• 06-12-2013, 09:57:17
  #1
  Çok merak edilen bitcoin nedir olayının herkesin anlayabilecegi şekilde yazmak istedim. An itibariyle 1 bitcoin 906$ (Örneklendirmelerdeki rakamlar hayalidir.)


  BitCoin Nereden Çıktı?
  Ülkelerin para kuruna bağlı olmadan, Para Alabilme/Gönderebilme/Yatırım yapılabilme/İşlem Masrafı olmaması/
  fikri her daim vardı. İnternetin gelişip, yaygınlık kazanması ile bu fikir hayal olmaktan çıktı.
  Paypal, bu Hayallerin bir kısmını yapabiliyor ama Yatırım ve Masrafsızlık kısmını tam olarak gerçekleştiremiyor.

  A kişisi B kişisine para gönderirken neden C kişisi(banka) aracısına muhtaç olsun ki. Diye düşünen kafa yoran çok fazla insan var oldu.
  Alternatif Sanal Para üretebilme hayalini gerçeğe dönüştürebilmek için en önemli nokta kullanılacak sanal paranın gün yüzüne çıkartılmasıydı. Nasıl ki Gerçek dünyada Para, taklit edilemeyeceğine güven üzerine kurulmuşsa, Sanal Banknotlarında taklit edilemeyecek bir güven üzerine inşaa edilmesi gerekmekteydi.
  Bilgisayarların gelişmesiyle kriptografi gelişti. Taklit edilemeyecek para birimleri oluşturuldu ama

  Bir merkez(banka) olmadan bir birim dijital parayı birden fazla kez (double spending) harcamanın engellenmesini bir türlü çözülemiyordu.

  Tarih 31 Ekim 2008, Kendine Satoshi Nakamoto diyen birinden bir kriptografi topluluğuna bir e-posta atıldı.

  "Tamamen karşılıklı olarak işleyebilen ve güvenilir üçüncü bir tarafa gerek olmayan
  yeni bir elektronik nakit sistemi üzerinde çalışmaktayım. Birden fazla ödeme işleminin yapılamamasının yolunu buldum..."
  Ve böylece bitcoin serüveni başladı.

  Bitcoin Nedir?
  Satoshi Nakamoto tafından ilk kez hayata geçirilen dijital bir emtia'dır.
  Gerçek dünyada hiç bir anlam ifade etmeyen 256bit yani 32byte uzunluğunada kendi içinde belli deseni olan 64 karekterli rakam ve harflerden oluşan bir emtia'dır.
  Bitcoin'i şu örnekleme ile anlayabiliriz.
  Çölde tek başınasınız ve yanınızda kısıtlı miktarda su ve yemek var. Elinizdede 10 kg altın var. işte bu noktada altın sizin için hiç birşey ifade etmeyen sırtınızda bir ağırlıktan başka birşey degildir. Altın'ın deger kazanabilmesi için şehir'e ulaşmanız ve onu bozdurmanız gerekmekte. Çölde kaldığınız müddetçe Altın hiçbirşey ifade etmez. Belkide yaşayabilmek için sırtınızdan atacağız ilk şeydir.

  Bitcoin'in değer ifade ettiği yerde işte kendi networküdür (yukarıdaki şehir örneği). Kendi network'ü dışına çıkamaz çıksa hiç bir anlam ifade etmez. Ama kendi network sınırları içinde bir kraldır.

  Özetle emtia'ların değerini belirleyen şey kendi ortamları ve zamanıdır. Buna en güzel örnek petrol emtia'sıdır. 1700'lü yıllarda hiç birşey ifade etmiyorken şu an ugruna savaşlar yapılan bir emtia durumundadır.
  Burada değer kavramı kişiden kişiye degişir.

