Hayata 10 - 0 geriden başlayıp skoru 10 - 8 e getirmek - R10.net
 • 26-11-2021, 12:42:30
  #1
  Herkese Merhaba

  Çocukluk bölümünü özet geçicem babam annemi, annem babamı aldatan insanlardı 12 yaşındayken boşandılar bu süreç içinde iki taraftanda yeterince şiddet gördüm 10 yaşındayken kardeşim doğdu 3 yıl kadar da ben baktım. O yaşıma kadar düzenli olarak gelen haciz memurlarını gördüm. Okul hayatımda liseye kadar başarılı ama silik bir öğrenciydim böyle herkese kendini ezdiren özgüvensiz cüsseme göre davranmıyordum kısacası. 15 yaşında aileye yeter diyerek evden kaçtım 1 yıl kadar yakın bi arkadaşımda kaldım. Küçüklüğümden beri de hatrı sayılır bir futbol geçmişim vardı mahalle arasından zeytiburnuspora kadar gitmiştim. Lise hayatımda dersler berbat ötesiydi ama futbol sağolsun her yıl 3 farklı okula gidip hepsini şampiyon yaptım bu şekilde liseyi bitirdim ilk özgüven yüklemesi burada geldi. Oynadığım klüpte ciddi bir sakatlanma geçirerek (köprücük kemiği kırığı - Kaval kemiği kırığı - tekrarlanır diz kapağı çıkması - bağ kopmaları) futbol hayatım noktalandı. Tabi para kazanamadım bu dönemde bacaklarımdaki problemleri klüp çözdü ama futbol oynayamacağım kesinleşti. Kendimi bir şekilde taksime attım yükselme dönemim burada başladı.

  Buradaki kısmı biraz uzun tutucam. 18 yaşında Taksim'de 2 ay boyunca evsiz gezdim herhangi bir iş tecrübem yoktu bilen bilir galatasaray lisesinin biraz ilerisinde ykm var onun orda yatıp kalkıyodum. Orada bir kaç kişiyle tanıştık dilenen olsun dilendiren olsun hırsızı suçlusu iyisi kötüsü 2 ay boyunca her çeşit insanla tanıştım kısaca. Taksim meydanda kızılkayaların biraz ilerisinde pastane var adını şuan unuttum her sabah orada biri bana ekmek poğaça vs verirdi karnımı o şekilde doyuruyodum. Bu arada nerde çalışırım nasıl çalışırım planları da yapıyodum giyim mağazalarına gittim şeklimden şemalimden dolayı kimse işe almadı. Bu 2 aylık dönemde baya kişiden dayak yedim silik bir tiptim demiştim. Bir gün 3 kişi beni çok sağlam dövdü biyerin önüne bıraktı nasıl insalarsa cebime de 20tl koymuşlar (dediğim sene adana dürüm 4.5 tl idi) . Uyandığımda sinerji cafe bar tabelasını gördüm, canım fazla acıyordu çok uzağa gidemedim. Küçüklüğümden beri metal müzik dinlerim dediğim barı saat 12 - 1 civarların birileri açtı bira patates 3 tl yazısını görüp içeri girdim. Bütün günümü orda geçirdim 2. gün aynı şekilde 3. gün aynı şekilde rock bar olduğu içinde kimse sallamadı açıkçası şeklimi şemalimi. En son bi çalışan yanıma geldi kendisi oranın müdürüymüş kaç gündür napıyosun burda diye sordu olayları anlattım ve barda çalışma hayatım o gün başladı. Yine özet geçim garson olarak başladım 3 ay sonra barmenlik öğrendim 1 yıl sonunda bar şefi oldum. Kafe pi - thales - dorock - rockn rolla gibi barlarda çalıştım. Bu süre içerisinde e-ticarete çok merak saldım zaten çalıştığım barların afiş ve menülerini ben hazırlıyodum. Barlardaki 4. senemde sağlam bir grup kurup sahne almaya başladım bu sıralar özgüvenim tavana çıktı vücut olarak zaten iri biriydim spor geçmişimde vardı dövüş sporlarına merak saldım 3 sene boyunca bunlarla ilgilendim. Barlarda sürekli kavga çıkar hepsinin içindeydim. Güzel paralar da kazandım 2 tane barın kârına ortaktım cihangirde ev tuttum vs. bu şekilde gidiyordu ki sokağa masa atma yasağından tutun alkollerin fiyatlarının aşırı yükselmesine kadar kötü bir süreç oldu. O sırada askere gitmek zorunda kaldım.

