R10 Blog Sayfası için yazmıştım Onaylanmamış. Neden onaylanmadı bilmiyorum. En azından bilgi boşa gitmesin

Funding Fee Nedir?
Çok basit bir tanım ile fonlama oranı diyebiliriz. Yani short ve long olarak bilinen işlem modellerinde bir çok fazla işlem açılan tarafın az tarafa fonlama taşıma masrafı ödemesi olarak özetleyebiliriz. Funding fee oranları piyasanın short ve long dengesi üzerinden ortaya çıkmaktadır. Long-Short tarafında açılan pozların miktarlarının 0 değerleri üzerinden oranlama ile 1000’e bölünmesi ile yaklaşık oranlar çıkmaktadır. Bu yazımızda anlatmak istediğimiz bu oranı nasıl bulmak değildir. Zaten bu oranı kendiniz tespit etmenizin çok fazla faydası olmayacaktır. Ama çıkan oranların piyasa hakkında yön tahmini vermeye yardımcı olduğunu unutmamak gerekiyor.
Not: Sadece Funding fee takibi yaparak işlem açmak sizleri çok büyük zararlara uğratabileceğini asla unutmayınız.
Neden Funding Fee Takip Etmeliyiz?
Genellikle artışta olan bir paritede eğer destek noktasına geliniyorsa ve bu seviyelerde short funding fee artıyorsa long işlemleri çok arttığını gösteriyor ve piyasada alıcıların güçlendiğini gösteriyor. Tabi kaldıraçlı piyasada sahte hareketler çok olduğu için tam tersi durumlarda olabiliyor. Aynı durum direnç noktalarında da geçerliyor. Direnç seviyelerine yaklaştıktan longcuların aldığı fundig fee oranı artıyor. Bu durum da artık long açmak yerine short işlem kovalamak daha doğru olacaktır.
Paritenin long mu short mu güçlü olduğunu anlamak için ödenecek funding feelerin bu sebepten yakın takip edilmesi gerekiyor. Binance gibi büyük borsaların bu oranları gösterdiği sayfalar bulunmaktadır. Özellikle oranları çok yüksek paritelerde işlem yapmak mantıklı olmaktadır.
Funding Fee hakkında bir kaynak olarak aşağıdaki görseli incelemenizi tavsiye ediyorum. Bu grafik funding fee ve pozisyon yön tarafını göstermektedir. Alt çizgide yeşiller arttığında artık çok fazla longcu olduğunu ve piyasanın artık dirence geldiğini aynı şekilde kırmızı noktalar çok arttığında artık destek bölgesine geldiğimizi göstermektedir.