  Bitcoin Teknolojisi Nedir
  Satoshi Nakamoto kurguladığı network ağı içinde blockchain adını verdiği veritabanına tüm para transferlerini şeffaf bir biçimde yazılabileceğini öngördü. Veritabanına yazma işlemini madenciler, okuma işlemini herkeze açık şeffaf olması üzerine kurguladı.
  Kripto madenciliği iki yönlü çalışır. Para üretmek kısmı ve Veri onaylama kısmı olarak. Veribanına yazılacak verinin doğruluğunu onaylayan ve bu onay işlemi sonucu ödül kazanan kişilere madenci deniliyor.
  Bitcoin üretme kısmı artık oldukça zorlaşmıştır. Satoshi Nakamoto bitcoin üretimi tıpkı radyoaktif yarılanma ömrü gibi 4 yılda bir yarıya düşürecek şekilde kurgulamıştır.
  2013 yılı için 10 dakikada 25 adet üretim yapılabilirken. 2017 yılına geldindiğinde 12,5 adet ve 2021 yılında 6,25 adet ve tam sonuncu blockta 2140 yılında çıkacaktır.


  Özetle: Madencilik yapmak artık çok çok zor. Bizim Bitcoin algoritmasında bilmemiz gereken tek şey, çözülebilmesi çok çok zor bir matematik sorusu olduğu. Bu kadar zor olmasındaki tek amaç her önüne gelen sahte bitcoin üretmesin.

  Bitcoin Matematiği Nasıldır?
  SHA-256 özetleme fonksiyonu bitcoin'in temeli yani herşeyidir. Sha256 özetleme algoritması ile ne şifrelerseniz yani özetlerseniz özetleyin herşeyi 256 tane ardışık, 0 veya 1'den oluşan bir dizeye dönüştürür. Okuma kolaylığı olması açısından genellikle, dörtlü gruplar halinde onaltılık sistemle yazılırlar. Bu durumda, mesaj özetleri ardışık 64 adet (0,1,2,3,4,5,6,7,8,9,A,B,C,D,E,F)
  harfleri kullanılarak yazılırlar.
  Örnek: 6 ciltlik Mevlananın Mesnevi eserini yada Ana Britannica 22 Ciltlik ansiklopeti setini yada Metalica ' nın Tüm albüm konser kayıtlarını, Müslüm Babanın 84 adet albümünü yani SHA256 ile neyi özetlerseniz özetleyin 64 karektere dönüştürür.

  Teorik olarak, 256 adet ardışık 0 veya 1 ile, 2^256 ≈ 1.15×10^77 farklı özet elde
  edilebilir. Bu, çok çok büyük bir rakamdır. Ne kadar büyük olabilir ki derseniz tüm kainatta 10 üzeri 80 atom olduğu tahmin ediliyor.

  Bitcoin'in doğrulu 2^256 büyüklüğündeki evrende belli bir desene sahip olması gereken dijital sayıdır.

  Belli bir desen ne demek yaw?
  Örnegin aşağıdaki rakamın network içinde bitcoin parası kabul edilebilmesi için son 6 hanesinin 00000 olması gerekmekte.
  500.000'ci bitcoin'in degeri şu:
  29CFF056778D480BA08265F97F08EAFA247423ED1C8CB86683 500C26000000
  Random oluşturulan bir özetlemenin son altı hanesinin hepsinin aynı anda 0 değerine getirmek inanılmaz zor ve bulunsa bile bir önceki blok ile uyumlu ve ardışık olmak zorunda bir diğer parametre'de bu rakamın 10 dakika içinde bulunup blockchain zincirine çakılması gerekmekte.
  Bitcoin çıkartma zorlaşıyor olayı ise son altı rakam degilde son yedi rakam'ın sıfır olması gerekiyor.


  Bitcoin Nerede Peki?
  Bitcoin dünyası, uygulama katmanındaki protokoller gibi bir protokoldür. Tıpkı HTTP,POP3,SMTP, FTP gibi. Örneğin FTP protokolünden hizmet alabilmeniz için CUTEFTP gibi bir programa ihtiyacınız varsa Bitcoin protokolünden hizmet alabilmeniz için açık kaynak kodlu bitcoin programını bilgisayarınıza kurmanız gerekiyor. Bu program size bitcoin protokolüne geçiş kapısını açıyor bir nevi bitcoin networkuna bağlıyor sizi. Program size bitcoin hesap numarası oluşturuyor.
  Bitcoin hesap adresi, 27 ile 34 adet sayı ve harften oluşur, 1 veya 3 rakamı ile başlar hep.


