• 02-06-2022, 13:30:42
  #1
  R10 Blog Sayfası için yazmıştım Onaylanmamış. Neden onaylanmadı bilmiyorum. En azından bilgi boşa gitmesin

  Kripto Para Borsalarında AML Nedir?

  FATF gibi organizasyonların oluşturduğu kara para haklama ile mücadele kısmında merkezi borsaların yapması zorunlu olan bir düzenlemedir.
  Kara Para Haklamayı Önleme (AML) düzenlemesi ile yasa dışı olarak görülen paraların sisteme girişi yapmadan önce durdurulması sağlanmaktadır.

  Kısa Özet


  AML düzenlemeleri, yasa dışı fonların aklanmasını engellemeyi amaçlar. FATF gibi çok uluslu organizasyonlar ve ulusal hükumetler kara para aklama faaliyetlerine karşı yasalar çıkarmıştır.
  Para aklama, "kara" parayı alır ve temiz para haline getirir. Bunu yapmak için fonların kaynağı gizlenebilir, kara paralar meşru işlemlerle bir araya getirilebilir ya da fonlar yasal varlıklara yatırılabilir.

  AML Nedir?


  1990lı yılların başında kurulun FATF (Finansal Eylem Görev Gücü) tarafından oluşturulan kara para ile mücadele eylemlerine verilen isimdir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte yasa dışı yollardan yapılan gelir ve transfer çeşitliliğinin artmasından dolayı takip ve yakalama görevlerinin gelişmesi için kurulmuştur.

  AML ile KYC Farkı Nedir?


  Merkezi kripto para borsalarında işlem yapan kullanıcıların aşina olduğu terimler arasında KYC gelmektedir. KYC konusu özet olarak borsaların kullanıcıları tanımlaması için talep ettiği kimlik doğrulama sistemidir. KYC ile AML aynı konular değildir. Fakat AML konusu birçok mücadele kalemini kapsadığı için KYC adımı bir parça olarak görülmektedir.

  AML Önlemleri Nelerdir?

  1. Hesaplara fon giriş ve çıkışlarının takibi en önemli AML yöntemleri arasında yer almaktadır. Düşük ya da hiç hareket olmayan hesaplardan birden yüksek meblağ ile fon giriş çıkışları başladıysa AML önlemleri gereği borsanın bu işlemleri takip edip hesaba kısıtlama getirmesi önlemlerin ilk adımı olarak kabul edilmektedir.
  2. Çalıntı ya da Kayıp olarak tabir edilen kripto para cüzdanlarından borsadaki kullanıcı hesaplarına transfer gelmiş ise, AML önmlemleri gereği hesaplara dondurma yaparak daha fazla KYC bilgisi talep edilmektedir.
  Kripto Paralarda AML Düzenlemesi Doğru Mu?
  Merkeziyetsiz olarak ortaya çıkan kripto paralar yasa dışı yollarda kullanılan finansal enstrümanların başında gelmesinden dolayı AML düzenlemesi yapılması doğru bir karar olarak kabul görmektedir. Kripto para piyasasında yapılan işlemler geri döndürülmesi imkansız olmasından dolayı işlemlerin takibinin baştan yapılması gerektiğinden suçlularla mücade kapsamında AML unsurları kullanılması gerekmektedir.
  AML düzenlemeleri kripto para piyasalarında süre uzatan eylemler olarak görülüyor olsa da bu düzenlemelerin olması son kullanıcıları korumak için yapıldığını unutmamak gerekiyor.
  Not: Son kullanıcılar borsalarda işlem yapmak için güvenilir borsa terciki yaparken AML unsurlarına destek veren borsaları seçmeleri gerekmektedir.
 • 02-06-2022, 13:46:32
  #2
  İngilizce açılımı Anti Money Laundering