırken mutlaka bu soruları kendinize sorun.

  Bu domain aranıyor tamam da marka potansiyeli var mı?
  Bu domaini alırsam bu domain için nasıl bir proje yapabilirim?
  Bu domaini alıp hiçbir şey yapmasam bile 2-3 yıl sonra değerlenir mi?

  Ben 3 soruya da cevap bulamıyorsam domain almam, hatta şu ana kadar forumdan hiç domain almadım sadece kendim kayıt ettim, çünkü bu 3 soruya da cevap veren bir domain henüz göremedim.

  2-) Instagram ve Twitter hesapları

  Alacağınız hesapların k.adını mutlaka biliyor ve hesabın paylaşımlarını görebiliyor olun. Bir hesap en son paylaşımını 1 gün önce yaptıysa o hesabı almayın, zira bir hesapla ilgilenilmediyse o hesap %90 ilgilenilmeyen, etkileşim almayan bir hesaptır. (Twitter içinde Instagram içinde geçerli) ve tabi ki hesap almadan önce mutlaka keşfet engeli olup olmadığından emin olun. Takipçilerine de göz atmayı mutlaka unutmayın tabi ki.

  3-) Niche (niş kelime)

  SEO Bilginiz yok ise bu sektöre hiç girmeyin derim. Çünkü kelime ne kadar kolay olursa olsun o sektörde illaki büyük balıklar oluyor. İlk 3'e giremeyecek iseniz de para kazanamazsınız, nacizane tavsiyem ya bir SEO uzmanı ile çalışın ya da o işe hiç girmeyin vaktinizi harcamayın.

  ++ Kelimede ads yok ise, (yakın zamanda reklam verilmemişse) ya da hiç reklam verilmemiş ise o kelime niş değildir. "bilgisayar" niş kelimedir, çünkü bu siteye girince bilgisayar reklamları görürsünüz, yani kullanıcının aradığı reklam tam olarak karşısına çıkar. Çünkü kullanıcı bilgisayar arıyordur ve bilgisayar satışı için e-ticaret siteleri bilgisayar reklamı verir.

  Özetle; Reklamı çıkılmayan reklamı verilmeyen kelime niş olmaz/olamaz.

  4-) Adsense hesabı

  Adsense hesabı almadan önce mutlaka kısıt yiyip yemediğinden emin olun, sizin için önemli ise ilk soracağını soru hesabın kısıtlama yemediğinden emin olun, reklam kısıtlaması alan bir adsense hiçbir işe yaramayacaktır. Zira reklam gösterimi durdurulmuştur. Pinli olup olmaması hiçbir işe yaramaz, çünkü kısıtlama alan hesapların düzelme ihtimali %15 - %20

  5-) Gelirli/Gelirsiz siteler

  Site alırken dikkat etmeniz en önemli 2 kriterden birisi, sitenin aylık kullanıcı sayısı ve adsense geliri.

  Eğer boş vaktiniz ve siteyle ilgilenme şansınız yok ise, ilgi gerektiren sitelerden uzak durun paranızı çöpe atmış olursunuz. Tavsiyem ilgi gerektirmeyen kullanıcı sayısı son %28 günde artmış siteleri tercih etmeniz. Ek olarak semrushtan arama trafiğini de kontrol etmeniz, zira arama trafiği düşmüş bir siteyi almanız size hem zaman hem para kaybettirir.

  ++

  Pişman ve mağdur olmamak için, satın almadan önce sormanız gereken tüm soruları sorduktan sonra ürünü satın almanız sizin yararınıza olacaktır.

  Ek olarak dol*ndırılmamak için: 05380276630 numarasını rehberinize DOL*NDIRICI olarak ekleyip whatsapptan engelleyin

  Alıntı
  Allah için ticaret yapın ve kazanın. (Hz. Osman)
  Sevgiler.
 • 12-05-2022, 00:43:49
  #3
  Prens55 adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Emeğine sağlık hocam.
  Teşekkür ederim
 • 12-05-2022, 00:50:45
  #5
  benim merak ettiğim ise şu. gerçekten sadece domain satıp 1 yılda ciddi paralar kazanan arkadaşlar var mı. yoksa sadece harçlık mı çıkıyor. satış hacmini merak ediyorum mesela domainin 1 yıllık kar oranı.
 • 12-05-2022, 00:52:43
  #6
  eyefive5 adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  benim merak ettiğim ise şu. gerçekten sadece domain satıp 1 yılda ciddi paralar kazanan arkadaşlar var mı. yoksa sadece harçlık mı çıkıyor. satış hacmini merak ediyorum mesela domainin 1 yıllık kar oranı.
  75₺'e alınan bir domain max 2-3k$'a satılır. (Günümüzde reglenenler)

  Kaliteli domainler genelde şu an en az 5 yaşında. Para eden domainler onlar. Yani şu an 1 domain alıp en erken 3-4 sene sonra 2-3k$'a satılabilir. (Bencesi böyle
 • 12-05-2022, 00:55:55
  #7
  Aranma hacmine göre domain alınmaz ❌

  Cybersecurityjobs.com'a 300 bin dolar bağlayan adamlar salak değildir herhalde ya. Marka değeri de aranma hacmi de önemli. Starter aşamasında kalmak istemiyorsan.

  ✅ "Bu domaini alıp napıcaksınız?" Buna katılıyorum, kısmen.

  ❌ Eğer domaini yatırımcı olarak bekleyemeyecekseniz ya da proje çıkmayacaksanız almayın. Domain pazarlama kabiliyetiniz yoksa almayın.

  İnsanlar domain alıp illa proje yapmak zorunda da değiller.

  Yatırım olarak da saklayabilirler. Aynı mantıkla millet coin de almasın, ödeme yapmayacaksa. Alıyorlar neden? Daha iyi fiyata satmak için.

  Diğer kategorilere de aynen katılıyorum. Genel olarak bir sektör hakkında bilginiz yoksa bulaşmayın.
 • 12-05-2022, 01:04:56
  #8
  Niş konusunu en iyi anlatan protos78'di 2015 belki 13 yanılmıyorsam.
  Bilmeden niş yapılmaz önce niche nedir machine learning nedir link juice link prymamid nedir uzun kuyruk nedir falan temel kavramlari yalayip yutmak gerekir.
  Bilgisayar Niche değildir.
  Arama hacmi yüksek kelime niche değildir.
  Rekabeti az olan değil hiç rakibi olmayan nichedir
  Çok az reklam çıkan nichedir.


  Diğer konular %90 doğru