• 09-12-2021, 21:29:51
  #1
  Selamlar, daha önce forumda paylaştığım ancak silinen konumu tekrardan paylaşıyorum. Kaldıraçlı işlemlere alakalı yüzeysel bilgi içermektedir.  USDT-M Swap Nedir? Huobi borsasının kaldıraçlı işlem platformudur. Uygulamaya giriş yaptığınızda Futures sekmesinden erişilebilir. Bu yazıda Warrant ve Coin-M işlemlere girmeyeceğiz.
  Kaldıraçlı İşlem Nedir? Kaldıraçlı işlem, mevcut bakiyenizin katlarıyla işlem yapmanızı sağlayan platformdur. Kaldıraçlı işlemler çok yüksek risk taşır. Konu içeriği yatırım tavsiyesi içermemektedir.

  Örnek vermek gerekirse, sizin 100$ paranız olsun. Bitcoin'in yükseleceğini analiz ediyorsunuz ve bakiyenizin katlarıyla işlem yapmak istiyorsunuz diyelim. 10x kaldıraçlı long (yukarı yönlü, yeşil kaldıraç) işlem açtığınızda ve Bitcoin yüzde 10 arttığında sizin bakiyenizde %10 x 10 = %100 kar eder ve 200$ bakiyeniz olur. Anlayacağınız 100$ ile 1000$lık işlemin karını elde edersiniz. Tersi bir durumda ise örneğin Bitcoin %10 azaldığında ise, sizin tüm bakiyeniz likidite (sıfırlanır) edilir. Eğer analiziniz işlem yapacağınız değerin düşeceğini gösteriyorsa, short (aşağı yönlü, kırmızı kaldıraç) işlem açabilirsiniz. Short işlemde de 100$'ınız Bitcoin %10 düştüğünde, %100 kar edecek ve 200$ olacaktır.

  Bir başka anlatımla, USDT kaldıraçlı işlemlerde; değer değil, sözleşme satın alırsınız. Sözleşmede siz kendi bakiyenizle ve borsa kendi bakiyesiyle katılır. Ve eğer analiziniz doğru ise borsa size ödeme yapar. Eğer analiziniz yanlışsa ve kaybederseniz, borsanıza ödeme yaparsınız. 10x'lik bir kaldıraçlı işlemde; sizin sözleşmedeki bakiyeniz 1x'ken; borsanın bakiyesi 9x'tir. Eğer analiziniz doğru çıkarsa 10x'in karını alırsınız. Eğer analiziniz yanlış çıkarsa ve kaybederseniz, sözleşmedeki 1x'lik bakiye likidite edilir. Sözleşmeden çıkmış olursunuz diyeyim


  Çapraz Kaldıraçlı İşlem Nedir? Çapraz kaldıraçlı işlem, pozisyonunuzun likiditasyonu düşürmek için; hesabınızdaki diğer bakiyeyi kullanmasıdır. Futures işlemlerde çapraz işlemler sadece Futures cüzdanını etkilerken, Margin işlemlerde bütün cüzdanları etkilemektedir. Örneğin pozisyonunuz zarar etmekte ise, cüzdanınıza biraz daha ücret ekleyerek pozisyonun likidite fiyatını düşürebilirsiniz.

  İzole Kaldıraçlı İşlem Nedir? İzole kaldıraçlı işlem, pozisyonunuzun sadece pozisyona ayırdığınız bakiyeyi kullanmasıdır. Diğer cüzdan ve cüzdan içi bakiyeye erişmez. Daha az risk içerir.

