• 28-04-2022, 13:10:42
  #1
  Merhaba arkadaşlar herkese iyi günler dilerim. Daha önce edindiğim tecrübeler ve aldığım eğitimler neticesinde alım-satım için kullandığım strateji ve indikatörleri sizlerle paylaşmak istedim. faydalı olması dileğiyle .

  Kullandığım Platform: TradingView
  Kullandığım İndikatörler: Alpha Trend ; Kıvanç Özbilgiç , CakmaUstad RSI Stratejisi ; Hassonya , Diğer indikatör ile ilgili açıklamayı indikatörü anlatırken yapacağım.

  Grafikleri ve İndikatörleri 15 Dk. ve 1 Saatlik Periyotta Paylaşacağım. Konunun uzamaması için diğer zaman dilimlerini eklemiyorum . Siz de siz anlatılanlar karşısında kendiniz deneyebilirsiniz.
  İlk kısımda 15 Dk.'lık periyot için stratejileri ve indikatör kullanımını aktaracağım.

  Alpha Trend İndikatörü (Kıvanç Özbilgiç):

  Bu 15 Dk.'lık periyotta görmüş olduğumuz indikatör AlphaTrend, Kıvanç Özbilgiç tarafından kodlanmış bir indikatördür. Tradigview'de Göstergeler-İndikatörler kısmında - Topluluk Komut Dosyaları bölümünde- Popüler Başlıklar kısmında bulabilirsiniz. Yeni yayınlanmış olmasına rağmen 1. sırada yer almaktadır. Grafikte sadece AlphaTrend indikatörü ile birlikte dahi ne kadar sağlıklı veriler alındığını görebilirsiniz. Kıvanç Özbilgiç'i tanımayan varsa Youtube kanalına ve Twitter hesabına göz atarak yatırımcılar için ne kadar yararlı bilgiler paylaştığını görebilirler. İndikatör içerisindeki hesaplamalar dahilinde Buy ( Satın Al ) ve Sell ( Sat ) sinyalleri üretmektedir. Alış ve satış pozisyonlarınızı belirlerken bu indikatörden yararlanmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

  İndikatörün kullanımında; indikatörü yakın takipli bir destek olarak kullanabilirsiniz ve Alış - Satış sinyallerinden yaralanabilirsiniz. Bazı kısımlarda fiyatın indikatörün altına sarkmasına ve uzun süre burada kalmasına rağmen satış sinyali vermediğini ve fiyatın daha da yükseldiğini gözlemleyebilirsiniz.


  Cakma Üstad RSI Stratejisi (@CakmaUstad ve Hassonya) :


  Bu 15 Dk.'lık periyotta görmüş olduğumuz indikatör CakmaUstad RSI Stratejisi'dir. İndikatör fikri CakmaUstad kullanıcı adlı kişiye aittir. Gerçek adını bilmediğim için yazamıyorum. Twitter, Tradingview ve Youtube'da CakmaUstad olarak aratırsanız bulabilirsiniz. Kendi Youtube kanalında bu indikatörün kullanımı ile alakalı uzun uzun video çekmiş kendileri. Videoları izlemenizi ve Twitter'dan takip etmenizi öneririm. Twitter hesabından kendisi de güncel fikirlerini paylaşmaktadır. Twitter hesabını takip ederseniz analizlerinde ne kadar başarılı olduğunu kendiniz görebilirisiniz. İndikatörün stratejisi CakmaUstad'a ait olmasına rağmen indikatör Hassonya tarafından kodlanmıştır.

  İndikatörün kullanımında; RSI (22) ve EMA(66) indikatörlerinin kesişimleri kullanılmaktadır. Kesişimlerinden faydalanarak indikatörün yeşil olduğu kısımları alış ve kırmızı olduğu kısımları satış sinyali olarak kabul edebilirsiniz. Ayrıca grafikte belirttiğim gibi indikatörün oluşmuş tepelerinin grafikteki karşılıklarını kullanarak trend çizimi yapabilir ve indikatör ile fiyat grafiğindeki kırılımları takip ederek alış ve satış pozisyonlarına girebilirsiniz. Yine bu çekilen trendin destek olarak çalıştığını ve akabindeki yükselişi gözlemleyebilirsiniz. 15 Dk'lık grafiklerde de ne kadar güzel çalıştığını gözlemlemişsinizdir. İndikatör her zaman dilimi için uygundur. Satış Sinyali için diğer indikatörler ile beraber anlatacağım kısımda tekrar açıklama yapacağım.

  3. İndikatör :


  Tradigview'de kişilerin kendi kodladıkları ve paylaştıkları bir kısım var. Bu kısma genelde iki günde bir işe yarar indikatörler olup olmadığına bakıyorum. Bu indikatörü de orada bir kişi paylaşmıştı. Oldukça kullanışlı bir indikatör olduğunu düşündüm ve herkese açık olarak paylaşılan kaynak kodunu kaydetmiştim. Daha sonrasında yayınlayan kişi bu indikatörü yayından kaldırmıştı ve Tradingview'de bir daha bulamadım. Kaynak kodunun içerisindeki yazar olarak yazılan kısımdaki kişiye Tradingview üzerinden ulaşmaya çalıştım fakat kişi kendisinin olmadığını söyledi.. Dileyen kişilere özelden bu indikatörün kaynak kodlarını paylaşabilirim.

