Sultan 'ı Anlamak - R10.net
15
Bildirimler TÜMÜNÜ OKUNDU SAY
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..
Giriş Yap Kayıt Ol
 • 10-11-2019, 15:15:23
  #1
  https://youtu.be/PgY1FFCnoI8  Kaynak: Türkiye Radyo Televizyon Kurumu

  Çok değil 1 Asır önce tüm devlet adamları huzuruna çıkınca ayakları titrerdi. Onunla konuşmadan önce kendi kendileriyle konuşuyorlardı ki herhangi bir açık veya saygısızlık yapmayalım diye. Bilmeyenler için paylaşmak istedim.


  Hakkında ;
  1. Theodore Herzl’e Filistin Cevabı
  Yahudilerin önderi Theodore Herzl, Filistin’in kendilerine satılması halinde Osmanlı’nın borçlarının kapatılacağını söylemiştir. II. Abdülhamid kendisine: “Bir karış dahi olsa vatan toprağını satmam, zira bu vatan bana değil milletime aittir. Milletim de bu toprakları ancak aldığı fiyata verir. Çünkü bu topraklar kanla alınmıştır, kanla verilir!” demiştir.
  2. Emanuel Karasu’ya Filistin Cevabı
  Selanik Yahudilerinden olan milletvekili Emanuel Karasu, Sultan II. Abdülhamid’in huzuruna çıkarak, Filistin’de Yahudiler için toprak satın almak istemiştir. Ama daha sözünü bitiremeden “Defol, ey sefil” cevabını almıştır.
  3. İttihatçılar ile İlgili Sözü
  Teşkilat-ı Mahsusa’nın kurucularından Albay Hüsamettin Ertürk’ün “İki Devrin Perde Arkası” (1964) adlı hatıralarında II. Abdülhamid’in 1909 yılında Selanik sürgünündeyken Debreli Zünnün adlı bir dostuna şöyle dediğini aktarmaktadır: “Göreceksiniz yüzbaşım! İttihatçılar Turancılık gayretiyle hem Rusya, hem de İngiltere ile bir savaşa girerlerse Allah göstermesin Osmanlı’nın parçalandığına şahit olacağız. İnşaallah böyle bir güç gösterisine girmezler.”
  Ne yazık ki Sultan II. Abdülhamid endişesinde haklı çıkmış ve imparatorluk birkaç yıl içerisinde dağılmıştır.
  4. Dünya Savaşı ile İlgili Sözü
  II. Abdülhamid I. Dünya Savaşı ile ilgili şu sözleri söylemiştir: “Kırk yıl şu devletlerin birbirine düşmesini bekledim. Onlar birbirlerine düştü, şimdi ben tahtta değilim.”
  5. Gafil Değilim
  II. Abdülhamid: “Beni evhamlı sanıyorlardı hayır! Ben sadece gafil değildim, o kadar.” demiştir.
  6. Savaş Hakkında Söyledikleri
  Her zaman barışçıl bir politika izlemiş olan II. Abdülhamid, savaş hakkında şu sözleri söyler: “Savaş yalnız sınırlarda olmaz. Savaş bir milletin topyekûn ateşe girmesidir. Eğer bu bütünlük sağlanmamışsa zafer tesadüfi, yenilgi kaderdir.”
  7. Abdestsiz Devlet İşi Olur mu?
  Mabeyn Başkatibi Esad Bey’in aktardığına göre, önemli bir evrakın imzası için geceleyin Sultan II. Abdülhamid’in kapısını çaldığında, II. Abdülhamid ona ”Kusura bakmayın beklettim, geleceğinizi biliyordum kapıyı çaldığınızda ben çoktan uyanmıştım. Kapıyı açamadım çünkü abdest alıyordum, ben bugüne kadar devletin hiçbir evrakına abdestsiz imza atmadım.” demiştir.
  8. Tahttan İndirilirken Söyledikleri
  II. Abdülhamid Han tahttan indirilirken şu sözleri söylemiştir: “33 sene millet ve devletim için, memleketimin selameti için çalıştım. Elimden geldiği kadar hizmet ettim. Hâkimim Allah ve beni muhakeme edecek de Resulullah’tır. Bu memleketi nasıl buldumsa, öylece teslim ediyorum; hiç kimseye bir karış toprak vermedim. Hizmetimi Cenab-ı Hakkın takdirine bırakıyorum. Ne çare ki, düşmanlarım bütün hizmetlerime kara bir çarşaf çekmek istediler ve muvaffak oldular.”
  9. İstanbul’u Terk Etmeyin!
  Çanakkale Savaşı sırasında her ihtimale karşı saltanatı Eskişehir’e taşımaya hazırlanan ve II. Abdülhamid’i de yanında götürmek isteyen Sultan V. Mehmed Reşad’a, : “Ceddim Fatih Hazretleri İstanbul’u alırken, son Bizans İmparatoru şehirden kaçmayı düşünmemiş, ordusu başında ölmüştür. Biz, Bizans imparatorları kadar da mı olamıyoruz ki, şehri bırakmayı düşünüyoruz? Osmanlı Hanedanı İstanbul’u terk ederse bir daha oraya dönemez. Muhterem biraderime söyleyin; İstanbul’dan bir adım bile dışarı atmam” demiştir.
  10. Hakkımı Helal Etmiyorum
  Abdülhamid Han bir duasında: “Allah’ım helaletmiyorum! Şahsımı değil, milletimi bu hale getirenlere, hakkımı helal etmiyorum! Beni, lif lif yolsalar, cımbız cımbız zerrelerimi koparsalar, sarayımı yaksalar, hanümanımı, hanedanımı söndürseler, çoluğumu gözümün önünde parçalasalar helal ederdim de Sevgili’nin (Muhammed) yolunda yürüdüğüm için beni bu hale getiren ve milletimi ateşe atanlara hakkımı helal etmem.” demiştir.
  Sultan Abdülhamid Hakkında Söylenen Sözler

