Yeni bir rapora göre, Tether ( USDT ), son yedi yılda endüstrinin birincil koltuk değneği haline gelen bir dönek kripto para birimi olmaktan çıktı.

Esasen USDT, ABD doları gibi geleneksel para birimleri ile açık blok zincir ağlarında çalışan merkezi olmayan dijital para birimleri arasında bir köprüdür.

Bağımsız kripto çıkış noktası Protos , en yaygın stabilcoin ve onu kripto para platformlarına tedarik eden likidite sağlayıcıları hakkında derinlemesine bir fikir verdi.

Rapora göre, ihraç edilen USDT, öncelikle sadece iki piyasa yapıcı tarafından satın alındı. Alameda Research ve Cumberland, 2014 ile Ekim 2021 arasında, şimdiye kadarki tüm giden hacmin neredeyse %55'ini oluşturan USDT'de tahmini 60,3 milyar ABD doları aldı. Protos'a göre, en yakın rakip birkaç yüz milyon USDT bastı.29 yaşındaki kripto para milyarderi Sam Bankman-Fried tarafından yönetilen Alameda Research, 36,7 milyar dolar veya üretilen tüm Tether'in yaklaşık üçte birini satın aldı. Dünyanın en büyük kripto likidite sağlayıcısı Cumberland Global, 23,7 milyar dolar ile ikinci sırada yer alıyor. Cumberland, 1992 yılında kurulan ve dünyanın en büyük finansal tüccarlarından biri olarak kabul edilen bir DRW Holdings yan kuruluşudur .

Protos, Tether Hazinesinin 36.7 milyar USDT'yi Alameda Research'e aktardığını ve bunun 31,7 milyar doları (%86) son 12 ayda elde edildiğini belirtiyor. Bu sayı, tüm giden USDT hacminin yaklaşık %37'sine eşittir.

Rapora göre Tether, Alameda'nın USDT'sinin 30,1 milyar dolardan (% 87) fazlasını kripto para birimi ve türev borsası FTX'e gönderdi. Bununla birlikte, Alameda'nın ayrıca çeşitli farklı kripto para birimi borsalarında cüzdanları vardır. Şirket Binance'de 2,1 milyar dolar (%6), Huobi'de 1,7 milyar dolar (%5) ve OKEx'te 115 milyon dolar aldı. Kalan 705 milyon dolar ise borsa dışı adreslere aktarıldı.

Cumberland ise 23.7 milyar dolar USDT aldı. Yalnızca önceki yıl, Tether Hazinesinden USDT cinsinden 17,6 milyar dolar (%74) alındı. Bu rakam, şimdiye kadar kaydedilen tüm giden USDT hacminin %22'sini oluşturuyor.

Protos, Cumberland'ın bir likidite kaynağı ve Binance için piyasa yapıcı olarak önemine dikkat çekiyor ve en azından 2019'un başından beri borsada bulunuyor. Tether, Cumberland'ı Binance'e USDT'de 18,7 milyar dolar (%79) ihraç etti ve geri kalanı diğer borsa platformlarına gitti.

Likidite sağlayıcısı Poloniex'te 131.5 milyon dolar (%1'den az), Bitfinex'te 9 milyon dolar ve hem Huobi hem de OKEx'te 30 milyon dolar daha aldı.

Tether, piyasa değeri açısından dünyanın en büyük stabilcoini olmaya devam ediyor. Bununla birlikte, şirketin tokeni son zamanlarda düzenleyiciler tarafından inceleme altına alındı. Cointelegraph tarafından bildirildiği üzere, ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu , 15 Ekim'de Emtia Borsası Yasası'nı ve önceki bir CFTC emrini ihlal ettikleri için kardeş kripto şirketleri Tether ve Bitfinex'e sırasıyla 41 milyon dolar ve 1,5 milyon dolar para cezası verdi .

Kaynak:https://coinportali.com/