• 28-03-2021, 17:21:13
  #1
  Merhabalar arkadaşlar;
  Uzun bir aradan sonra toplamda 5 saat süren yeni bir yazı yazdım.
  Yazının konusu : 16 Adımda Google Benim İşletmem Optimizasyonu
  Yazı hakkında görüşlerinizi beklemekteyim

  Yazı kaynağı için @Limonat; a teşekkürler.
  @muratback; 'in verdiği bilgiler çok iyi, faydanılmalı kesinlikle => Tıkla

  Google My Business (Google Benim İşletmem) Optimizasyonu
  Google Benim İşletmem hesabınızı optimize etmek için aşağıda listelediğimiz maddeleri uygulayabilirsiniz. Bu maddeleri uygulayarak özellikle yerel aramalarda üst sıralarda yer alabilirsiniz. Yerel aramaları en çok etkileyen faktörlerin başında gelen Google My Business hesabınız güçlü olduğunda sektörünüzdeki rekabetten aslan payını kapabilirsiniz. Konu ile ilgili detaylı bilgi almak için Genel ve Yerel Sıralamaları Hangi Faktörler Etkiliyor? başlıklı yazıyı incelemenizi öneririz. MOZ’un yaptığı bu araştırmaya göre yerel aramaları en çok etkileyen %51 oranıyla Google Benim İşletmem profilinizin gücüdür.
  Önemli Not : İşletmenizin Google Benim İşletmem’deki mükerrer profillerini kontrol etmeniz ve eğer varsa bunların sahipliğini almanız gerekmektedir. İşletmeniz için tek bir profil olmalı ve bunun sahipliği sizde olmalıdır.

  İşletmede listelenen minimum ayrıntılar var mı?
  Google My Business (Google Benim İşletmem = GMB) hesabınızda ilk dikkat edeceğiz; işletmeniz ile alakalı minimum bilgiler var mı? Bu bilgiler adres, telefon ve konumdur. Bu bilgileri Google My Business hesabınıza mutlaka girmek zorundasınız.
  • GMB profilinizde adresiniz yeterince açık olmalıdır. Çok uzun olmamasına ve doğru olmasına özen gösterin.
  • Telefon numaranızı ise mümkünse aralıklı (boşluklu) olarak girişini yapmanız gerekmektedir. (Örnek : 05xx xxx xx xx) Telefon numaranızı eklemek çok önemlidir, günümüzde hap bilginin değeri çok fazla olduğu için işletmenize ilgi duyan kişilerin bir an önce sizlerle iletişime geçmesi için işletmenizin telefon numarasının profilinize mutlaka eklenmesi gerekmektedir.
  • Çok dikkat edilecek bir diğer husus ise konumdur. Konumu işaretlerken mümkünse işletmenizin giriş kapısına GMB iğnesini koymanızdır. Yerleşim yoğunluğu fazla olan yerlerde konumun doğru işaretlenmemesi sorunlara yol açabilmektedir.  İşletmenizin adını en doğru şekilde belirleyin
  İşletmenizin adını Google My Business profilinize tam ve doğru şekilde girilmesi gerekmektedir. İşletmenizin adı Google My Business profilinizdeki verilerin en önemli kısmıdır. Aşağıdaki görselde Google Benim İşletmem profilindeki verilerin önem sırasını görebilirsiniz.
  Önemli not : Profilinizdeki adınıza yaptığınız ana iş (dolayısıyla en önemli anahtar kelimeniz) ile alakalı küçük ve görüntü kirliliği yaratmayacak bir metin ekleyebilirsiniz.  İşletmeniz doğru kategoride mi?
  Çok dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise işletmenize uygun olan işletme kategorisini seçmenizdir. Google My Business profilinizdeki listelenen kategoriler her zaman işletmenize uygun olmayabilir. Bu durumda işletmeniz ile alakalı en yakın kategoriyi seçebilirsiniz. Doğru kategoriyi seçerek rakiplerinizin listelendiği aramalarda alt sıralarda da olsa listelenme ihtimaliniz olacaktır.

  İşletmenizin minimum 5 incelemesi var mı?
  Google My Business’daki işletme profilinizdeki incelemeler (yorumlar) ve puanlamalar önemlidir. İşletmeniz ile alakalı en az 5 adet yorum veya puan olmasına dikkat etmelisiniz. Bu şekilde işletmeniz ile karşılaşan hedef kitleniz aklındaki sorulara yanıt bulacak ve hedef kitlenizin müşteriye dönüşme oranı az da olsa artacaktır.

