​​​​Koronavirüs doğanın çevreye zarar veren insanoğluna çıkardığı birikmiş faturaların başlangıcı mı?
Covid-19 salgını derin bir iklim ve çevre krizi yaşayan Dünya'da son yıllarda meydana gelen doğal afetler serisinin bir parçası mı? Koronavirüs yakın gelecekte meydana gelebilecek daha kötü salgınların bir başlangıcı mı?

Hükümetler hastalık nedeniyle ekonomik ve toplumsal zorluklarla boğuşuyor, ilaç şirketleri ise Covid-19’a karşı ilaç ve aşı geliştirmek için küresel bir rekabetin içinde kendilerine yer edinmeye çalışıyor.

Tüm bunlar olurken doğa dengesini yeniden buluyor, vahşi hayvanlar birbirlerinin ardından insanların işgal ettiği yuvalarına geri dönüyor.
Ancak, harekete geçilmezse kuşkusuz eski kirli dünya en kısa zamanda geri gelecek ve doğa küresel karantina nedeniyle elde ettiği kazanımlarını kaybedecek.

Biz insanoğlu doğaya zarar vermek adına elimizden geleni yaptık. Yaşatmış olduğumuz zararları telafi etmeye çalışalım.
Son 50 yılda ortaya çıkan Ebola, kuş gribi, Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS), Nipah virüsü, Rift Vadisi ateşi, Ani Akut Solunum Sendromu (SARS), Batı Nil virüsü, Zika virüsü, AIDS ve şimdi yeni tip corona virüs (Covid-19)...

Hepsi endüstrileşme, kaçak avlanma, hava kirliği habitat yıkımı, iklim değişikliği ve küresel ısınma gibi insan faaliyetlerinin doğaya zararın bir sonucu olarak hayvanlardan insanlara bulaştı.
Yani tüm bu felaketlerin sorumlusu insanlığın ta kendisi. Dünyayı değiştirmek istiyorsak önce kendimizden başlamalıyız. Ufak adımlar büyük sonuçlar doğurabilir.
Biz insanoğlu doğaya zarar vermek adına elimizden geleni yaptık. Yaşatmış olduğumuz zararları telafi etmeye çalışalım.Çocuklarımıza bu bilici aşılayalım.
Bunun başlangıcı olarak herkesi tema gönüllüsü olmaya davet ediyorum.
Tema Gönüllüsü Olmak İçin: https://lnkd.in/d2zKNkc
Fidan Bağışı İçin: https://lnkd.in/dCr_pEb
"Kıyametin yarın kopacağını bilseniz bile elinizdeki fidanı dikiniz"