  Stop-Loss Nedir? Stop-Loss, İngilizce zararı durdur demektir. Likidite olma riskinizi azaltır. İşlemlerinizde mutlaka Stop-Loss kullanmalısınız. Örneğin long bir işlem açtığınızda likidite olma riskinizi azaltmak için pozisyonunuzun otomatik kapanmasını sağlayabilirsiniz. Stop-loss sekmesine giriş yapıp, piyasa fiyatının yüzde 10'una Stop-Loss koyarak, analizinizin yanlış çıkma ihtimali veya ani piyasa düşüşü gibi durumlarda zararı azaltabilirsiniz. Piyasa fiyatından yüzde 10 düştüğünde, sistem otomatik olarak pozisyonunuzu kapatacaktır. Bazı durumlarda ve çok hızlı durumlarda bot kapatamayabilir. Çok düşük bir ihtimal olsa dahi gözünüzün önünde bulundurmanızı tavsiye ederim.

  Kar realizasyonu nedir? Örneğin 10$ değerinde bir işlem yaptınız ve 7$ , %70 oranında kar ettiniz. Siz 7$ kardasınız ama bu pozisyonu kapatmadığınız sürece gerçekten karlı sayılmazsınız (çünkü her an tekrar düşebilir veya likidite olabilirsiniz). Pozisyonu kar ile kapattığınız zaman karınızı realize etmiş olursunuz ve hesabınıza 17$ yansır. Burada önerim şu, eğer gerektiği kadar kar ettiyseniz, kendinizi dizginleyerek pozisyonu kapatma iradesine sahip olmalısınız. Aksi halde mevcut kar ile likiditenizi de kaybedebilirsiniz.

  Zarar realizasyonu nedir? Örneğin 10$ değerinde bir işlem yaptınız ve 3$ , %30 oranında zarar ettiniz. Siz 3$ zarardasınız ama bu pozisyonu kapatmadığınız sürece gerçekten zarar etmiş sayılmazsınız (çünkü her an artabilir veya kar edebilirsiniz). Pozisyonu zarar ile kapattığınız zaman zararınızı realize etmiş olursunuz ve hesabınıza 7$ yansır. Burada önerim şu, eğer zarar toparlanacağına göre analiz yapıyorsanız ve stop olmamışsanız, pozisyonunuzu kapatmayın.

  Giriş fiyatı nedir? Giriş fiyatı, sizin giriş için belirlemiş olduğunuz fiyattır. Sağ taraftaki tabeladan baktığınız fiyatlardan yararlanarak, analizinize uygun bir fiyat ile pozisyonu açarsınız.

  Piyasa fiyatı nedir? Piyasa fiyatı kağıdın anlık değeridir. Eğer giriş fiyatından yüksekse kar etmiş, eğer düşükse zarar etmiş olursunuz.

  Limit Emir nedir? Limit emir, emrin sizin giriş fiyatı olarak belirttiğiniz fiyata geldiğinde; satın alma işlemi yapmasıdır. Piyasa fiyatı, limit emirde belirttiğiniz fiyata ulaşmazsa; kağıdı alamazsınız veya pozisyonu açamazsınız. İşlem anında gerçekleşmez, sizin fiyatınıza ulaşınca gerçekleşir. Borsalar genelde zararı azaltmak için, piyasa fiyatının giriş fiyatının üstüne çıkması ile işlemi başlatırlar. Eğer anında işlem yapmak istiyorsanız, piyasa fiyatının çok çok az üstünde başlatabilirsiniz.

  Piyasa Emri nedir? Piyasa emri, piyasa fiyatından alım yapılmasıdır. Pozisyonu anlık olarak başlatmanıza olanak tanır. Yüksek volatilite ve anlık düşüşlerde zarar ettirebilir. Anlık işlem başlatarak işlemin alınamama riskini azaltır.  En iyi kaldıraçlı işlem borsası hangisidir? Şu ana kadar kullandığım borsalar arasında en iyi kaldıraçlı borsa olarak ByBit'i önerebilirim. Bunun nedeni arayüzü çok hızlı ve Binance kadar hacim doldurma olmadığından çok hızlı piyasa hareketlerinden etkilenmiyor. Bu benim zararımı baya azaltmıştı ama en son 400$ kadar likidite oldum. Bundan sonra dünyanın en büyük borsası Binance'i önerebilirim. Huobi borsası'nın kaldıraçlı işlem platformu diğer borsalara göre çok karışık. Dolayısıyla kullanmanızı çok önermem. Bu konuda bonusunuzu alın ve işlemlerinize diğer borsalarda devam edin