  Gerçek dünyadan bu network içine para girişi yada çıkışı yapabilmek için Sanal Döviz büroları var.
  Http Katmanındaki Sanal Döviz bürosunun IBAN numarasına, gerçek banka hesabınızdan örnegin 100$ para gönderiyorsunuz, sanal döviz bürosunun çalışanı, internet bankacılığı ile banka hesabı kontrol ediyor, reel para sanal döviz bürosunun hesabına düşer düşmez, Bitcoin Network ündeki parayı gönderen alıcı kişinin bitcoin cüzdanını 10btc (bitcoin) sanal para aktarıyor. Gönderim içinde küçük bir komisyon kesiyor içinde. Genelde binde 3 yada 5 gibi bir rakam alıyorlar.

  Sanal Döviz büroları, madencilerin elindeki bitcoinleri satın alıp, reel dünyadaki alıcılara komisyon karşılığı satıyor.
  Sanal döviz bürolarının sattığı şey aslında 32byte'lık harf ve rakamdan oluşan bir veri. Teorik olarak gerçek altın gibi elle tutulur bir emtia degil. Bir çok yatırımcıyı korkutan şeyde işte tam bu.
  32byte uzunluğunda bir rakama 1000$ para vermek hiç mantıklı gelmiyor.
  Sabah kalkıyorsunuz ve Bitcoin Networküne erişim tüm dünyada yasaklanıyor yada kapatılma ihtimali her zaman var. Risk çok yüksek olduğu içinde kazanç yüksek bu bitcoin sisteminde.

  Bitcoinlerimi Nasıl gerçek hesabıma çekerim?
  bitcoin cüzdanınızdaki sanal parayı, sanal döviz bürosunda reel paraya dönüştürebiliyorsunuz.

  Bu sistemin benzeri aslında oyunlarda çok sık kullanılıyor. Warcraft yada metin2 gibi oyunlarda sanal altınlar gerçek paralara satılıyor. 1000 gold 10$ a satılıyor.
  Nasıl ki Satın aldığınız Warcraft oyun altınını harcamak için oyuna girmeniz gerekiyor aynen bunun gibide bitcoin'i harcamak için Network'e girmeniz gerekiyor. Aynı network içindeki başka bir cüzdana ücretsiz olarak para gönderebiliyorsunuz.

  Bitcoin Yatırımı Nedir?
  Yukarıda biraz anlatmaya çalıştığım gibi zaman geçtikçe bitcoin çıkarabilmek çok zorlaştı. Elinizdeki bitcoinler daha degerli hale geliyor gün geçtikçe. Aldığınız bitcoinleri daha yüksek fiyattan başkalarına satabiliyorsunuz sanal döviz bürolarında.

  Bitcoin Riski Nedir?
  Warcraft oyunu için diyelim ki 1000gold satın aldığınız. Blizzard firması oyun sunucularının fişini çekerse, para verip aldığınız altınlar hiç olur ve hiç bir şey iddaa edemezsiniz. Paranız pul olur.
  Aynen bunun gibi bitcoin networkü kapatılırsa bitcoinler hiç olur.

