Sevgili üyeler öncelikle merhaba;
Sinyal hizmetimin bot kısmını oluşturan 3commas.io sitesi ile alakalı dönem dönem bilgilendirme yazıları hazırlıyorum. Umarım faydalanan ve kullanan kişiler vardır. Bugün son eklenen özelliklerden Trailing Stop Loss yani İzleyen ( Takip eden de denebilir) Zarar Durdur özelliğini anlatmaya çalışacağım.

Stop Loss ya da Zarar Durur özelliği bilmeyen kişiler için anlatmak gerekirse aldığınız bir coinin aniden düşüşe geçmesi durumunda bir el freni görevi gören ve az zarar ederek elden çıkarmanıza yarayan bir özelliktir. İşte burada 3commas bu özelliği daha iyi hale getirmek adına Kazançlı olan bir işlemde stop seviyesini de ayarlanan düzeyde geriden takip eden bir ayar geliştirmiş. Bu ayara da Trailing Stop Loss ya da İzleyen ( Takip eden de denebilir) Zarar Durdur demiş.

Not: Burada dikkatli olunması gereken takip mesafesini çok küçük bırakırsanız küçük dalgalanmalarda hemen satar ve daha yüksek kar elde etme şansınız varken işleminizi kapatmış olursunuz.

Ben bu özelliği Smart Trade özelliği ile manuel işlemlerde kullandım gayet iyi fakat botlarımda stop loss kullanmadığım için bir yorum yapamıyorum.

Bu ayar nasıl yapılır ?

Smart Trade işlemlerinde önce Stop Loss kısmını aktif ediyor ve sonrasında Trailing Stop Loass aktif edilir.DCA Botlarda da aynı yol izelenebilir fakat dediğim gibi ben manuel işlemlerde kullanılmasını tavsiye ederim fakat tercih tabii ki sizin. DCA botlardaki ayar görselini aşağıda görebilirsiniz.Yapacağınız ayar sadece bu kadar. Ayarlanan seviyeye geldiğinde stop loss takibe başlar ve fiyat yükseldikçe bu seviyeyi ayarlanan mesafeden takip eder.

Bu ayarın bize ne şekilde fayda sağlayabileceğini bir GIF ile görmek isterseniz aşağıda görebilirsiniz.Umarım bir çok kişinin faydalanacağı bir bilgi yazısı olmuştur. Sorularınızı konu altında iletirseniz bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışırım iyi forumlar dilerim.