  Bybit Kayıt (80$ Bonus)
  Referanssız Link
  Diğer borsaların referans linkleri için

  Unutmayın, kaldıraçlı işlemler spot işlemlere kıyasla çok risklidir. Ayrıca spot işlemlerde elinizde düşüşe rağmen kağıt kalır. Satmazsanız, tekrar yükselişte değerine ulaşabilir. Ama kaldıraçlı işlemlerde likidite olduğunuzda elinizde kağıt bulunmaz. Bu yüzden kendi bakiyenizle yaptığınız işlemlerde 2x-6x arasında çalışın. Eğer çok yüksek analiz beklentiniz varsa 10x kullanılabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.


  Huobi'de kaldıraçlı işlem nasıl açılır? Huobide kaldıraçlı işlem açmak için USDT-M cüzdanınıza bakiye aktarmalısınız. Transfer sekmesine gelip, aktifleştirdiğiniz USDT-M hesabına spot cüzdandan USDT bakiye transfer edin. Ardından Futures sekmesine erişip, kaldıraç ve ücret miktarını, stop loss ve giriş fiyatını ayarlayabilirsiniz. Eğer işlemin piyasa fiyatından açılmasını istiyorsanız, piyasa emri'ni seçin. İşlem sonrası pozisyonlarınızı kontrol edin ve işlem sonrası pozisyonunuzu kapatın. Pozisyon'u kapatana kadar ve likidite fiyatıyla otomatik pozisyon kapatılana kadar cüzdanınızdan bir şey eksilmeyecektir. Unutmayın, kaldıraç arttıkça risk artar.

  Bybit'te kaldıraçlı işlem nasıl açılır? Bybit borsasında kaldıraçlı işlem açmak için, "varlıklar" sekmesi üzerinden; ücreti spot cüzdandan vadeli işlemler hesabına transfer edin. Ardından Vadeli İşlemler sekmesine giriş yapıyoruz ve sol üstten işlem açmak istediğimiz pariteyi seçiyoruz.
  Örnekte MANA/USDT işlem çifti üzerinden ilerleyelim. Pariteyi seçtikten sonra, yine sol üstten çapraz mı yoksa izole mi pozisyon açmamız gerektiğini belirleyelim. Aynı sekme üzerinden, yukarı veya aşağı yönlü kaldıracı seçebilir ve kaldıraç miktarını ayarlayabilirsiniz.

  Bu işlemlerin ardından, Stop-Loss değerlerini belirlememiz gerek. Stop-loss için. Aç/Uzun butonunun üst tarafında; "kar alma/zarar durdurma" butonuna tıklayın. Buradan yüzde 10 olarak belirliyorum.

  Bu işlemlerin ardından, girmek istediğiniz fiyatı belirleyerek; aşağıda bulunan yukarı veya aşağı yönlü işlemleri başlatabilirsiniz. Aynı şekilde pozisyonu kapatmak için pozisyonlarım sekmesine erişmeniz yeterlidir.
  Herkese bol kazançlar dilerim. Bana katkıda bulunmak isterseniz, aşağıdaki cüzdan adresine gönderim yaparak; kahve ısmarlayabilirsiniz


  TRX: TYFE2QNnGPBVXgXLbo92tCh6vZK2P4k1Wn
 • 09-12-2021, 21:38:18
  #2
  Riske girerek şimdi anlık olarak 47.6xx den long açtım bakalım ne olacak
 • 09-12-2021, 23:12:45
  #3
  Bybitter adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Riske girerek şimdi anlık olarak 47.6xx den long açtım bakalım ne olacak
  Bol kazançlar