  Grafikte de göreceğiniz gibi indikatör alış ve satış stratejileri için mumları kırmızı, beyaz ve yeşile boyamaktadır. İndikatörün kullanımına dair herhangi bir rehber olmamasına rağmen kendi tecrübelerim neticesinde indikatörü sizlere anlatmaya çalışacağım. Beyaza boyanan mumlar kırmızı ve yeşil mumların ardından alış yönüne veya satış yönüne dönmek üzere olduğunu belirten mumlar. Sizlere tavsiye olarak şunu söyleyebilirim; beyaz mumlardan sonra göreceğiniz kırmızı ve yeşil mumlar için en azından her zaman dilimi için iki mum kapanışı görmenizi tavsiye ederim. Çünkü ilk kapanışı yaptıktan sonra bazı durumlarda ; alış yönüne doğruysa satış yönüne, satış yönüne doğruysa alış yönüne doğru dönebiliyor.

  Grafikte gösterilen çizgileri satış yönü için anlatacağım; tam tersini alış yönüne uyarlayabilirsiniz. Grafiğin sol tarafında gördüğünüz gibi gelen kırmızı mum ile satış sinyali üretilmiştir ve üzerindeki kırmızı çizgi stop sinyalidir. Daha önce işleme girmek için ikinci mum kapanışını görmelisiniz en azından demiştim. Altındaki sarı çizgiyi ise güvenli giriş olarak tanımlayabiliriz. Bu seviyenin altında da iki mum kapanışı satış sinyalinin kuvvetli olarak devam ettiğini gösterir. Bu seviyenin altındaki mavi çizgiler ise birinci ve ikinci hedeflerdir. Bu seviyenin altındaki stratejiyi diğer indikatörler ile beraber kombinleyerek işlemden çıkış aşamalarına karar verebilirsiniz.


  Şimdi bu üç indikatörü beraber anlatacağım ve grafik üzerinde alış satış sinyallerini göstermeye çalışacağım.


  CakmaUstad RSI Stratejisinde RSI kullanıldığı için pozitif ve negatif uyumsuzlukları da kontrol edebilirsiniz.

  Günlük Grafikte CakmaUstad RSI Stratejisi Kullanımı:

  Başka kişilerin ücretli gruplarına ve analizlerine ihtiyaç duymadan kendi analizlerinizi yapabileceğiniz indikatörleri ve stratejileri anlatmaya çalıştım. Bu piyasada çoğu kişi sizin duygularınızı kullanarak ücretli grup ve indikatör satmaya çalışıyor. Tabii ki işini doğru ve güzel yapanlara lafım yok. Bu forumda ve başka platformlarda tanıdığım işini gerçekten iyi yapan ve eğitimlerinin bana katkı sağladığını düşündüğüm kişiler de var. Okuyup zaman ayırdığınız için sizlere teşekkür ederim. Umarım okuyan kişiler için faydalı olmuştur. Hayırlı Ramazanlar dilerim. Yazım ve anlatım hatalarım varsa şimdiden affola. Zamanım kısıtlı olduğu ve hangi noktaları daha detaylı anlatacağımı bilemediğim için yüzeysel olarak anlattım. Yardımcı olabileceğim bir şey olursa konunun altına yorum yazabilirsiniz veya her zaman mesaj gönderebilirsiniz. Sizlerin de kullandıkları stratejiler varsa teknik analize meraklı kişiler için faydalı olması için paylaşabilirseniz çok mutlu olurum.
 • 28-04-2022, 13:39:38
  #2
  Teşekkürler hocam paylaşımınız için.
  Cakma Üstadın profilinde bulamadım linki vs atabilir misiniz? Ayrıca 3. indikatörüde
 • 28-04-2022, 13:51:25
  #3
  imLoading adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Teşekkürler hocam paylaşımınız için.
  Cakma Üstadın profilinde bulamadım linki vs atabilir misiniz? Ayrıca 3. indikatörüde
  Özel mesaj ile gönderdim hocam.
 • 28-04-2022, 15:25:25
  #4
  güzel konu emeğinize sağlık hocam teşekkür ederiz
 • 28-04-2022, 16:07:41
  #5
  SAMATO adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  güzel konu emeğinize sağlık hocam teşekkür ederiz
  Teşekkür ederim hocam.
 • 28-04-2022, 16:40:30
  #6
  emeğinize sağlık cakma usdtad rsı çıkmıyor aratmada
 • 28-04-2022, 16:46:31
  #7
  Ceku92 adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  emeğinize sağlık cakma usdtad rsı çıkmıyor aratmada
  Özel Mesaj ile ilettim hocam.
 • 29-04-2022, 13:40:05
  #8
  Selamlar,
  Öncelikle öğrenip piyasa akış sebeplerinin farkında olarak trade işlemi yapmak istemenizi kutluyorum.

  Kimbilir kaç tane indikatör denedim bugüne dek fakat hiçbirisi T3'ün yerini tutmadı. Kıvanç abi tarafından yazılan Tillson T3 indikatörünü günlük ve haftalık grafiklerde test edin, çok daha keskin ve net sonuçlar alacağınıza eminim.
 • 01-06-2022, 18:35:50
  #9
  Forumun bazı konularında gizli hazineler saklıymış da gözümüzden kaçmış, emeğinize sağlık hocam.
  2. ve 3. indikatörlerin kodları hala duruyorsa gönderebilir misiniz?