  Yorumlar (incelemeler) bölümünde ziyaretçilerinizin yapmış olduğu pozitif/negatif yorumların tamamını yanıtlamalısınız. Yorumlara yanıt vermemek müşterilerinizi ciddiye almadığınızı gösterebilir. Negatif yorum ve düşük puanlama veren ziyaretçinizin sorununa çözüm bularak bu dezavantajı avantaja çevirebilirsiniz. (Sorunu çözülen ziyaretçinize yorumunu düzenlemesini isteyebilirsiniz.)

  İşletmenizin 4.4 ve üzerinde yüksek notu var mı?
  İşletmenizdeki yorum ve puanlamaların önemli olduğunu bir üst maddede belirtmiştik. İşletmeniz hakkında görüş bildirenlerin verdiği puanlamaların 4.4 ve üzeri olması önemlidir.  Önemli notlar :
  • Google My Business profilinizdeki puanlamaları herhangi illegal bir yöntemle yapmamanız önerilir.
  • Google My Business profilinize eğer SEO çalışması yaptıysanız puanlamalar düşük olsa bile işletme profilinizi kapatıp yeni bir hesap açmanız önerilmez. Bunun yerine işletmeniz hakkında düşünceleri olumlu olan müşterilerinizden yorum ve puanlama yapmasını isteyebilirsiniz.
  • Google My Business profilinizdeki olumsuz yorum ve puanlamaları ırkçı, nefret ve hakaret söylemleri harici yok edemezsiniz.

  İşletmenizi Google My Business hesabında fotoğrafları var mı?
  Hedef kitleniz işletmenizin dış görünüşünün fotoğraflarını, çalışanlarınızın fotoğraflarını, ürünlerinizin ya da hizmetlerinizin fotoğraflarını merak edecektir. Bu anlamda Google My Business’daki fotoğraflar bölümünün en etkin şekilde kullanılmasını öneriyoruz. Fotoğraf eklerken mümkün olduğu kadar çözünürlüğü yüksek ve işletmenize negatif etki yaratmayacak fotoğrafları ekleyebilirsiniz.

  Önemli Not : Özellikle işletmenizi ziyaret eden ya da ilgi duyan kişilerin eklediği fotoğrafları iyi şekilde analiz etmenizi öneriyoruz. Bu kişilerin bazen işletmeniz ile alakalı eklediği fotoğraflar işletmenize negatif etki yaratabiliyor.

  İşletmeniz Facebook Places (Facebook Yerler) dizininde mevcut mu?
  Ülkemizde kullanım oranları son yıllarda düşmesine rağmen hala büyük bir kitlesi olan Facebook’taki “Facebook Places” dizininde yer alması rakiplerinizden bir adım önde olmanızı sağlayacaktır.
  Facebook Places nedir?
  Facebook yapmış olduğu yeniliklerle bir türlü beklentileri karşılayamazken bu defa iddialı bir yenilik ile geliyor. Bu yeniliğin adı ise “Facebook Places”…
  “Facebook Places” hizmetinin bir kaç temel amacı var. Birincisi kullanıcıların fotoğraflarını etiketlemelerini sağlıyor. İkincisi ise kullanıcılar gittikleri mekanları bildirmelerini sağlıyor. Üçüncüsü ise çevredeki etkinlikliklerden haberdar olmasını sağlıyor. Bu uygulamanın hayata geçmesi ise iPhone uygulamasının çıkışı ve “Facebook Touch” internet sitesinin açılışıyla başlayacak.
  Kullanıcıların bulundukları yerlerini çevrelerine haber vermesini, o anda yakınlarında bulunan arkadaşlarını keşfetmesini ve çevrede ne tür etkinlikler olduğundan haberdar olmasını sağlayan bu uygulama beklentileri karşılayacak türden.
  Facebook Places hizmeti ile akıllı cep telefonu kullanıcıları Facebook üzerinden kim, nerede, ne yapıyor anlayabilecek. En basitinden bir örnek vermek gerekirse; bir partide cep telefonuyla fotoğraf çektikten sonra facebook hesabınıza yüklediğinizde ve fotoğraftaki insanları etiketlediğinizde, o insanların da Facebook Places üzerinden hangi mekanda oldukları görülebiliyor. Çok güzel bir uygulama olarak görülen Facebook Places uygulamasını sadece kendi listenizde bulunan arkadaşlarınız için kullanabileceksiniz.


