• 13-04-2022, 08:49:24
  #1
  Sorum başlıktaki gibi poollar var herkes o poollarda kazım yapıyor merak ediyordum poolları yapan kim?
  Ekran kartı poolda nasıl kazım yapıyor ?
  Neden para kazandırıyor?

  Bilen hocalarım miningin çalışma mantığını anlatırsa sevinirim tam oturtamadım konuyu şimdiden teşekkürler .
 • 13-04-2022, 08:56:20
  #2
  Çok kısaca ve kabaca anlatayım, sistem coini bir cüzdandan öbürüne aktarma gibi işlemler için ekran kartlarına bu işlemi doğrulamak için matematik sorusu sorar. Bu matematik sorularını çözen ekran kartlarına aktarıma yardım ettiği için sistem hediye coin verir. Bu sistemi de o coinin yazılımcısı yazıp internet ortamına sunuyor. Ekran kartı da işlemleri yaparak zincirin devam etmesini sağlıyor. Blockchain yalnızca sanal para için değil çok güzel projeler için de kullanılabilir. Nft yalnızca bunun bir fragmanı
 • 13-04-2022, 09:16:31
  #3
  ykisecbet adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Sorum başlıktaki gibi poollar var herkes o poollarda kazım yapıyor merak ediyordum poolları yapan kim?
  Ekran kartı poolda nasıl kazım yapıyor ?
  Neden para kazandırıyor?

  Bilen hocalarım miningin çalışma mantığını anlatırsa sevinirim tam oturtamadım konuyu şimdiden teşekkürler .
  * Genel anlamda size bahsedecek olursam; Aşağıdaki bilgi çok sınırlı ve çok yüzeyseldir. Sizin buradaki geçen havuz, mining, hashrate, blockchain gibi kavramlara ayrı ayrı bakmanızı öneririm.
  Belirli eth, btc gibi ağlarda transferler oluyor ve bu işlemlerin doğrulanması gerekiyor.Banka hesapları gibi herkese ait bir hesap bilgileri var. Bu işlemler belirli algoritmalar ile transfer sürecinde doğrulanmaya ihtiyaç duyar. merkezi bir yapı yoktur ve bu yapı içinde aynı kayıtlar birçok yerde tutulmaktadır. Yani 1 kişi aradan gitse bile kayıtlar farklı yerlerden doğrulanabilir. Tutarlılık vardır. Bunu şöyle örnek vereyim; Siz havale/EFT yaptığınızda doğrulama yapan yer bankanızdır. Bankanız veritabanında size ait bilgiler doğruysa, yeterliyse doğrulama merciiniz banka olduğu için işlemleri bu süreç içinde gerçekleştirir. Ama herhangi bir kriptoda merkeziyetçilik kavramı yoktur. Bu yüzden bakiyeler, transferler ağda doğrulanması gerekiyor ve bunlar belirli bir algoritma sürecinden geçiyor.
  * Bu durumlar için daha detaylı bilgi için "Blockchain" aramaları yapın ve ne olduğuna bakmanızı tavsiye ederim.

  * Para kazanma kısmına gelince siz aslında bu algoritmaların çözümü için havuzlarda bir nevi görev alıyorsunuz ve bu süreçlere destek verdiğiniz için para kazanıyorsunuz.
  Burada aslında çalışma aşamasında siz bir şey yapmıyorsunuz. Bu işlemleri en iyi yapan ekran kartlarıdır. Siz çok düşük kapasiteli bir kasa ile iyi ekran kartları bağlayarak mining yapabilirsiniz. Yani celeron işlemciniz olsun, 12 GB ekrna kartınız olsun(mining desteklediğini varsayıyorum. Örnek: nvidia 3060 Tİ ). Siz bu bilgisayarı normal bir şekilde çalıştırıyorsunuz . Sonra mining için yazılımı çalıştırıyorsunuz, bu işlemler için gerekli havuza bağladığınızda kazım yapmaya başlıyor. Bu kazım aşamasında ekran kartlarının ürettiği bir hashrate değeri vardır. Bu ne kadar yüksek ise sizin kazanç oranınız o kadar yükse olur. . Havuz , sizin kazım gücünüze göre havuzda belirli bir para birikmeye başlıyor ve siz bunu istediğiniz aralıklarla ya da belirli bir orandan sonra hesabınıza alabiliyorsunuz.
 • 13-04-2022, 09:18:23
  #4
  Kimse mining yapmazsa bitcoin tamamen ölür öyle düşünün. Sizin ekran kartınızı kullanarak birinden birine coin yollanıyor ve siz buna aracı olduğunuz için belli miktar coin kazanmış oluyorsunuz.
 • 14-04-2022, 00:44:53
  #5
  Poollar nasıl ve kimler tarafından oluşuyor?