  Bitcoin'i Cazip Kılan Nedir?
  Yine oyundan örnek vermek gerekirse, Warcraft altını sadece oyun içinde harcayabiliyorsunuz. Oyun dışında altın bişey ifade etmiyor. Ama bitcoin oyuna bağlı bir sistem degil. Herşeyi satın alabilirsiniz. Hatta Silk Road isimli bir şirket uyuşturucu satışlarının çoğunu bitcoin ile yapıyordu. 2013 Ekim ayında FBI tarafından kapatıldı ve şirket sahiplerinden 300 bine yakın bitcoin ele geçirildi. 3 yıl önce 1 ABD Doları bile etmeyen bir bitcoin bugünlerde 1000 dolara yakın bir fiyattan alıcı bulabiliyor. Bu bağlamda geçmişin Microsoft ya da Apple hisse senedinden farkı yok. Birkaç gün sonra değeri sıfırlanabilir ama çok yüksek fiyatlara da ulaşabilir. Sadece bitcoin alan yatırım fonları bile kurulmuş durumda. Dijital ürünlerin hızla hayatımıza girdikleri gerçeği belki bundan 1-2 yıl içinde milyarlarca insanın bitcoin ile tanışmış ve kullanıyor olacağı tezini de destekliyor. 21 milyon adet bitcoin üretimi tamamlanana kadar bitcoinin en azından bu “limitli arz” özelliği ön planda tutularak talep görmeye devam etmesi mümkün. Nitekim Amerikan Merkez Bankası Başkanı Bernanke de ABD Senatosu’na yazdığı bir mektupta “yeni teknolojik gelişimlerin bitcoin ve benzeri sanal para birimlerine daha güvenli, hızlı ve etkin bir kullanım imkanı sağlaması halinde uzun vadede başarılı olacağını söyledi”
  Yatırımcılar Amerikan Merkez bankası bitcoini tanımaya başladı görüşünü benimseyip 1 bitcoin fiyatını buralara getirdiler.

  -Yine bazı komplo teorilerine göre 2010 yılında amerika merkez bankası 4 Trilyon dolarlık karşılıksız para bastı. Bunu piyasaya dogrudan süremiyor çünkü parası deger kaybedecek ve enfasyon artacak. Bunu Kripto para borsaları ile piyasaya sürecek.
  - Bir diğer komplo teorisi Amerika tüm dünyaya yayılmış kendi ajanlarına güvenli ve iz sürülemez şekilde ödeme gönderebilmek için bitcoin'i çıkarttı.


  Özetle: Bir çok kişi ve firma Sanal Para sistemleri üretme üzerinde çalışmalar yapıyor. Farklı matematik algoritmaları ile çözülmesi çok zor şifreler üretip bunu sanal olarak satmaya ve yaygınlaştırmaya çalışıyorlar...
  Kara Para aklanmasın diye genelde günlük ticaret limiti 1000$ civarındadır. Yani bitcoin cüzdanınızdaki paranın en fazla 1000$ miktarını çekebilirsiniz.

  Bitcoin sisteminin arkasında bir merkez bankasının olmaması arz tarafında bir avantaj belki ama teminat tarafında da önemli bir sorun. Bitcoin sistemi bir sorun yaşadığında dijital bitcoinlerin tuvalet kâğıdı olması bile mümkün değil
 • 06-12-2013, 09:58:36
  #2
  Teşekkürler radmin.
 • 06-12-2013, 10:02:14
  #3
  çay koy da içelim radmin kafamı karıştırdın
 • 06-12-2013, 10:07:50
  #4
  Teşekkürler radmin. Sonunda bitcoin nedir bu yazı ile anladım.
 • 06-12-2013, 15:12:30
  #5
  Gerçekten güzel bir yazı başlamak lazım işin ucundan tutmak lazım.
 • 06-12-2013, 15:35:20
  #6
  Takipteyim . Okudum 1 seferde anlayamadım
 • 06-12-2013, 18:04:01
  #7
  teknik bilgi vermişsin sağol o asal sayı olayını bende bilmiyordum
 • 06-12-2013, 19:38:17
  #8
  işin teknik kısmını güzel anlatmışsın radmin, ancak bitcoin neden çözdürüyor bu şifreleri ? neyine yarıyorda bize bunun için para ödüyor :S yani anlayamıyorum çözülmüş rakamları napıyorlar yada zaten o rakamları kendilerimi veriyor :S
 • 06-12-2013, 19:42:41
  #9
  Üyeliği durduruldu
  Buradan Milliyet editörlerine seslenmek istiyorum. Google'a oynamak öyle değil böyle yapılır. Çöp ettiniz interneti.