  İşletmenizin zengin sonuçları (Rich Snippets) var mı?
  Zengin sonuçların son dönemde önemli bir SEO metriği olduğu Google mühendisleri tarafından sıkça dile getiriliyor. İşletmenizin SERP’te zengin sonuçlarının olması hedef kitlenizin işletmenizle alakalı daha fazla bilgi sahibi olmasını sağlayacaktır.

  Zengin sonuçlar (rich snippets) nedir?
  Zengin sonuçlar (rich snippets), arama yaptığımız zaman çıkan sonuçların yan tarafında sonuçlar ile ilgili ek bilgileri içeren bölümlerdir. SEO bakımından diğer sonuçlardan farklı olarak “yıldız ve yorum” gibi bölümlerin daha fazla dikkat çekmesi ve tıklama oranlarının (TO) yüksek olmasıdır.

  Çalışma saatleri doğru mu?
  İşletmenizin çalışma saatlerinin Google My Business’ta doğru şekilde listelenmesi gerekmektedir. Yapılan en büyük hatalardan birisi de işletmenin 7 gün 24 saat açık olacak şekilde çalışma saatlerinin girilmesidir. İşletmenizin özel günlerde ve tatillerde çalışma saatlerinin de “Diğer çalışma saatleri” bölümünden girişinin yapılması gerekmektedir.

  Önemli not : İşletmeniz gerçekten 7 gün 24 saat açık ise bu şekilde işaretleyebilirsiniz.

  Mesaj özelliğini kullanmak
  Google Benim İşletmem hesabınızda mesajlaşma özelliğini kullanmak elbette önemlidir fakat zamanınız yoksa ya da ziyaretçilerinizin sorularına hızlı bir şekilde yanıt veremeyecek durumdaysanız “Mesajlaşma” bölümünün açık olması size negatif yansıyacaktır. Bu bölümü aktif olarak kullanıyorsanız ziyaretçilerinizin sorularına hızlı yanıtlar vermeye özen göstermelisiniz. Mesajlaşma özelliği çok dikkat ederek kullanılması gereken bir özellik.  Hizmet bölgeleri doğru mu?
  İşletmenizin hizmet verdiği bölgeleri doğru şekilde Google My Business hesabınıza girilmesi çok önemlidir. Hizmet vermediğiniz bölgeleri işaretlediğiniz takdirde Google algoritmaları bunları tespit edecek ve işletme profilinizi cezalandıracaktır.
  Önemli not : Kesinlikle Google’a yanlış bilgi vermekten kaçınmalıyız. Google algoritmaları bizlerden daha zeki ve bunları tespit edecek algoritmalara sahip…

  Kısa ad edinin
  Google Benim İşletmem profilinizdeki “Profil Kısa Adı” bölümünden kısa ad alabilirsiniz. Bu şekilde işletmeniz ile ilgilinen kişilerle kolay bir şekilde bağlantı paylaşımı yapabilirsiniz.


  Olmazsa olmaz : “İşletme hakkında”
  Bu bölümü kesinlikle doldurmalısınız. Mümkünse spam riski oluşturmayacak şekilde hedeflediğiniz anahtar kelimeleri içerik içine yerleştirebilirsiniz.  Websitenizin SSL sertifikası var mı?
  Her ne kadar Google My Business optimizasyonu ile ilgili olmasa da endirekt olarak Google My Business profilinizin güçlenmesinde büyük önem taşımaktadır. Websitenizin SSL sertifikasına uygun şekilde yapılandırılması ve 301 yönlendirme ile tüm etki alanlarının tek bir etki alanına yönlendirilmesi gerekmektedir.
  .htaccess 301 yönlendirmeleriyle ilgili detaylı bilgi almak istiyorsanız “Tüm detaylarıyla .htaccess ile 301 yönlendirme” yazımızı inceleyebilirsiniz.

  İşletmenizin Yelp sayfası var mı?
  Yelp ülkemizde her ne kadar kullanım oranı az olsa da özellikle Amerika’da son derece yüksek kullanım oranlarına sahip bir sitedir. Yelp ile ilgili bilgi almak için Yelp nedir? sayfasını inceleyebilirsiniz. Her ne kadar Yelp ülkemizde fazla kullanım oranlarına sahip olmasa da işletmenizin Yelp profilinin olması rakiplerinizden bir adım önde olmanızı sağlayacaktır.

  Önemli Not : Yelp profilinizin etkisi çok azdır. Yukarıdaki listelediklerimizi tamamını yaptıktan sonra Yelp profilinizi oluşturmanız tavsiye edilmektedir.

