Bu yatırım tavsiyesi değildir, sadece kendi fikrim.

Gözlemlediğim kadarıyla şu ana kadar yapılan en yaygın hata bir sonraki trendi öngörmeye çalışmak veya önceki trendlerin tekrar gündemde olacağını düşünmektir.

2019-2020 yılında DeFi, oracle ve gizlilik odaklı coinlerle kandırdılar insanları, 2020-2021 yılında NFT ve metaverse projeleri ile kandırdılar (hepsinde de insanların bitcoinlerini ele geçirdiler). Şu anda NFT ve metaverse projelerinin coinlerinin dip seviyelerde olmasının bir sebebi var - bu trendlerin artık eskimiş olabileceği gerçeği. Ancak şu anda, ben de dahil (geçen ay vazgeçtim artık) birçok insan bu ölü projelerin (veya artık yükselmesi sınırlı olan projelerin) coinlerine yatırım yaparken bazı milyarder ve manipülatör balinalar DeFi platformlarını tekrar gündeme getirmeye çalışıyorlar, muhtemelen birkaç ay önce dipten topladılar ve artık şişirmeye çalışıyorlar iyice. Ancak nedense %90'dan fazla değer kaybetmiş metaverse projelerinin coinleri piyasa yükselirken çok az yükseliyor, düşerken şiddetle düşmeye devam ediyor.

Dikkatli olun arkadaşlar, boğa piyasası geldiğinde elinizdeki coinlerin maksimum %20 yükseldiğini görmek hayal kırıklığına uğramanıza ve kendinizi dünyanın en şanssız insanı gibi hissetmenize sebep olabilir. Piyasayı kimse tahmin edemez, ancak bu manipülatörlerin kurbanı olmaktan kaçınmak gayet mümkün. Örneğin, Ethereum merge'inden sonra ETC'nin yükselişinin sınırlı olacağını önceden tahmin etmek gayet kolaydı, çünkü talebi madenciler belirleyemez.