  Abdülhamid’i anlamak her şeyi anlamak olacaktır. ”Necip Fazıl Kısakürek”
  Dünyada 100 gram akıl varsa, bunun 90 gramı Abdülhamid’de, 5 gramı bende, diğer 5 gramı da tüm siyasilerdedir. ”Otto von Bismarck”
  Sen bir anne gibi tuttun ufukları. ”Sezai Karakoç”
  Onlar sanıyorlar ki, biz sussak mesele kalmayacak, halbuki biz sussak tarih susmayacak, tarih sussa, hakikat susmayacak ”Sezai Karakoç”
  Dünyanın son evrensel hükümdarı Sultan 2. Abdülhamid’dir. ”İlber Ortaylı”
  Ne büyük kayıp! Düşmanımdı ama onun ölümü ile diplomasi mesleği artık zevkini kaybetti. ”Edward Grey”
  Hayatımda Sultan Abdülhamid kadar nazik, terbiyeli, buna rağmen karşısındaki ile mesafesini koruyan şahsiyet görmediğimi söyleyebilirim. ”Ali Fethi Okyar”
  Fransız kralı ile görüştüm, aşağı buldum. Japon imparatoru ile görüştüm, basit buldum. İngiliz kralı ile görüştüm, kendi ayarımda buldum. Ne zaman ki, Osmanlı Sultanı Abdülhamid ile görüştüm; heybeti, zekası ve nezaketi karşısında beni bir titreme aldı. ”Almanya İmparatoru 2. Wilhelm”
  Sultan Abdülhamid’i Anlamayan ve Pişman Olanlar

  Sultan Abdülhamid’i tahttan indiren ittihatçılardan ve bazı yazar- şairler Abdülhamid’i anlayamadıkları için daha sonradan pişman olmuşlardır. Pişman olanlardan Filozof Rıza Tevfik ”Abdülhamid’in Ruhaniyetinden İstimdat” isimli eserinde duygularını şöyle dile getirmiştir;
  ”Tarihler ismini andığı zaman,
  Sana hak verecek, hey koca sultan;
  Bizdik utanmadan iftira atan,
  Asrın en siyasi padişahına!”
  Divane sen değil, meğer bizmişiz!
  Bir çürük ipliğe hülya dizmişiz!
  Sade deli değil, edepsizmişiz!
  Tükürdük atalar kıblegâhına”