  Askerdeyken bir kaç kötü şey yaşadım çatışma arasında kaldım vs. bunlar artık basit konular. Tek düşündüğüm dönünce ne yapacağımda çünkü taksim artık çalışılabilecek bir yer olmaktan çıkmıştı. Barda çalıştığım dönem artık günde 1 şişe viski içiyodum (tabi beleşti) alkolik değildim ama keyif alıyodum. Askerlik boyunca alkol aramadım. Askerlik sonrası durumum iyiyken biriktirdiğim biraz para vardı 10k kadar ilk iş ev tuttum 10k beni çok rahat 4 ay götürdü 4 ay boyunca e-ticaret ile ilgili herşeyi öğrenmeye çalıştım sonra oturduğum semtte bilgisayar satışı yapan bir e-ticaret firmasında işe başladım. 2 yıl burada geçti iş yerinde bir hırsızlık olayı oldu hırsızlığı yapan kişiyi hastanelik edince iş yeri sahibi ne olursa olsun profesyönel bir davranış değildi diyip işten çıkardı. 1 yıl kadar freelance iş yaptım durum yine fena değildi sonra bi arkadaşım firma önerdi burda çalış hem maaş olur hem kenarda işlerinide yaparsın gibisinden. O firmaya girdim maaş + freelance işlerden hatrı sayılır gelir elde ediyordum.

  Geçen yıl eylül ayında evlendim. Babama babasından 1.5 trilyon değerinde bir miras kaldı amcama kendine vs ev aldı bana da alacağını söyledi. Ev parasını hesabıma gönderdi normalde babamla o zamana kadar görüşmemiştim yaptıklarından pişman oldu düşüncesiyle tekrar konuşmaya başladım. Tabi dolandırılacağım aklımın ucundan geçmedi. 1 tane ev bulduk ev sahibiyle anlaştık evi tam alıcakken 50 000 tl eksik kaldı bunu bankadan krediyle halledicektik. Herneyse krediyi çektik vs babam parayı gönder ev sahibi yanımda elden istedi parayı dedi bende verdiği parayı geri gönderdim üstüne çektiğim krediyi de verdim ek olarak eşyalar içinde kredi çekilmişti ben bunların tamamını babama gönderdim sonuçta ev alınacaktı.

  Üstte son yazdığım paragrafta herşey güllük gülistanlık geçerken bu arada aylık gelirimde 10k'dan aşağı çok nadir düşerdi birden işler kesildi çalıştığım firma 4. senemde çok büyük bir terbiyesizlik yaptı bunu burada anlatmicam ben de işi bıraktım. Buraya kadar da herhangi bir sorun yok 2 ay yetecek para zaten cebimde vardı 1 - 2 freelance iş alıp geçimi sağlıyodum. Babam birden ortadan yok oldu sana 5 kuruş yok ne yaparsan yap şimdi diyip toplamda 50k borç - olmayan ev eşyaları ve olmayan bir ev ile (kaldığımız evden ay sonu taşınıcaz diye ev sahibiyle konuşmuştuk.) ortada kaldık.

  Şimdi burada sıkıntılı dönemler başladı 50k civarı kredi borcu 50k civarı da kredi kartı borcuna girdim ev tuttum 2. el eşyaları aldık sadece yetecek kadar. He söylemeyi unuttum 1 hafta içinde çocuğumda doğmuş olucak beklenen tarih 3 - 5 aralık durum iyi rahat rahat bakarız diye çocukta yapmıştık. Farklı bir firmada maaşlı olarak çalışıyorum aldığım maaşta 5k ancak şöyle bir durum var

  Ödenen kredi tutarı - 2000
  Kredi kartları asgari ödemesinden gelen cezalar - 1000
  Kira - 1000
  Fatura - yazın 400 - 500 dü çocuk doğduğunda doğal gaz açılacak 1k yı geçer

  Çözümü şurada bulduk eşimin üstüne firma kuralım e-ticareti zaten yalayıp yuttum artık ona da 1 yıldır işi öğretiyorum. Kadın girişmci destekleri ile firmayı kurduk parfüm satışına başladık ilk ay aldığımız ürünler çok kötü çıktı 2. ay sermaye bulcam diyen bir arkadaş sermaye bulamadı şirketi 1 ay beklettik. 3. ay da yine eski bir arkadaşım bize ortak olup yurtdışı kanalları ile çok kaliteli esanslar ile parfüm yaptırdı. Şuan zaten bütün geçimimiz bunun üstünden yürüyor. Bankalardan biriyle icralığım ama resmiyette bir şey sahibi değilim o yüzden ödemeyi bekliyorum diğer bankaları aylık ödemesini yapıyorum 3 yıl bu şekilde geçinmeyi düşünüyoruz işler sürekli bu şekilde giderse 3 yıllık daha sıkıntının ardından beli doğrultmuş oluruz sanırım.

