Belki De Artık Hayatımı Kökten Değiştirmem Gerek :) - R10.net
 • 30-06-2020, 00:20:31
  #1
  Arkadaşlar öncelikle konuyu çarptırmaya meyilli bazı beyinleri önden uyarma ihtiyacı hissediyorum.. Burada okuduklarınız SADECE BENİM GERÇEKLERİM. Sizin dünya görüşünüze ya da duygularınıza ters olabilir, yazdıklarımın tek kelimesine bile katılmak zorunda değilsiniz. Ama lütfen konuyu çarptırmayın..

  Ben ülkemi de ülkemin insanınını da çok seviyorum ancak kendimi, eşimi henüz yok ama Allah kısmet ederse çocuğumu da çok seviyorum.. 1983 doğumlu yani yaklaşık 40 yaşına gelmiş bir insan olarak hiçbir zaman boş beleş bir insan olmama rağmen hayatıma baktığımda çok ta kaliteli yaşamadığım muhakkak. Bu yaşıma geldim hala bir araba sahibi olabilmiş değilim mesela tam planlarım arasına aldım ( ki oda kredi ile vs birikmiş olduğundan değil ) pandemi patladı sonra piyasalar coştu 30 binlik araba 70 bin oldu vs derken bu planda görünen o ki suya düştü Şimdi bakıyorum da araba almak şurada dursun önümüzdeki birkaç yıl boyunca sanırım ancak biyolojik yaşamımı devam ettirmek için çalışacağım.. Maalesef kabul edelim ya da etmeyelim Coğrafya Kaderdir ve hemen hepimiz gibi ben de her gün bu gerçekle yaşıyorum. Ancak benim şanslı olduğum bir konu var ki ben buna boyun eğmek zorunda değilim. Eşimden dolayı istediğim zaman ( elbette uçuşlar açıldıktan sonra ) Rusya'ya göç edebilirim. Ben yapım itibari ile öyle sıla hasreti çekecek bir adam değilim. Birçok kez şehir değiştirmiş bir insan olarak taşınmak yeni bir hayatı keşfetmek zor olsa da benim için güzel bir deneyim. Elbette annem babam kardeşim vs burada kalacaklar ve onları özleyeceğim ama kendim ve ailemin hayatı için en iyi tercihin artık bu olduğunu düşünüyorum.

  Ben Rusya'yı 2 defa ziyaret ettim ve oradaki hayatı az çok gözlemleme şansım oldu. Elbette %100 fikir sahibi olmam mümkün değil orası ayrı. Şimdi oraya gidince her şey çok mu farklı olacak zannediyorsun diyecek bazı arkadaşlar belki ama 40 yıldır TR'de deniyorum ve belli ki başaramadım.. Elbette eminim ki Rusya'da da hayat özellikle ilk başlarda illa zor olacaktır. Oranında bir çok olumsuz özelliği var.. Mesela özellikle benim gibi fazlaca çenesi düşük hemen herkesle sohbet edebilen bir adam olarak Rus insanları iklimler gibi soğuk Tıpkı ülkemiz gibi orada da dolara bağlı bir enflasyon var, Bizim çokta alışık olmadığımız şekilde Rusya tam bir polis devleti. Bizdeki gibi bir belediyecilik vs. çok fazla yok. Genel olarak sürekli soğuk vs. vs. bir çok eski yön sayılabilir. Ama bunun yanında bir çok artı yön de sayabilirim. Mesela bize göre çok daha insaflı bir vergi sistemleri var Eğer elinde bir mesleğin özellikle de zanaat denilen cinsten bir işin varsa güzel paralar kazanmak çokta zor değil. Gerçi grafik tasarım o işler arasına girer mi emin değilim.. Hemen hemen her şehir yemyeşil. Şehrin hemen ortasında ormandan hallice bir sürü park var. Sokaklar tertemiz insanlar sokağa çöp atmıyorlar vs. vs.

