kaynak: https://kriptohayat.com/cin-kamu-kur...asini-acikladiÇin Başkanı Xi Jinping’in kamu kurumlarına yaptığı çağrıyla beraber, Çin kamu kurumlarının blokzincir teknolojisine dair araştırmaları hızlandı. Bugün itibariyle bir Çin devlet kurumu daha blokzincir yol haritasını açıkladı.

Merkezi Siber Uzay İşleri Komisyonu Ofisi ve Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı, ülkenin blockchain teknolojisini benimsemesi için bu teknolojiye dair tasarlanmış yönergeleri açıkladı. Bu yönergeler teknolojiye dair yol gösterici bir nitelik taşımaktadır. Yönergelerin amacı ise bir çok sektöre dair kalkınma planlarında öncü bir nitelik taşımasıdır.


Blokzincir Teknolojisinin Önemi
Blokzincir teknolojisini yeni nesil bilgi teknolojisi olarak tanımlayan kurum, blokzincir için “Dağıtılmış ağlar, şifreleme teknolojileri ve akıllı sözleşmeler gibi çeşitli teknolojilerle entegre yeni bir veritabanı yazılımı türüdür.” tanımını yapmıştır.

Yayınladıkları metinde Xi Jinping’in yaptığı çağrıya atıfta bulunup bu ruhu yaşatmak istediklerini belirten kurum çalışmalarında bu teknolojinin her alana sirayet ettiğini ve bu dijital dönüşümü kaçırmamaları gerektiğinden bahsetmiştir.


Blokzincir Sektörünün Gelişimi 2025’de Olgunlaşacak
Blokzincir sektörünün gelişiminin 2025’de olgunlaşma seviyesine geleceğinden bahseden kurum, sektörün yine bu yıllarda şekilleneceğinden bahsetmektedir.

Çin’de blokzinciri bir çok alana sirayet etti, öncelikle veri güvenliği ve finans sektörü bu sektörlerin başında geldi. Bir çok şirket bu sektörlerde patentler aldı geliştirmeler ve araştırmalar yaptı.

Blokzincir teknolojisinin hali hazırda getirdiği en büyük sektörler ise şu şekilde şekillendi:

1- Merkezsiz Finans
2- Tedarik zinciri yönetimi
3- Veri paylaşımı
4- Dijital güvenlik ve ağlar


Çin Kamu Hizmetlerini Blokzincir ile İyileştirecek
Çin blokzincirinin sahip olduğu iyileştirici özellikleri kullanarak, kamu hizmetlerinin bir çoğunu blokzincir teknolojisi ile iyileştirmeyi planlıyor. Kamu kurumlarının her alanına sirayet edecek olan bu çözümleri araştırmaları için çeşitli kurumlara yetki veren ve birlikte çalışabilmek adına yol gösterici olan kurum ekosisteme dair bir dizi yorumlarda bulundu.

Açık kaynak kodlu ekosistemlerin önemine dikkat çeken kurum, aynı zamanda platform oluşturmanın öneminden de bahsetmiştir. Kullanıcılar ve yatırımcılar için kurulan platformların önemine de dikkat çeken kurum ilerleyen süreçte blokzincir teknolojisinin ekonomi üzerinde daha fazla etkisinin olacağından şüphesi yok.


Yazarın Yorumu: Blokzincir teknolojisini benimseyen halk ve halkın yenilikçi talebine karşı çözümler üreten kurumlar, ilerleyen süreçte dünya ekonomisinde daha fazla rol sahibi olacaktır.

kaynak: kriptohayat.com