GEM coin nedir, GEM kripto para nedir, GEM coin nereden bulunur ve GEM coin nasıl satın alınır? Gelin daha yakından bakalım.

Birinin bir kripto para birimine birkaç bin dolar yatırıp bunu nasıl milyonlarca dolara çevirdiğine dair hikayeler duymak her zaman büyüleyici olmuştur. New York'tan iki kardeş, Dogecoin'in (DOGE) bir yan ürünü olarak yaratılan bir kripto para birimi olan Shiba Inu'ya (SHIB) yaklaşık 7.900 dolar yatırım yaptı ve ilk yatırımları yaklaşık 9 milyon dolara ulaştı.

Dogecoin'in kendisi zaten bir şaka/mizah amaçlı yaratıldı ve Elon Musk'ın tweet'lerinin yardımıyla geniş çapta ses getirerek popülerlik kazandı. Bu sözde meme coin'ler ve altcoin'leri, GameStop ve AMC gibi meme hisse senetlerinin yanı sıra birçok milyoner yarattı. Ancak herkes bu tip bir kripto para birimi hakkında konuştuğunda, genellikle iş işten geçmiş, çok geç olmuş olur. En büyük kazançlar zaten gerçekleşmiş ve kaçırma korkusu (FOMO) nedeniyle bu tip bir kripto para birimine yatırım yaparsanız paranızı*kaybetme şansınız yüksektir.

Buradaki anahtar nokta, bu kripto para birimini herkesten önce bulmaktır. Ve bunu, onları nasıl bulacağınıza dair bazı stratejiler uygulayarak yapabilirsiniz. Bu rehberimizde GEM coin nedir, GEM nasıl bulunur gibi konulara değineceğiz. Şimdi gelin bir sonraki 10 kat, 100 kat ve hatta 1000 kat kazanç getirecek kripto parayı bulmak için kullanabileceğiniz, en çok kullanılan stratejilerden bahsedelim.

GEM Coin Nedir?
GEM coin, büyük kazançlar sağlama potansiyeli bulunan, değeri düşük ve halkın gözünden uzak kripto para birimi ve token'larıdır. Bu yeni kripto paralar genellikle çok düşük fiyattan alınıp satılır ve genellikle her birinin fiyatı bir centin altındadır ve büyük kazanç getirme olasılığı bulunmaktadır.

Bu kripto para birimlerin toplam piyasa değeri daha küçük olduğundan (genellikle sadece piyasa değeri olarak adlandırılır), bu kripto paraların değerini 100 kat artırmak için çok daha az pazar katılımı ve hacim gerekir. Bitcoin (BTC) veya Ethereum'un (ETH) şu anda bulundukları fiyattan 100 kat daha fazlasını yapabilmesi için, trilyonlarca dolar olmasa da yüz milyarlarca yeni para girişi gerekir.

GEM coin'lerde dolandırıcılığa dikkat etmek, bunun tespitini yapmak son derece önemlidir. Ve Bitcoin gibi kripto paralarda bile yüksek do-lan-dı-rı-cı-lık riski söz konusuyken, bir GEM coin satın alırken çok daha dikkatli olunmalıdır. Şimdi gelin bu tip durumların önüne geçmek için yapılması gerekenleri ele alalım.

GEM Coin'lerde Nelere Dikkat Edilmelidir?
Belirli bir GEM coin'i satın almanın risk/ödül oranının buna değip değmediğini belirlemek için arayabileceğiniz birçok kriter vardır. Bir GEM coin'in hepsine sahip olması gerekmez ancak daha umut verici görünen bir GEM coin almak onunla çok daha yüksek kazanç sağlama şansınızı artırır.

