• 01-02-2023, 14:31:30
  #1
  Merkezi borsalar üzerinde fiyatı belirleyen iki faktör var; spot emirleri ve futures emirleri. Tabii bu emirlerin açılmasında da başka faktörler var, manipülasyonlar vs. ama konumuz bu değil.

  Borsalar üzerinde her saniye yüzlerce vadeli işlem emri açılıyor, açılan emirler çoğu zaman fiyata etki etmiyor fakat yüksek hacimde olan işlemler fiyatı ciddi oranlarda etkileyebiliyor. Ben elimdeki sistem ile açılan tüm vadeli işlemlerini çekiyorum ama bunları bir şekilde filtrelemem lazım, açılan bir long veya short işleminin coin üzerinde bir etki yaratıp yaratmayacağını nasıl tahmin edebilirim? bunu kesin olarak bilmek imkansız tabii ama tahmin yapılabiliyor olmalı.

  24 saatlik işlem hacmi ile 24 saatlik fiyat değişimi arasında bir oran/orantı kurup bu oran/orantıya bir şekilde açık işlemlerin (long veya short) oranını da dahil ettikten sonra o veriyi de son olarak elimdeki işlemin hacmi ile işlemem gerekiyor tarzı bir düşüncem var ama nereye çarpma nereye bölme koyulacak hangi veriler nasıl işe yarayacak tam olarak bulamadım.

  Fikri olan var mı?
 • 01-02-2023, 22:27:09
  #2
  Whalehunter tarzı sitelerle bu para akışlarını takip ederek kaldıraç girenler var. Tabii manuel işlem. Youtube üzerinde siteye dair videolar var inceleyebilirsiniz.
 • 06-02-2023, 12:10:12
  #3
  up.