Niche Site Nedir? | Bilmeyen kalmasın - R10.net
  • 21-09-2021, 11:20:17
    #1
    Niche Site Nedir?

    Niche siteler ile ilgili yazılan makalelerin neredeyse tamamı yanlıştır. Çoğu makale gerçekten uzak, bir biri ile aynıdır. Bu nedenle niche site işi yapanların çoğunluğu bu pastadan pay alırken niche site açanların çoğu ise eli boş dönmektedirler.

    Niche site hakkında yazılan makalelerin ortak özelliği ise site açmak isteyenleri ikna etmeye yönelik yazılmalarıdır.

    İşte bizim öncelikle üzerinde duracağımız konu budur.

    Niche siteyi temelinde anlamak için herhangi bir web sitesindeki veya forumdaki niche site ile ilgili yazıları okuyun ve bunların kaç tanesinin bilgi vermek dışında ürün hizmet sattığını inceleyin.

    Bir şeyi fark edeceksiniz, niche site hizmeti verenler aslında “niche” iş yapmaktadırlar. Bunu anladığımızda daha net göreceğiz ki;

    Niche site son kullanıcıya hitap eden sitedir

    Örneğin niche site açmak istediğimizde ilk olarak ne yapıyoruz;
    • Niche hakkında bilgi veren sitelere bakıyoruz
    • niche hakkında bilgi veren forum konularına bakıyoruz
    • Anahtar kelime, tema, eklenti gibi konuları olan forum profillerini inceliyoruz.
    • Niche site kurulumu, anahtar kelime satışı yapılan konuları, makale başlık üreten veya niche makale yazan konuları detaylı inceliyoruz.
    • Son adımda bir veya daha çok kişiden hizmet alıyor veya yeteri bilgimizin olduğunu düşünüp kendimiz yapıyoruz.
    İşte yukarıdaki maddeler niche site açmanın ana kuralları ve tanımıdır.

    Niche site demek, son kullanıcının bir ürün veya hizmet alma ihtiyacını karşılayan site demektir.

    Niche site o işi daha az yapanın bulunduğu, son kullanıcıya hitap eden ve satın almaya yönlendiren ikna edici, açıklamalı makaleleri olan sitedir. Amaç ziyaretçiyi reklama tıklatmak veya ürünü satın almasını sağlamaktır.

    Ülkemizde niche siteler genelde Adsense reklamlarına odaklıdır. Bu işin zor olan kısmıdır. Yurt dışında ise niche siteler genelde satış ortaklığına yönelen sitelerdir.

    Ülkemizde niche sitelere en iyi örnek tek yaprak sitelerdir. Tek bir sayfada sadece 1 ürün satışına yönelik hazırlanmış siteler niche sitelerdir. Bu tür sitelere tek ürün satış sitesi veya landing page denilmektedir.

    Örnek demo siteyi buradan inceleyebilirsiniz.

    Ülkemizde niche sitelere bir örnekte iş ve hizmet sitelerini verebiliriz. Web tasarım, yazılım, seo, özel ders gibi siteler niche sitelerdir.

    Niche site işine yeni başlayanların genelde ilk yöneldikleri alan Adsense reklamları ile kazanç sağlayan sitelerdir. Ancak niche sektöründe istisnalar hariç en az kazandıran site türüdür Adsense siteleri.

    Konumuzun ortalarında niche sitenin son kullanıcıya hitap ettiğini söylemiştik. Google'a reklam veren son kullanıcı odaklı reklamların büyük çoğunluğu arama ağı için verilen reklamlardır. Bu tür reklamlar genelde geri dönüşüm odaklı çalışırlar. Site içinde görsel reklam veren güzel kategoriler, alt kelimeler bulmak zor bir iştir ve her geçen gün rekabet daha da artmaktadır.

    Eğer Adsense reklamlarına yönelik niche site açmak istiyorsanız yapmanız gereken iki önemli kural şudur.

    1- Dönüşümü olan anahtar kelime grubu belirlemek
    2 - kelime de site içinde reklam olup olmadığını kontrol etmek.

    Bu reklam kontrolünü açmak istediğiniz anahtar kelimede, anahtar kelimenizin lokasyonu baz alınarak ilgili sitelere gizli sekmeden girip bir süre araştırma yapmak ve anahtar kelimeye uygun reklam çıkıp çıkmadığını kontrol etmektir. Dikkat edeceğiniz gibi bu paragrafta önemli bir kelime daha kullandık. Lokasyon.

    İyi getirisi olan kelimeler lokasyon bazlı kelimelerdir. Belirli kitle ve bölgeye hitap eden kelimelerdir. Kabaca örnek olarak “Ankara diş hekimi” veya “Ankara implant fiyatları” diyebiliriz. Bu kelimeleri arayanlar Ankara ve yakın illerde ikamet eden ve diş sorunu olup çözüm arayan kişiler olacaktır. Ankara’da diş sağlığı hizmeti veren doktor ve klinikler ise öncelikle yerel reklam vereceklerdir.

    *Bu anlatım, hazırlığını devam ettiğim eğitim seti içerisinden alınmıştır. konu linki verilerek kendi sitenizde paylaşabilirsiniz.
  • 21-09-2021, 11:28:53
    #2
    Browland adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
    Niche Site Nedir?

    Eğer Adsense reklamlarına yönelik niche site açmak istiyorsanız yapmanız gereken iki önemli kural şudur.


    1- Dönüşümü olan anahtar kelime grubu belirlemek
    2 - kelime de site içinde reklam olup olmadığını kontrol etmek.


    *Bu anlatım, hazırlığını devam ettiğim eğitim seti içerisinden alınmıştır. konu linki verilerek kendi sitenizde paylaşabilirsiniz.

    Bulduğumuz bir kelimede yukarıdaki iki maddenin kontrolünü nasıl sağlayabiliriz acaba?
  • 21-09-2021, 11:43:23
    #3
    kesicilker adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
    Bulduğumuz bir kelimede yukarıdaki iki maddenin kontrolünü nasıl sağlayabiliriz acaba?
    Bu konuya eğitim setimde "para kazandıracak kelimeleri bulmak" isimli dökümanda değineceğim. O yüzden burada yazmam doğru değil.

    Ancak size daha basit bir yöntemden bahsedeyim. İnanın sadece bu yöntemle bile zahmetsizce çok güzel para kazanabilirsiniz.

    Niche kelimeler yerel bazlı kelimelerdir. Araması olan ama işi yapan sayısı az olan ürün veya hizmet buluyorsunuz. (örnekle açıklayacağım) Sonra bu kelimede yapacağınız 2 şey var.

    1. web sitesi kurmak (kurumsal)
    2. Google benim işletmem ile harita kaydı açmak

    Gelelim örneğe;

    Anahtar kelimemiz "bolu araç çekici" olacak. Bu kelimede aşağıdaki alan adını alıyorsunuz.


    Bu alan adına kurumsal bir site kuruyorsunuz. Google benim işletmem ile harita kaydı yapıp seo alt yapısını oluşturuyorsunuz.
    Sitenizin blog kısmına araç çekici ile ilgili seo uyumlu makaleler ekliyorsunuz.

    Boludaki araç çekici firmaları ile anlaşıyorsunuz. Adres, telefon bilgileri v.b. (iki türlü anlaşma yaparsınız, iş bazlı veya aylık kiralama)

    Aramalardan ve harita kaydından gelen aramaları anlaşma yaptığınız kişilere yönlendiriyorsunuz.

    Temiz para

    işte niche budur.