  Ekstra Google Benim İşletmem İpuçları
  • Müşterilerinizin sizleri ziyaret ederken mümkünse Google Benim İşletmem profilinizi paylaşıp yol tarifi ile gelmesi ekstra katkı sağlayacaktır. (Not : Kesin bir bilgi değildir, tartışmalı bir konudur.)
  • Yapacağınız backlink inşaası çalışmalarında Google Benim İşletmem profilinizin linkini ya da harita embed kodunu ekleyebilirsiniz. (Not : Kesin bir bilgi değildir, tartışmalı bir konudur.)
  Sonuç
  Genel olarak Google My Business profilinizin optimizasyonunu yaparken dikkat etmeniz gereken tek şey “hedef kitlenize doğru, güncel bilgiler vermek ve Google My Business profilinizdeki tüm alanları ziyaretçiye fayda sağlayacak şekilde doldurmak” olacaktır.

  Umarım Google My Business hesabınızın optimizasyonu anlattığımız yazımızı beğenmişsinizdir. Konu hakkında eksik gördüğünüz noktaları ve görüşlerinizi bizimle paylaşmanız bizleri mutlu edecektir.

  Kaynak : 16 Adımda Google Benim İşletmem Optimizasyonu
 • smm panel
 • 28-03-2021, 17:31:38
  #5
  teşekkürler yararlı içerik. rekabet olmayan sektörde bi tanıdığın sıralamasını 15'den 2'ye çektim. 1 Olan işletmeden yorum ve fotoğraf açısından her türlü üstünüz. bi türlü birinci olamadık ne yapabiliriz
 • 28-03-2021, 17:34:19
  #6
  Forum üzerinde biri bu yazının resmini paylaşmıştı sanırım ondan resmi kendinize göre çevirip türkçe olarak yayınlamışsınız. Çünkü resimdeki yazıların ingilizcelerinin türkçelerini yazmışsınız. Forumda bulursam buraya paylaşıcam
  Evet buradaki arkadaş belirtmiş sizde Yeni yazım diye yazmışssınız.
  @Limonat; kusura bakmayın etikletim sizi ama.
 • 28-03-2021, 17:38:42
  #7
  wam adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  teşekkürler yararlı içerik. rekabet olmayan sektörde bi tanıdığın sıralamasını 15'den 2'ye çektim. 1 Olan işletmeden yorum ve fotoğraf açısından her türlü üstünüz. bi türlü birinci olamadık ne yapabiliriz
  Normal web sonuçları site kalitesi, içeriği ve dış bağlantılarının güçlü olmasıyla yakından alakalı fakat harita sonuçları konum ile direkt alakalı.
  Bazı durumlarda sıralama almanız elbette çok zor... Örnek : İşletmeniz İstanbul'da, İstanbul'da hizmet veriyor, Konya'dan yapılan aramada elbette çıkmaz

  Sizin çalışma yaptığınız GMB profilini detaylı incelemek lazım, belki de hiç düşünemediğiniz bir yerde hata mevcut olabilir

  SEO = Sabır eşitliğini de unutmamak lazım. Bazen yaptığınız çalışmaların sonuçlarını alabilmek için uzuuuun bir süre beklemek gerekebiliyor.
 • 28-03-2021, 17:39:39
  #8
  Nookta adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Forum üzerinde biri bu yazının resmini paylaşmıştı sanırım ondan resmi kendinize göre çevirip türkçe olarak yayınlamışsınız. Çünkü resimdeki yazıların ingilizcelerinin türkçelerini yazmışsınız. Forumda bulursam buraya paylaşıcam
  Evet buradaki arkadaş belirtmiş sizde Yeni yazım diye yazmışssınız.
  @Limonat; kusura bakmayın etikletim sizi ama.
  Evet hocam. Aynen.
  Hatta sonradan arama yaptım sizin yazdığınız konuyu bulamamıştım.
  İlk mesaja ekliyorum şimdi
 • 28-03-2021, 17:41:16
  #9
  staticiation adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Evet hocam. Aynen.
  Hatta sonradan arama yaptım sizin yazdığınız konuyu bulamamıştım.
  İlk mesaja ekliyorum şimdi
  Konuyu baltalamıyorum yanlış anlama Türkçe yazman ayrı bir güzellik katmış. İçine birde bir kaç ek eklemişsin. Tuzu biberi olmuş. Sabitlenecek konulardan bence.