• 09-05-2021, 08:19:26
  #1
  Üyeliği durduruldu
  30 Nisan itibariyle yapılan düzenlemede kripto para ile ödeme yapma yasağı getirildi. Merkez Bankası tarafından geçmiş günlerde açıklaması yapılan ödeme yasağı artık yürürlüğe girdi. Buna göre kripto para varlıkları ödeme işlemlerinde dolaylı yoldan ya da doğrudan kullanılamayacaktır. Bu durum kripto para alımlarında aracı kurum kullanımını da engelledi. Kripto paraya yatırım yapmak isteyen kullanıcılar doğrudan Türk lirası cinsinden para transferi gerçekleştirecektir.
  Yurtdışı kaynaklı olan kripto para borsalarında kripto ile yapılacak para transferlerinde bu alanda faaliyet gösteren kurumlar aracılık edemeyecektir. Merkez Bankası’nın açıklamalarında aracı kurumlarla ilgili kripto paralar ile alakalı satım, saklama, alım, ihraç ya da transfer hizmeti için yapılacak fon aktarımlarına aracılık olmayacağı belirtilmiştir.
  Merkez Bankası’nda Kripto Para
  Son dönemlerde piyasalarda adı sıklıkla duyulan kripto para Merkez Bankası tarafından gayri maddi varlıklar olarak tanımlanmıştır. Bu varlıklar menkul kıymet, ödeme aracı, kaydi para, itibari para, elektronik para ya da diğer sermaye piyasası araçları olarak ifade edilmez. Bu para biriminde dağıtık defter teknolojisi ya da buna benzer bir teknoloji kullanılır. Sanal para oluşturulduktan sonra dağıtımı ve alım satımı dijital ağlar aracılığıyla gerçekleştirilir. Bu sayede kripto para işlemleri internet bağlantısının bulunduğu her ortamdan yapılabilir.
  Merkez Bankası kripto paralar ile ilgili düzenlemelere devam etmekte olup bu konuda geniş çaplı hazırlıkların yapıldığı belirtiliyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı yıllık eylem planında dijital para kanunu ismi verilmiş olup bu kanunun yeni yıla girmeden bitmesinin planlandığı açıklandı.
  Kripto Para Nasıl Alınır?
  Kripto para alımları için kullanıcılara madencilik ve kripto para borsalarından reel para karşılığı alım olmak üzere iki farklı seçenek sunulur. Kripto para madenciliği için yüksek teknolojik özelliklere sahip bilgisayarlar kullanılır ve kriptografik şifreler çözülerek ödül olarak coin kazanılır. En çok kullanılan kripto para bitcoin olup bitcoin madenciliği yoğun olarak yapılır. Madenciliğe kıyasla daha kolay yöntem olan kripto para borsalarından alım için ilgili platformda hesap ve cüzdan oluşturulur. Alım için gerekli olan para hesaba transfer edilir ve alış/satış sekmesinden işlem yapılır.

  Kaynak ; https://dolarkactl.org/blockhain/art...yapilamayacak/ • 09-05-2021, 08:23:40
  #2
  Koyu temada okunamiyor yazı bilginiz olsun
 • 09-05-2021, 08:24:02
  #3
  Yanlışım yoksa haber kaynağının tarihi geçmiş. Minik not: Binance Tr gibi türkiye de faaliyet gösteren borsalardan al-sat veya yatırım yapılabilinmektedir.
 • 09-05-2021, 08:31:05
  #4
  Hiç bir şey okuyamadım. Koyu temasa hiç bir şey belli olmuyor.
 • 09-05-2021, 08:32:15
  #5
  Üyeliği durduruldu
  YolaDus adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Hiç bir şey okuyamadım. Koyu temasa hiç bir şey belli olmuyor.
  düzenledim hocam.Şuan nasıl ?
 • 09-05-2021, 11:23:50
  #6
  günaydın