GEM Coin'in Arkasındaki Ekip
Bir GEM coin hakkında araştırma yapmaya başlanacak ilk yer, projenin doğrudan kendisine bakmaktır. Web sitesini ziyaret edin ve arkasındaki ekibin kimlerden oluştuğuna bakın. Başka hangi projelerde yer aldıklarını, verilen sözleri ne kadar yerine getirdiklerini, sosyal medya platformlarında ne kadar aktif olduklarını ve topluluktan gelen önerileri dikkate alıp almadıklarını öğrenmeye çalışın. Ayrıca GEM coin'in kripto para ekosistemine uyum sağlayıp sağlamadığına, olası kullanım durumlarına ve projenin yol haritasına da bakın.

Ekibi araştırırken, projenin destekçilerinin kim olduğuna da bakın. Kripto risk sermayesi şirketleri genellikle birkaç projeyi destekler ve saygın olup olmadıklarını ve destekledikleri diğer kripto paraların geçmişte iyi performans gösterip göstermediğini de araştırabilirsiniz.

GEM Coin'in Fiyatı
Belirli bir kripto paranın fiyatının etkisi zor bir konudur çünkü sahip olduğu etki çoğunlukla insan psikolojisinden kaynaklanmaktadır. İnsanlar Bitcoin almayı düşündüklerinde ve Bitcoin'in şu anki fiyatı tek bir kripto para için on binlerce dolar olduğunda, bir Bitcoin'in sadece bir kısmına sahip olmak insanlara çekici gelmemektedir. Ancak bir cent'in kesirleri değerinde bir kripto para satın alırken, o kripto paranın on binlercesine sahip olduğunuzu söylemek ve ardından kripto paranın bir cent'e, hatta bir dolara ulaşması durumunda aldığınız varlıkların ne kadar değerli olacağına dair kafanızda senaryolar oluşturmak daha iyi hissettirir. Bu aynı zamanda şirketlerin, hisse senetlerini perakende trader'lar için daha çekici hale getirmek için sık sık hisse bölünmesine gitmelerinin nedenidir.

Ancak kripto paralarda, dolaşımdaki kripto para sayısı ile kripto paranın fiyatının çarpılmasıyla hesaplanan bir kripto paranın toplam piyasa değerini dikkate almak önemlidir. Bu yazı itibariyle, Bitcoin 42.600 dolar değerinde ve dolaşımda 18.8 milyon BTC var ve bu da ona 803 milyar dolarlık bir piyasa değeri sağlıyor. Dogecoin yazım sırasında 0,20 dolar değerinde ve dolaşımda 131 milyar DOGE olduğu için bu onu 27.3 milyar dolarlık bir piyasa değeri sağlıyor.*Şimdi, DOGE satın alan birçok kişi basitçe bir beyin jimnastiği yaptılar ve bir DOGE bir BTC fiyatına ulaşırsa varlıklarının ne kadar değerli olacağını hesapladı. Ancak bir DOGE bu fiyata ulaşırsa, DOGE'nin toplam piyasa değeri, dünyanın GSYİH'sının yaklaşık 50 katı olan 4.4 katrilyon dolara çıkacaktır. Bunun ne kadar saçma olduğunu görüyor musun?*Bu nedenle, düşük fiyatın son derece avantajlı olduğunu unutmayın çünkü bir kripto para insan psikolojisi nedeniyle daha çekici hale gelir, aynı zamanda dolaşımdaki kripto para sayısına da bakın ve gerçekçi beklentiler saptayın.

Akıllı Sözleşmeyi Analiz Edin
GEM coin'lerin çoğu, Ethereum Blockchain'i veya Binance Smart Chain gibi bir Blockchain token'ları olarak oluşturulur. Değiştirilemeyen akıllı sözleşmelerle oluşturulurlar ve kripto paranın tüm özelliklerini ve parametrelerini belirlerler. Şimdi, bu karmaşık görünse de, akıllı sözleşmelerin nasıl çalıştığını okuduktan ve biraz deneyimledikten sonra akıllı sözleşmenin neler yapabileceğini ve token'ın nasıl oluşturulduğunu anlamak daha kolay hale geliyor. Örneğin, akıllı sözleşmenin sahibi yeni token'lar basabiliyorsa, elinde kaç token var ve dağıtımın nasıl yapıldığı son derece önemlidir. Ayrıca, koddaki hatalardan kaynaklanan herhangi bir hack'in mümkün olup olmadığını kontrol etmeye yardımcı olur.

