• 29-10-2021, 20:37:45
  #1
  Avalanche (AVAX) Nedir?
  Avalanche (AVAX), finansal birimlerin, DeFi uygulamalarının alım satım hizmetlerinin piyasaya merkeziyetsiz olarak sürülebilmesini sağlayan altyapı platformuna verilen isimdir. 2020 yılının Eylül ayında ortaya çıkan Avalanche Coin Ava Labs tarafından dizayn edilmiştir. Kısacası Avalanche için sınırlandırılabilen ve güvenlik sistemlerinin tam olduğu bir ağ örneğini verebiliriz. AVAX işareti ile piyasalana bu varlık, blok zincirlerinin tek bir ağ üzerinden idame edilmesini sağlamaktadır. Klasik blok zincileri ile AVAX arasındaki fark, tek bir zincir ile hareket edilmemesinden kaynaklanmaktadır. AVAX, her kesimden yatırımcının varlıklar üzerinde yatırım yaparak alım satım işlemleri gerçekleştirebilmelerini de mümkün kılmaktadır. Bunun yanı sıra ‘’smart contract) tarzı teknolojiler sayesinde merkeziyetsiz bir kontrol sistemi sunan küresel bir varlık borsasını da piyasaya sürebilmektedir.


  Avalanche (AVAX) Özellikleri Nelerdir?
  Kripto para varlıkları denildiği zaman herkesin aklına ilk olarak madencilik sistemleri gelmektedir. Günümüzde birçok kripto para, madencilik sistemleri ile üretilmeye devam edilmektedir. Fakat Avalanche sistemine bağlı kripto para varlıkları, madencilik işlemlerini olanaksız kılmaktadır. Ayrıca Avalanche ile oldukça güçlü ve güvenilir uygulamalar geliştirmek ve karışık kural setleri halinde blok zincirleri oluşturabilmekte mümkündür. Bu sayede alım satım işlemleri, diğer kripto varlıklarına nazaran çok daha güvenilir bir şekilde idame edilmektedir.Ayrıca Avalanche ile oluşturulan alım satım işlemleri, en fazla üç saniye içerisine gerçekleştirilmektedir. Bu muazzam hız, sadece AVAX sisteminde yer alan kripto varlıklar ile mümkün olabilmektedir. Etherium ile gerçekleştirilen işlemler, AVAX ile gerçekleştirilenlerden altı katı daha uzun sürmektedir.


  Avalanche Nasıl Kullanılır?
  Avalanche ile al sat işlemleri gerçekleştirebilmek için diğer kripto varlıklarda olduğu gibi bir sanal cüzdan uygulamasına sahip olmanız gerekmektedir. Bu cüzdanların adreslerini paylaşarak sanal platformlar üzerinde alım satım işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Avalanche gönderim işlemleri, asimetrik şifreleme tekniği kullanılarak imzalanmaktadır. Bu sayede işlemlerin her biri ağa bildirilir ve zincire dahil olmasıı sağlanır. Bu sayede aynı AVAX biriminin birden fazla transfer işlemi için kullanılmasının da önüne geçilmektedir.


  Piyasada Ne Kadar AVAX Vardır?
  Avalanche zinciri içerisinde gerçekleşen tüm ödeme yöntemleri, AVAX kripto varlıkları ile gerçekleştirilmektedir. Ayrıca yatırımcılara sunulan teşvikler, onları AVAX birimlerini kullanmaya itmektedir. Hal böyle olunca çoğu insan tarafından dolaşımda kaç adet AVAX varlığı olduğu sıklıkla sorulmaktadır. Maksimum arz üzerinden 720 milyon adet AVAX, şu an kripto borsalarında dolaşım halindedir. Bu AVAX varlıklarının sayısı, her geçen gün artmaktadır. Sistemin oldukça güvenilir olması da AVAX birimlerinin sayısını arttırmakta olan bir neden olarak gösterilmektedir.

  AVAX Nasıl Alınır?
  Her kripto para sistemi, alım satım işlemlerine açık şekilde dizayn edilmektedir. Fakat Avalanche sistemi ile ilk defa tanışan kişiler, AVAX birimlerinin nasıl alınması gerektiğini sıklıkla merak etmektedirler. AVAX kripto para varlıkları, dünya çapında tanınmakta olan Binance, Huobi Global ve OKEx gibi birçok finans platformu üzerinden kolayca satın alınabilmektedir. Üstelik ülkemiz bazında işlem sağlamak isteyen kullanıcılar için de BtcTurk, Bitci, Bitlo ve Paribu gibi birçok seçenek bulunmaktadır. Bu platformlardan biri kayıt olarak AVAX alım satım işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.


  Avalanche Sistemi Kimler Tarafından Kurulmuştur?
  Avalanche blok zinciri, Ava Labs projesinde de isimlerinden sıklıkla söz ettiren Emin Gün Sirer, Maofan Yin ve Kevin Sekniqi tarafından oluşturulmuştur. Türk kripto uzmanları arasında yer alan Emin Gün Sirer, Avalanche sisteminden önce merkeziyetsiz ağ sistemleri üzerine fazlaca mesai harcadığını bildirmiştir. Diğer ortaklar olan Kevin Sekniqi ve Maofan Yin ise Cornell Üniversitesi mezunu olan iki kripto para uzmanıdır. Ekibin geri kalan üyelerinin ise kripto bilimi, finans ve hukuk alanlarında uzman kişiler oldukları bilinmektedir.


  Kaynak : https://tr.theblockchainnew.com/nedi...ax-nedir/4494/

 • 29-10-2021, 20:38:50
  #2
  Halk arasında türk coini diye geçer.
 • 31-10-2021, 02:30:09
  #3
  geçen 700 leri görmüştü. 590 dan biraz topladım ama bakalım tekrar ne zaman görür o seviyeleri.
 • 31-10-2021, 14:22:34
  #4
  596 dan biraz aldım bakalım ne olur son durum