• 02-12-2023, 17:49:14
  #1
  MCL Yani Marmara Kredi Döngüleri, bir diğer adıyla Marmara Coin Marmara Üniversitesinde bir grup öğretim ve araştırma görevlisinin öncülüğünde ortaya çıkıyor. 2016 yılında başlayan bu projenin tamamlanması ve piyasa sürülmesi 2020 yılını buluyor. Çalışma, açık inovasyon laboratuvarında vadeli çekler ve senetlerin dijitalleştirilmesi üzerine kuruluyor. Yani reel piyasada, tacir, ensaf ve hizmet satıcılarının alım satımlarda kullanabilecekleri bir cripto para üretmek. Bu noktada net bir şekilde belirteyim ki alt yapısı bakımından çok güçlü ve hatta benzersiz bir proje.

  MCL'nin en temel özelliği vadeli çeklere benzemesi.. Belli bir vadeye kadar yazılan çekler, o tarihten önce açılmaz. Örneğin 6 aylık çek yaptınız. Bu çek, alıcının cüzdanında görünür ama çözülmez. Çekler başka bir cüzdana ödeme olarak gönderilebilir. Vadesi dolunca, nakit coin olarak cüzdanda görülür ve cüzdan sahibi istediği gibi kullanır yada takas yapar.. Bu süre zarfında çeki keşide eden (çek sahibi) yada ödemeyi alan, bu süreçte staking yapmış olur ve bu süre zarfında kazım yapar. Basit bir özetle; Marmara Coin, vadeli çek ile staking yapıyor.

  Kazımlarda coin bulma ihtimali staking %70, mining %30. Staking de kendi içinde 2 kısma ayrılıyor. Biri az önce anlattığım vadeli çek, diğeri çek yapmadan kilitleme şeklinde. Bu yöntemde (vadesiz, vade beklemeden) anlık kilit açabiliyorsunuz. Çek yapılarak coin bulma ihtimali yaklaşık %75 iken, direkt kilitleme ile yapılan staking'de %25. (Oranlar yaklaşık verilmiştir). Çek ile yapılan stakingin en büyük avantajı bulunan coinlerin alıcı ve satıca pay edilmesi.

  Şu an piyasada ilk çıktığı günden bu yana 6 milyon MCL bulunuyor. Bu mikarın %44'ü çek olarak dolaşımda. Çek yapamdan staking yapılan oran %33. Normal MCL miktarı ise %21. İlk çıktığı günden bugüne tüm istatistikleri buradan inceleyebilirsiniz.

  Peki herkes MCL üretebilir mi?

  Evet. Bu oldukça basit. Öncelikle mining mi, staking mi yapacaksınız buna karar vermelisiniz. Mining yapacaksanız işlemcisi çok sağlam olması gerekiyor. Staking yapacaksanız bir miktar MCL satın alıp vadeli çek yapmanız gerekiyor. Bunun için yeni nesil i3 işlemcili bir mini pc yeterli oluyor.

  Staking yada mining yapmak için kodlama bilmeniz şart değil. Arayüzü oldukça basit olan Marmara Connector ile bu işlemleri yapabiliyorsunuz. Windows yada linux versiyonlarını buradan indirebilirsiniz.

  Vadeli Çeki Kiminle Yapacağım?

  Bir ürün yada hizmet satın alarak, ödemeyi vadeli çek ile yapabilirsiniz. Fakat ödeme yapacak bir kişi bulamadığınız taktirde, bir arkadaşınız ile karşılıklı çekler yazabilirsiniz.  MCL takası yapabileceğiniz piyasalar:


  Nonkyc
  Xeggex
  Kriptrade

  Ayrıca Komodo tarafından geliştirilen merkezsiz takas ve wallet uygulamasını da kullanabilirsiniz.


  Bilgi ve Destek Alabileceğiniz Topluluk Kanalları

  Discort kanalı burada.
  Telegram kanalı burada.


  MCL ile sıfır komisyonla ticaret yapabileceğiniz mobil uygulamalar:

  iphone
  android

  SONUÇ

  Henüz MCL, gerek Türkiye piyasalarında ve gerekse uluslararası piyasalarda popüler değil. Fakat bu alt yapı ve donanımla yakın gelecekte etkili yükselişini hepimiz göreceğiz. Umarım bir gün r10'da kendi coinimiz olan MCL ile ticaret yapabiliriz. Böylece hem ticaret yapar ve hem coin kazarız.

  Daha Fazlası İçin Bilgi Kaynakları

  Marmara Coin hakkında detaylı bilgi burada..
  Marmara Coin ile ilgili makaleler burada.

  Alıntı
  MCL, dünyadaki reel öğeler için çalışan ilk DeFi'dir, aynı zamanda insanların yüzyıllardır kullandığı bir sistemi blok zincirine geçirir. İlk sürümü neyin mümkün olduğunu gösterirken, ikinci sürüm piyasaya sürüldüğünde popülaritesini artıracaktır.James LEE jl777 • KomodoPlatform Kurucusu
  Alıntı
  Marmara Kredi Döngüleri (MCL), dünyada reel ekonomide çalışmak üzere tasarlanmış ilk ve tek Merkezi Olmayan Finans (DeFi) sistemidir. Sistem, alışverişte nait yerine kredi döngüleri kullanan alıcıları ve satıcıları ödüllendirir.
  Prof.Dr.Gültekin ÇETİNER • MCL Kurucusu
 • 02-12-2023, 18:03:06
  #2
  Bilira coin Türk'lere ait değil mi?
 • 15-12-2023, 17:26:56
  #3
  Efqa adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Bilira coin Türk'lere ait değil mi?
  Bilira coin değil diye biliyorum. Coin olabilmesi için herkesin kazım yapabilmesi lazım. Mesela MCL kazımı yapabiliyorum. Günlük 500-1000 arasında buluyorum. Bilira coinse eğer bilira zincirini kurup nasıl üretebilirim?
 • 14-03-2024, 16:50:25
  #4
  MCL yeni bir piyasaya daha çıktı. İçeriği güncelledim.