Sahip Sayısı
Ethereum Blockchain'i için Etherscan ve Binance Smart Chain için BscScan gibi Blockchain kaşiflerini kullanarak, söz konusu GEM coin'i kaç farklı cüzdanın tuttuğunu ve her birinin cüzdanında ne kadarlık coin tuttuğunu takip etmek mümkündür. İdeal olarak, özellikle yeni kripto paralar için, daha popüler hale geldikçe sahiplerin sayısı artacaktır ve tek bir cüzdan söz konusu kripto paradan çok fazla miktarda tutmamalıdır.

GEM Coin'lerde Atlanmaması Gereken Kırmızı Çizgiler
Değeri düşük kripto paralarda nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsettiğimize göre, şimdi atlamamanız gereken kırmızı çizgilerden bahsedelim.

1) Yüksek vaatler: Hayattaki diğer her şeyde olduğu gibi, söylenen bir şey kulağa gerçek olamayacak kadar iyi geliyorsa muhtemelen öyledir. Projenin arkasındaki takım bu token veya coin'in bir haftada 100x yükseleceğini veya günlük yüzde 10 faiz alacağınızı söylüyorsa kesinlikle onu satın almayın. Genellikle sadece kendi çantalarını doldurmak için bu yola başvururlar ve sonunda kaybeden siz olursunuz.

2) Hack ihtimali: Daha önce de belirtildiği gibi, bir akıllı sözleşmeyi okumak ve hack'in mümkün olup olmadığını anlamak zordur. Pek çoğu, bir başkasının muhtemelen gerekli özeni gösterdiği ve akıllı sözleşmenin güvenli olduğu gerçeğine güveniyor. Bazı projeler, kripto paranın*meşruiyetini artırmak için akıllı sözleşme denetimleri yapmak adına Certik ve Hacken gibi firmalara iş veriyorlar ve ardından bu sonuçları herkese açık bir şekilde paylaşıyorlar. Bu tip yayınlar akıllı sözleşmenin hack'lenemeyeceğine dair daha yüksek bir güvence verir.

3)*Etkin olmayan ekip ve topluluk: Kısa vadede, topluluktaki çılgın hayranlarla pazarlamayı anlayan aktif bir ekip, projeleri daha iyi olsa bile uzun vadede harika bir şey inşa etmeye odaklanan bir ekibi yener.

4) Kötü kripto para dağıtımı: Kripto para dağıtımı, bir kripto para biriminin çalışmasını tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Kripto paranın nasıl dağıtıldığı, kullanım durumları, hakediş takvimi, dolaşımdaki kripto para sayısı ve toplam arz dikkatle incelenmelidir. Kötü kripto para dağıtımına sahip kripto paralar genellikle kripto paraların büyük bölümünü elinde tutan kuruculara sahiptir veya ilk destekçiler ve kripto yatırımcıları kripto parayı büyük bir indirimle satın almış ve kripto paraların kilidinin açılmasını beklemektedir. Böylece onları *adeta sizin üzerinize boşaltarak kar ederler.

Gizli Gem Coin'ler Nereden Bulunabilir?
Bazıları, arkadaşlarından ve nüfuz sahibi kişilerden kripto paraları duymaya güvenirken, yüksek kazançlar, bu GEM coin'leri herkesten önce kendi başınıza bulduğunuzda sağlanır. İşte onları aramak için en iyi yerler:

Merkeziyetsiz Borsalardaki Yeni Listelemeler
Ne zaman yeni bir kripto para yaratılsa, insanların ticaret yapabilmesi için bir yerde listelenmesi gerekir. Coinbase veya Binance gibi bilinen ve itibarlı merkezi kripto borsalarında bir kripto paranın listelenmesi süreci maliyetli ve zaman alıcıdır ve birçok gereksinimle birlikte gelir. Bu nedenle birçok yeni kripto para genellikle herkesin kripto paralarını listeleyebileceği merkeziyetsiz borsalarda (DEX'ler) listelenir. En çok kullanılan DEX'ler, Ethereum Blockchain'i üzerinde çalışan Uniswap, SushiSwap ve Binance Smart Chain üzerinde çalışan PancakeSwap'tır.