  Sonuç olarak elbette yeni ülke yeni bir şehir yeni bir dil hiçbir şey çok kolay olmayacak ama nasıl olsa burada da olmuyor.. Açıkçası henüz net bir karara varmış değilim ama her gün kendime aynı soruyu sorup duruyorum.. Neyi Bekliyorsun?

  ........


 • 30-06-2020, 00:23:37
  #2
  Rusya'ya daha çok eski Sovyet ülkelerinden insanlar göç ediyor, bunun da sebebi kendi ülkelerinde maaşların çok düşük olması. Mesela adam yılların doktoru aylık 200 $ gibi paraya çalışıyor veya işçi aylık 80 $ gibi bir paraya çalışıyor. Aynı ülkelerden hatta bizatihi Rusya'dan Türkiye'ye çalışmaya gelen çok var.
  Pagerank 2 .org satılık
 • 30-06-2020, 00:24:42
  #3
  Turkic adlı üyeden alıntı
  Rusya'ya daha çok eski Sovyet ülkelerinden insanlar göç ediyor, bunun da sebebi kendi ülkelerinde maaşların çok düşük olması. Mesela adam yılların doktoru aylık 200 $ gibi paraya çalışıyor veya işçi aylık 80 $ gibi bir paraya çalışıyor. Aynı ülkelerden hatta bizatihi Rusya'dan Türkiye'ye çalışmaya gelen çok var.
  Hocam emin ol Rusya'dan buraya gelenlerin problemi ekonomi özgürlükler vs değil hava sıcaklığı

  ........


 • 30-06-2020, 00:26:41
  #4
  Yanılmıyorsam Rusya enflasyon oranı %3 civarında.Eğer sendeki imkan bende olsaydı biran bile düşünmezdim.
 • 30-06-2020, 00:27:13
  #5
  Bence daha detaylı araştırmalısın özellikle Rusya'da tam tersi gelirler düşük ve mülkler çok pahalı kolay kolay mülk sahibi olamıyor kimse.
 • 30-06-2020, 00:27:51
  #6
  zekikaynak adlı üyeden alıntı
  Hocam emin ol Rusya'dan buraya gelenlerin problemi ekonomi özgürlükler vs değil hava sıcaklığı
  Affedersiniz ama Rusya'da üniversite bitirip burada fuhuş yapan kadınlar da var. Neden sadece hava sıcaklığı değil. Şimdi Türkiye'de diktatörlük var falan diyorlar ama eski Sovyet ülkelerinde ve Rusya'da asıl diktatörlüğün ne olduğunu görebilirsiniz.
  Pagerank 2 .org satılık
 • 30-06-2020, 00:32:32
  #7
  83 doğumluların kaderi bu dostum bende araba alacaktım aynı hesap fırladı gitti fiyatlar şimdi kaldık öyle. Arabadan vazgeçtik 2 aydır İstanbul'dan göç planları yapıyoruz Ege bölgesine. Senin ki soğuk bir yer benim planım sıcak ve deniz olan bir yere kaçmak
  Vatana ihanetin nedeni olmaz ER ya da GEÇ bedeli olur !!
 • 30-06-2020, 00:32:43
  #8
  Ülke değişirse bence daha iyi olabilir, çünkü Rusyanın yaşam standartı yüksek değil diye biliyorum, ancak detaylı araştırmak lazım
  MODERN&STABİL&MİNİMAL FAL UYGULAMASI MI ARIYORSUN, TIKLA BAKEM BURAYA
 • 30-06-2020, 00:36:04
  #9
  Şöyle düşünün Rusya'da diyelim bir iş kurdunuz, parayı buldunuz, şirket vs. işler büyüdü. Sonra Türkiye ile Rusya arasında bir kriz patlak verdi. Putin'in kafası bir atarsa bir anda bütün mal varlığınıza el konulabilir ve hatta hapse atılabilirsiniz. Bir zamanlar Özbekistan'da marketler zinciri kurmuş insanların başlarına böyle bir hadise gelmişti. Göç edecekseniz başka alternatifler de mevcut.
  Pagerank 2 .org satılık