• 14-01-2022, 14:11:38
  #1
  MADDE 107 – (1) Sermaye piyasası araçlarının fiyatlarına, fiyat değişimlerine, arz ve taleplerine ilişkin olarak yanlış veya yanıltıcı izlenim uyandırmak amacıyla alım veya satım yapanlar, emir verenler, emir iptal edenler, emir değiştirenler veya hesap hareketleri gerçekleştirenler üç yıldan beş yıla kadar hapis ve beş bin günden on bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılırlar. Ancak, bu suçtan dolayı verilecek olan adli para cezasının miktarı, suçun işlenmesi ile elde edilen menfaatten az olamaz.

  Düzenlemeyi inceleyecek olursak; piyasalar hakkında yatırımcıların kararlarını etkilemek amacıyla yapılan paylaşımların piyasa *************** suçunu işlediğinden bahsedebiliriz. Bu noktada paylaşımı yapan kişinin paylaşımda yer alan saikinin/amacının tespiti önemlidir. Bu tespit yapılırken YTD yatırım tavsiyesi değildir notu paylaşımın içeriğinde görülen amacın yönünü değiştirdiği ölçüde önemlidir.
  Ancak yatırım tavsiyesi içerdiği ve yatırımcıların kararlarını etkileme amacı yoğun olan bir paylaşımın sonunda yer alan YTD notu hakkaniyet gereği bu etkile amacının gerçekte bulunmadığını göstermeyecektir. Ve Sermaye Piyasası Kanunu’nda yer alan Piyasa Dolandırılığı Suçu’nun unsurları oluşacaktır.
  https://eduhukuk.com/yatirim-tavsiyesi-verme-sucu-ytd/
 • 14-01-2022, 14:14:47
  #2
  Hocam konu gece modunda okunmuyor font renginden dolayı
 • 14-01-2022, 14:15:06
  #3
  O zaman bütün Krito fenomenlerin Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis cezasıyla yargılanması gerek..
  Çoğuda son model lüx arabalarla hergün gezip gününü gün ediyor… Adelet sadece normal bir yorum yapıp “ yatırım tavsiyesi değildir “ yazan garibana mı işliyor??
 • 14-01-2022, 14:15:12
  #4
  SPK hiç bir zaman yatırımcısını korumadı, korumuyor. Zamanında bist te o kadar çok vurgun oldu ki twitter ayağı kalktı, spk dan bir tane açıklama bile gelmedi. O yüzden tr borsasından uzak durun. YTD
 • 14-01-2022, 14:15:56
  #5
  Şahıs kesinlikle alınacak 10 coin diye video atıyor sonra her dakika başı yatırım tavsiyesi değildir dostlar diyor.
 • 14-01-2022, 14:20:23
  #6
  enessafak adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Hocam konu gece modunda okunmuyor font renginden dolayı
  düzenlendi hocam. Teşekkürler.
 • 14-01-2022, 14:23:35
  #7
  Üyeliği durduruldu
  İlgili konu hakkında BDDK ve SPK'ya yaptığımız başvuru sonucunda Regüle edilmeyen varlıkların bu kapsama alınmadığını, bu nedenle yaptırım uygulanamayacağı yanıtını aldık. Dolayısıyla, yatırım tavsiyesi veren birini Cimer/BDDK/Spk şikâyet edip sizde aynı yanıtı alabilirsiniz.
 • 14-01-2022, 14:26:27
  #8
  Olay şu; yasalar o kadar muğlak ki, iktidar istediği zaman istediği şeyi "suç" sayıp istediği kişiyi yargılar, canı istemezse yargılamaz.
  Örnek: AKP'lilerin istisnasız tamamı fethullahçıdır, yarın Erdoğan ile Fethullah barışsun, Fethullah'ın burnunu sildiği peçeteyi yemeye devam ederler. Fethullah Gülen cemaatinin para kasaları, yöneticileri, bankarına en fazla parayı yatıranlar, onların çaldığı sorularla kamuya yerleşenler, Fethullahçıların torpili ile kamu yöneticisi olanlar serbest ama parası olmadığı için çocuğunu fethullaçıların yurduna vermiş kişiler suçlu, üç beş kuruş parası olup da en yakın banka onların diye fethullahın bankalarına para yatıranlar suçlu. Yolda giderken fethullahla aynı sokaktan geçenler suçlu ama hergün fethullah ile aynı yatağa girenler "ak"... Olay budur... Canları neyi isterse onu suç sayıyorlar, istemedikleri hiç birşey suç olmuyor...