Bir kripto paraya piyasaya sürülmeden önce yatırım yapmanın yanı sıra, bu alanda geniş kitlelere hitap edebilen influencer değilseniz ve ekip size ulaşmadıkça tahsis almak zordur. Bu yüzden böyle bir kripto parayı alabileceğiniz en iyi dönem erken listeleme fırsatını yakalamak ve değerlendirmektir.*Tüm farklı DEX'lerdeki tüm yeni listelemeleri görüntüleyen ListingSpy gibi web sitelerine muhakkak göz atın.

Fiyat Takip Siteleri
GEM coin'leri ararken CoinMarketCap ve Coingecko gibi fiyat takip sitelerini kullanabilirsiniz. Bu web siteleri, en azından bir miktar işlem hacmine sahip hemen hemen tüm kripto paraları listeler ve düşük değerli kripto paraları bulmak için harika yerlerdir. Genellikle toplam piyasa değerine göre sıralanırlar, bu nedenle birkaç sayfa geriye gitmeniz ve bir miktar işlem hacmi ile 500 bin ila 10 milyon dolar arasında bir piyasa değerine sahip kripto paraları aramanız yeterlidir.

Bu kripto paralardan bulduğunuzda, bir sonraki adım proje, ekip, topluluk, ne kadar aktif olduğu, fiyatın nasıl geliştiği hakkında biraz araştırma yapmak ve ardından risk/ödül oranının yeterince iyi olup olmadığına karar vermektir. Ardından bu kripto paradan bir miktar satın alabilirsiniz.

Grup Mesajlaşma Uygulamaları
Telegram ve Discord, kripto para alanında en çok kullanılan grup mesajlaşma uygulamalarıdır. Trader'lar ve yatırımcılar, yeni kripto paralar hakkında konuşmak, sinyaller göndermek ve birlikte GEM coin'ler aramak için kendi gruplarını kurarlar. Ekipler, toplulukla daha kolay iletişim kurabilmek ve duyurular yapabilmeleri için gruplar oluşturur.

Bunlar, yeni ve mevcut kripto paralar hakkında daha fazla bilgi edinmek, gelişmelerden haberdar olmak ve diğer yatırımcılar ve trader'larla ipuçları alışverişinde bulunmak için harika platformlardır. Sadece birçoğunun diğerlerinin onları satın almasını umarak, genellikle elinde bulundurdukları kripto paraları shillediklerini/tanıttıklarını her zaman aklınızın bir köşesinde tutun. Kendi araştırmanızı yapmak yerine birinin söylediklerine körü körüne güvenmeyin.

Twitter ve Reddit
Twitter ve Reddit, kripto para alanının ön saflarında yer almaktadır. Burası haberlerin ortaya çıktığı, duyuruların yapıldığı ve OG'lerin (OG'ler orijinal savaşçılar, uzun süredir kripto paralarla ilgilenenler) olduğu ve kripto hakkında her şeyin tartışıldığı yerlerdir. Trader'lar stratejileri hakkında konuşurlar, ekipler neyin veya nelerin üzerinde çalıştıkları hakkında konuşur ve yeni kripto paralar trend haline gelir.

İyi bir alternatif strateji, bir coin yükseldikten ve değeri büyük ölçüde arttığında, Twitter'da ondan ilk bahsedenleri aramak ve yeni coin'lerden bahsedip bahsetmediklerini görmek için onları takip etmektir.