  Burdan tecrübeli arkadaşlar abilerimden sizce ekstra ne yapabilirim bunun yorumlarını bekliyorum.
  Yaşı ufak kardeşlerime vereceğim öneri ise bir gün es kaza çok para kazanırsanız bunu eğlenceye yatırmayın geleceğinizi düşünün. Babanıza bile güvenmeyin.
 • 26-11-2021, 12:50:05
  #3
  Yaşadığın şeyleri ben yaşasam muhtemelen şu an yaşamıyor olurdum. İyi sabır varmış , iyi yaşama dirayeti varmış.
  Bir genç kardeşin olarak seni canı gönülden tebrik ediyorum.

  " Bu devirde babana bile güvenmeyeceksin " lafı ne kadar da doğruymuş. Allah yardımcın olsun bu mübarek cuma günü.
 • 26-11-2021, 12:52:04
  #4
  Baştan sona okudum herşeye rağmen dimdik ayakta durmanız gerçekten büyük bir başarı örneği, hem geçmiş olsun diliyorum hemde başarılarınızın devamını.
 • 26-11-2021, 12:54:04
  #5
  Pes etmeyen insanlar hiç kaybetmez

  Ne zaman düşerseniz ayağa kalkın kaybetmemiş olacaksınız. Zaten maşallah öyle olmuş.

  Umudunuzu da kaybetmeyin zaten zor bile olsa planınızı yapmışsınız

  Tebrikler ve başarılar dilerim.
 • 26-11-2021, 12:54:51
  #6
  Hocam vallaha biz halimize üzülüyoruz. bi maksigeyik mi diye de baktım. Gerçekten helal olsun yazdıklarınız doğru ise elinizden öperim ben olsam çoktan bu dünyadan göçmüştüm herhalde daha en ufak sıkıntıda moddan moda girdim
 • 26-11-2021, 12:55:11
  #7
  @kalitelihostorg;
  Hocam adamla 15 - 16 yıl görüşmedim düzeldi diye 1 ay kadar görüştüm tırnakla kazıdığım hayatın içine edip gitti. Eşim çocuğum falan olmasa muhtemelen şuanda ben hapiste o mezarda olurdu. Annem konusunu hiç anlatmim bile o... teki


  @AlperenKizil;
  Hocam çok düşündüm denedim de denemem şu şekilde oldu her kavgaya her olaya karıştım bar döneminde 2 kere bıçaklandım. Bar döneminde yine bi ara çok iyi durumdaydım cihangirde deniz manzaralı evde oturdum 1 yıl kadar içerisine ne kadar durumu olmayan üni. öğrencisi varsa doldurdum hiç aile kurmayı da düşünmemiştim. Sokakta dilenci çocuklara yardım ettim yedim içtim gezdim tozdum eğlendim yaşımda küçüktü gerçi biraz g.t kalkıklığı oluştu 1.90 100 kilo adamım bide 4 yıl prof eğitim alınca vurduğunu indiriyosun silik bi tipten bu özgüvene gelince o yaşta biraz durum farklı oluyor

  Ama aynen öyle babana bile güvenmiceksin.
 • 26-11-2021, 12:56:54
  #8
  Hocam çok geçmiş olsun. Hayatınız çok acılarla geçmiş. Muhakkak sizin tekrar iş bulabileceğini düşünüyorum maaşı gelirli sağlam bir işe girip en azından sabit maaşınızı eve sokabilrisiniz. EŞinizde e ticareti yürütürse borcunuz çok büyük değil ödeniz. Yapılandırmaya gidebilir bankalarla görüşebilirsiniz.
  Sizin için kötü olan babanızın paranızı alması olmuş. Yani bulamıcağınızı düşünüyorsanız bu konuda yapacağınız tek şey o parayı unutmak.
  Bebeğiniz oldumu bilmiyorum ama olmadıysa veya olucaksa hayatınıza çok güzel gelecek. Evlat bir başka. Hakkında hayırlısı. size vatana millete hayırlı bir evlat olmasını dilerim.

  Hocam takıldığım bir yer var. Kardeşinize ne oldu ? 3 yıl ben baktım demişsiniz. Şimdi nerede. Kendisini merak etmedim değil.
 • 26-11-2021, 12:57:17
  #9
  Bunları ben yaşasam şuan intihara sürüklenmiştim işinizde başarılar dilerim hocam destek olmak içinde parfüm almak istiyorum iletişime geçerseniz