Sosyal Medya Platformları
Instagram, TikTok, YouTube ve hatta 4chan gibi sosyal medya platformları, influencer'ların*kripto paralar hakkında konuştuğu ve takipçilerine trend olan kripto paraları sattıkları yerlerdir. İddialarının arkasında genellikle neredeyse hiçbir şey bulunmasa da, milyonlarca takipçiye ve hype coin'lere kolayca ulaşabilmeleri, hangi coin'lerin popüler hale geldiğini öğrenmek için onlara dikkat etmeye değer.

Blockchain Kaşifleri
Etherscan ve BscScan, herhangi bir kripto paraya ve kripto para cüzdanının derinliklerine inmenizi sağlayan Blockchain kaşifleridir. GEM coin'leri bulmak için bunları kullanmanın iki yolu vardır. Bunlar;

Birincisi, bilinen cüzdanları takip etmek ve ne satın aldıklarını kontrol etmektir. Risk sermayesi şirketlerine ait cüzdanları bulabilir ve hangi coin'leri satın aldıklarını veya geliştiricilere ait cüzdanları kontrol edebilir ve ne zaman yeni coin'leri piyasaya sürdüklerini görebilirsiniz. Klasik bir örnek, Andre Cronje tarafından geliştirilen kripto para Yearn.finance'dir (YFI). YFI'nin fiyatı bir ay içinde 3 dolardan 30.000 dolara yükseldi ve onun cüzdanını takip edenler en başında girip büyük miktarlarda YFI satın aldılar.
İkincisi, bir kripto parayı araştırmak ve ilk alıcıların kim olduğuna bakmak ve bu cüzdanları takip etmeye başlamaktır. Genellikle tanınmazlar ancak eylemlerini takip etmek ve arka arkaya birçok akıllı karar verip vermediklerini kontrol etmek ve o zamana kadar yaptıklarını kopyalamaya başlamak son derece kolaydır.
Trendleri Takip Edin
Son olarak, piyasaların nereye gittiğini görmek ve herkesten bir adım önde olmak akıllıcadır. Ethereum Blockchain'i yüksek işlem ücretleriyle mücadele ederken, birçok kişi Binance Smart Chain'e geçti çünkü işlem ücretleri orada daha ucuzdu. Orada oluşturulan birçok proje, Ethereum Blockchain'indeki projelerin kopyalarıydı ve insanların harekete geçip o projelerin kullanmaya başlamalarıyla değerlerin arttığı görüldü. Başka bir örnek, Cardano'nun (ADA) popüler olduğu ve tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştığı dönemdir. CardSwap gibi DEX'ler ve CardStarter gibi ADA Blockchain'ine odaklanan IDO platformları da kullanımlarının ve değerlemelerinin arttığını gördü.

Kimler Gem Coin'lere Yatırım Yapmalı?
Risk alanlar: Daha düşük bir piyasa değeri olan bilinmeyen kripto paralara yatırım yapmak riskli bir uygulamadır. Doğaları gereği do-lan-dı-rı-cı-lık daha sık görülür, akıllı sözleşmedeki hatalardan yararlanılır ve genellikle yükseldikçe hızla düşerler. Bu yüzden risk almakta sorunu olmayan ve yatırım yapılan parayı zaman zaman kaybetmeyi göze alabilenler için daha çekicidirler.

Vakti olanlar GEM coin'ler kendi başınıza aramak vakit alan bir iştir. Ve onları bulduktan sonra, fiyatın nasıl geliştiğini, topluluğun nasıl büyüdüğünü ve kripto parayla ilgili tüm haberleri ve duyuruları takip etmek zaman alır.

Az sermayesi olanlar: Bu kripto paralar, fiyatlarını hareket ettirmek için çok az hacim gerektirdiğinden, yatırım yapmak için daha düşük meblağlara sahip olanlar için daha uygundur. Bitcoin'e 100.000 dolar yatırım yapmak fiyatını değiştirmez ancak bu tip piyasa değeri düşük bir kripto paraya yatırım yapmak için çok fazla olabilir. Bu nedenle GEM coin'ler, sermayesi az olanlar için uygun olabilir.

Kaynak: GEM Coin Nedir